Zamknij

Nie umiesz poradzić sobie z traumą? Wypróbuj ćwiczenia jogi

05.10.2021 15:33
Joga
fot. Shutterstock

Działanie terapeutyczne jogi sięga o wiele dalej niż mogłoby się zdawać. Choć ćwiczenia na macie nie zastąpią wizyty u psychoterapeuty, dowiedziono naukowo, że są bardzo pomocne w leczeniu traum. Jeśli nie radzisz sobie z bolesnymi wspomnieniami, wypróbuj jogę.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak potężny wpływ na nasze ciało wywiera doświadczenie traumy. Jeśli nie mieliśmy szansy przepracowania jakiejś silnej emocji, zostaje ona "uwięziona" w ciele. Szczegółowe badania na ten temat przedstawiła słynna psycholog Babette Rothschild w książce pt. "Ciało pamięta". Bolesne przeżycia psychiczne są częstym źródłem fizjologicznego bólu, a także prowadzą do usztywnienia naszej postawy.

Zobacz także: Czy wiesz, że podczas pełni Księżyca nie powinno się ćwiczyć jogi? Istnieje ważny powód

Joga a przeżycie traumy

Praktyka jogi to taki rodzaj pracy z ciałem, który pozwala nam wyleczyć podobne "ślady". Jednym z podstawowych celów tej praktyki jest stworzenie możliwości pozbycia się blokad nagromadzonych w ciele po przeżyciu traumy. Jeśli trudno wam uwierzyć, że mięśnie i narządy reagują na nasze stany psychicznie, to spróbujcie się zastanowić, co czuliście w okolicach ramion i barków w stresujących momentach życia. Powiedzenie o tym, że zdarza nam się tam "dźwigać ciężar", nie wzięło się znikąd.

Bóle neuropatyczne i inne przewlekłe bóle to zjawisko, które często prowadzi do diagnozy takiej jak nerwica czy depresja. W dzisiejszych czasach dla psychologów nie jest wcale nowością, że cierpienie psychiczne to stan zapamiętywany przez ciało. Nastrój naszej duszy ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania fizycznego organizmu.

Często więc bywa tak, że nawet jeśli sądzimy, że udało nam się już przemyśleć swoje złe doświadczenia, wciąż czujemy się z ich powodu źle. Wynika to z nagromadzonego w ciele napięcia. Dowiedziono naukowo, że praktyka jogi ma zbawienny wpływ na osoby, które chcą wyleczyć się z tego stanu.

Doświadczenie traumy - terpia jogą

W jaki sposób joga może pomóc w leczeniu traumy? Oto 5 możliwości:

1. Jest dostępna dla każdego

Nie każdy z nas potrafi zebrać się na odwagę i zgłosić do psychoterapeuty. Kiedy obserwujemy u siebie niepokojące objawy, często zatrzymujemy wnioski dla siebie. Wiele osób uważa też, że terapia jest czasochłonna, stresująca i droga. Jogę może uprawiać każdy z nas - niezależnie od wieku, statusu materialnego czy cech osobowości.

2. Pomaga pogodzić się z bólem

Częstym powodem występujących w ciele blokad jest to, że nigdy tak naprawdę nie przeżyliśmy cierpienia związanego z danym wydarzeniem. Na samą myśl o danym doświadczeniu natychmiast kurczymy się, usztywniamy i zamykamy w sobie. Praktyka jogi pozwala w bezpieczny sposób zadbać o swój stan psychiczny.

3. Uczy samoświadomości

Ćwiczenia jogi sprawiają, że otwierają się zarówno nasze ciało, jak i umysł. W naturalny sposób zaczynamy wtedy dążyć do tego, by podczas praktyki wchodzić w stan medytacji. Dostrzegamy cierpienie związane z bolesnymi przeżyciami, ale zamiast rozpaczać, patrzymy na nie ze spokojem i staramy się je zrozumieć.

4. Rozładowuje napięcia

Odblokowując obszary ciała, które długo pozostawały w usztywnieniu, joga uwalnia emocje. Nauczyciele tej praktyki często pytają swoich uczniów o nastrój, bo wiedzą, że ćwiczenia mogą wywołać silną reakcję psychiczną. Otwieranie bioder w asanach często prowadzi kobiety do płaczu. Jogini uważają jednak, że jest to zdrowe i pozwala oczyścić się z myśli i uczuć, które nam już nie służą.

5. Pomaga nabrać odwagi

Przeżycie traumy sprawia, że mamy w sobie ogromny strach. Dzięki ćwiczeniom jogi stajemy się ciekawi świata i innych ludzi. Gdy udaje nam się zaakceptować samych siebie, razem ze wszystkimi wcześniejszymi przeżyciami, nabieramy ochoty do nawiązywania nowych znajomości czy podejmowania działań, które pozwolą nam żyć z pasją i oddychać pełną piersią.

Zobacz także: Channeling - co to jest? Dowiedz się, jak odbierać przekaz z innych wymiarów