Zamknij

Mandala - czym jest i do czego służy? Sprawdź, jak zrobić własną mandalę

07.05.2021 15:25
Kobieta
fot. Shutterstock

Mandala to rysunek na planie koła i kwadratu. Stanowi hinduski i buddyjski symbol wszechświata. Według starożytnej tradycji pozwala wejść do świata duchowego poprzez tworzenie i niszczenie dzieła. Zobacz, co oznacza mandala i jak można wykorzystać ją w swoim życiu.

Słowo "mandala" wywodzi się z sanskrytu i oznacza "centrum tego, co wokół". Ten symbol wywodzi się z Indii, a w VIII w. n.e. dotarł to Tybetu i upowszechnił się jako często wybierane narzędzie medytacji. Do czego można wykorzystać mandalę? Sprawdźcie.

Zobacz także: Telepatia - co to jest i jak działa? Sprawdź, jak się jej nauczyć

Mandala - znaczenie i zastosowanie

Mandala jest symbolem życia i śmierci. Jej tworzenie i niszczenie ma przypominać narodziny i proces odchodzenia ze świata. Dzięki temu, że możemy wykonać ją sami, mamy szansę zamyślić się nad przemijalnością wszystkich spraw. Widzimy wyraźnie, że każda z nich ma swój początek i koniec.

Harmonijne połączenie koła i kwadratu w mandali ma przedstawiać dwie sfery ludzkiego istnienia - niebo i ziemię. Niebo to transcendencja i nieskończoność, a cztery wierzchołki kwadratu mówią o czterech stronach świata. Dzięki temu, że obie figury doskonale ze sobą współgrają, mandala ukazuje pełnię naszego życia. Choć żyjemy w świecie materialnym i posiadamy ciało, mamy szansę rozwijać się duchowo.

Tworzenie mandali to sposób na uporządkowanie chaosu myśli i uczuć. Pomaga rozwinąć kreatywność, a także wyciszyć się i zrelaksować. Po ukończeniu dzieła można je w uroczysty sposób zniszczyć. To również ma wymiar symboliczny - pozwala uwolnić się od tego, co było, i rozpocząć nowy etap.

Mandala
fot. namastest.net

Zobacz także: Kolory aury - co oznaczają i jak je sprawdzić?

Mandala - co symbolizuje?

Mandala to symbol harmonii i doskonałości. Ma nam pokazywać, jak pozornie przeciwne siły życiowe współpracują ze sobą w zgodzie. Według wierzeń samo wpatrywanie się w mandalę może mieć na nas działanie uspokajające. Jej symbolika ma nam pokazywać, że wszystkie elementy wszechświata są ze sobą powiązane i stanowią spójną całość.

Mandale - wzory i kolory

Zarówno wzory mandali, jak i ich barwy, mają symbolizować stan ducha osoby tworzącej ten symbol artystyczny. Jedynym wymogiem, który należy spełnić, jest tworzenie wokół okręgu z wyraźnie zaznaczonym centrum.

Istnieje niezliczona ilość wzorów mandali, jakie możemy wykorzystać. Ważne jest jednak to, by zachować symetrię. Widać to na poniższych przykładach:

Mandala
fot. namastest.net
Mandala
fot. namastest.net

Zobacz także: Jak wykonać rytuał miłosny? Czy to działa?

Jak zrobić własną mandalę?

Do stworzenia mandali nie potrzebujemy właściwie niczego więcej poza narzędziem do rysowania i czystą kartką. Każdy tworzy ją według własnego pomysłu. Może być jednokolorowa lub mienić się wieloma barwami. Wzór dobieramy dowolnie, tak samo jak rozmiar i kształt mandali.

Jak się okazuje, bardzo dużym ułatwieniem przy tworzeniu mandali jest użycie cyrkla. Dzięki niemu mamy możliwość umieścić na kartce równy okrąg, a także symetryczne łuki. Osoby, którym zależy na tym, by rysunek wyglądał idealnie, mogą skorzystać z poniższych wskazówek:

Jeśli szukacie sposobu na to, by mandala pomogła wam śledzić, jak zmieniają się wasze nastroje, możecie samodzielnie wykonać mood mandalę:

Zobacz także: Tarot na miłość - jak postawić? Co powiedzą nam karty?

Szukasz miłości? Sprawdź, kto do ciebie pasuje:

Znaki zodiaku: dopasowanie miłosne [QUIZ]
Rozwiąż quiz

Lew, Ryby, a może Wodnik? Sprawdź, który znak zodiaku jest miłością twojego życia!

Znaki zodiaku: dopasowanie miłosne [QUIZ]

W którym kwartale wypada data twoich urodzin?