Zamknij

Magiczny kwadrat - co to jest? Poznaj jego przykłady i własności

27.05.2021 12:28
Matematyka
fot. Shutterstock

Kwadrat magiczny to fascynująca tablica, która pozwala spojrzeć na matematykę z innej perspektywy. Niektórzy twierdzą, że jest on dowodem na istnienie tzw. świętej geometrii.

Magiczny kwadrat jest specjalną matematyczną tablicą, w której dzięki użyciu odpowiedniego wzoru uzyskuje się tzw. sumę magiczną. Zobacz, na czym to polega.

Zobacz także: Telepatia - co to jest i jak działa? Sprawdź, jak się jej nauczyć

Magiczny kwadrat - co to jest?

Kwadrat magiczny to niemal prastare odkrycie. Już tysiące lat temu budowano symbole z liczb wpisanych w kształt kwadratu i dających po zsumowaniu ten sam wynik. Wywodzą się prawdopodobnie z Chin - istnieje tam nawet legenda o tym, że pierwszy magiczny kwadrat odkryto na skorupie żółwia. Miał on doprowadzić do stworzenia chińskiej astrologii i numerologii, a także feng shui.

Największą popularność zyskały jednak indyjskie kwadraty. W Indiach ten symbol nazywany jest jantrą - rysuje się go wokół centralnego punktu i nadaje mu kształt mandali.

Magiczny kwadrat - do czego służy?

W kulturach Wschodu uważa się, że magiczny kwadrat jest jednym z najdoskonalszych talizmanów. Często wykorzystuje się je również do medytacji albo tworzenia wystroju domu. Symbolizują układ Wszechświata, tajemne powiązania między wszystkimi jego elementami, a także harmonię natury i ducha.

Magiczny kwadrat - jak działa?

Działanie magicznego kwadratu jest oparte na dodawaniu sąsiednich liczb w wierszach i kolumnach. Otrzymujemy wtedy sumę magiczną, bo wynik za każdym razem - gdy liczymy w pionie, poziomie i po przekątnej - jest taki sam.

Magiczny kwadrat - jak go zrobić i rozwiązać?

Jak stworzyć kwadrat magiczny? To bardzo proste. Wystarczy znać jego matematyczny wzór. Zobaczcie ten krótki instruktaż, który pozwoli wam na wykonanie kwadratu.

Dzięki znajomości wzoru matematycznego dla wszystkich trzech liczb: a, b i c, będziemy w stanie rozwiązać każdy kwadrat magiczny. Polega to na uzupełnianiu jego brakujących pól zgodnie z wartością, jaka została podana w danym wierszu i kolumnie, np. a + c, a + b - c. Nie jest trudno nauczyć się wzoru - jeśli przez chwilę mu się przypatrzymy, zauważymy jego symetryczny układ.

Magiczny kwadrat - święta geometria

Magiczny kwadrat jest jednym z symboli energetycznych powstałych na bazie figury geometrycznej. Innym takim symbolem jest np. kwiat życia lub struktura mandali. Wszystkie wywodzą się z odkryć starożytnych - zauważali oni, że istnieje możliwość stworzenia matematycznych obrazów ukazujących naturalny przepływ energii we Wszechświecie.

Każdą z tych idealnie symetrycznych figur nazywa się świętą geometrią. Niektórzy wierzą, że w tych układach i wzorach zaklęta jest tajemnica życia.

Zobacz także: Tarot na miłość - jak postawić? Co powiedzą nam karty?

Szukasz miłości? Sprawdź, kto do ciebie pasuje:

Znaki zodiaku: dopasowanie miłosne [QUIZ]
Rozwiąż quiz

Lew, Ryby, a może Wodnik? Sprawdź, który znak zodiaku jest miłością twojego życia!

Znaki zodiaku: dopasowanie miłosne [QUIZ]

W którym kwartale wypada data twoich urodzin?