Zamknij

Najważniejsze boginie greckie - charakterystyka

25.02.2021
Aktualizacja: 25.02.2021 21:17
Którą grecką boginię przypominasz?
fot. Shutterstock

Boginie greckie są dla wielu osób ideałem kobiet. Były piękne, miały władzę, a każda z nich wyróżniała się wyjątkowymi cechami charakteru. Każda grecka bogini miała inny dar, jednak łączyło je bardzo wiele i tak jak kobiety w dzisiejszym świecie, musiały sobie radzić z różnymi wyzwaniami i trudnościami życia codziennego.

Istnieje teoria, że każda kobieta ma swój starożytny odpowiednik greckiej bogini. Jesteś waleczną Artemidą, rodzinną Demeter, a może ambitną Ateną? Z tego wpisu dowiesz się, z którą z bogiń greckich możesz się utożsamiać. 

Zobacz także: Bogowie słowiańscy - jakie były wierzenia dawnych pogan?

Boginie greckie - imiona i charakterystyka 

Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę najważniejszych bogiń greckich, dzięki której możesz odnaleźć związek między ich cechami charakteru a swoimi. 

 • Hera - grecka bogini niebios, płodności, rodziny, małżeństwa. Patronka macierzyństwa, opiekunka piękna, królowa Olimpu. Była żoną i siostrą Zeusa. 
 • Temida - grecka bogini sprawiedliwości, prawa i wiecznego porządku. Była główną doradczynią Zeusa. Dlaczego Temida ma opaskę na oczach? Niektóre wersje podaję, że jest ona ślepa, jednak nie jest to prawda. Opaska na jej oczach symbolizuje bezstronność. Dzięki niej bogini ta nie może zobaczyć osoby, którą aktualnie sądzi. 
 • Eris - grecka bogini niezgody, nieporządku i chaosu, która posiadała dwie manifestacje: łagodną, która była twórcza i groźną, będącą uosobieniem destrukcji.  
 • Eos - grecka bogini świtu, zorzy polarnej i brzasku. Według starożytnych wierzeń każdego świtu przemierzała niebo lekkim rydwanem zaprzężonym w różowe lub białe konie. 
 • Nemezis - grecka bogini zemsty, sprawiedliwości i przeznaczenia. Uważana była za uosobienie gniewu bogów, zsyłała na ludzi szczęście lub niepowodzenie, decydowała o ich losie i ścigała przestępców. 
 • Atena - grecka bogini mądrości, wojny i rozwagi. Opiekowała się rzemiosłem, zwłaszcza pracami kobiecymi (np. tkactwem) oraz życiem społecznym. 
 • Afrodyta - grecka bogini miłości, piękna, pożądania, płodności i kwiatów, która została zrodzona z fal morskich. Była uznawana też za boginię piękna, kwiatów, pożądania i płodności. 
 • Iris - grecka bogini tęczy, posłanniczka Zeusa i Hery, która zsyłała deszcze i użyźniała pola. Łączyła niebo z ziemią, a bogów z ludźmi. 
 • Nike - grecka bogini zwycięstwa. Miała skrzydła, a w dłoni trzymała gałązkę palmową. Była opiekunką sportowców i wojowników, którym zsyłała zwycięstwo.  
 • Artemida - grecka bogini łowów, lasów, gór, zwierząt i roślin, która uznawana była za mściwą i nieprzystępną. Zsyłała nagłą śmierć na kobiety w ciąży, a opiekowała się amazonkami. 
 • Demeter - grecka bogini urodzaju, ziemi i płodów rolnych, zwłaszcza zboża. Jej atrybutami były kłosy, mak, złotogłów, żuraw i złotogłowia. 
 • Selene - grecka bogini księżyca, która zsyłała rosę. Wyobrażano ją sobie jako poruszającą się w srebrnym rydwanie po nocnym niebie. 
 • Hestia - grecka bogini ogniska domowego, patronka rodziny, wdów i sierot. Jej czciciele uznawali piec kuchenny z rozpalonym paleniskiem za jej ołtarz. 

Zobacz także: Oko Horusa - pochodzenie i znaczenie symbolu

Którą boginię grecką przypominasz? 

Jak widzisz, wszystkie greckie boginie były wyjątkowe, a poszczególne z nich wyróżniały się różnymi cechami charakteru i wartościami, którymi kierowały się w życiu. W dzisiejszych czasach również każda kobieta ma w sobie pierwiastek boskości, jak również wybiera inną życiową drogę. A ty wiesz już, która z bogiń greckich jest twoim starożytnym odpowiednikiem?