Zamknij

Krzyż celtycki - jakie jest jego znaczenie?

26.03.2021
Aktualizacja: 26.03.2021 22:16

Krzyż celtycki to czteroramienny krzyż, który znajduje się w okręgu. Jest to symbol niechrześcijański, choć nawet obecnie ma bardzo silne powiązania z religią. Od wielu lat wzbudza on zarówno pozytywne, jak i bardzo negatywne emocje wśród ludzi na całym świecie. 

Co oznacza czteroramienny krzyż celtów?
fot. Shutterstock

Z symbolem krzyża celtyckiego można spotkać się w bardzo wielu okolicznościach. Wszystkie rodzaje krzyży zawsze wzbudzały zainteresowanie w naszym społeczeństwie, ponieważ ze znakiem tym jesteśmy silnie powiązani kulturowo. Dla wielu ludzi krzyż celtycki jest niemal tak samo ważny, jak krzyż chrześcijański. Jak wygląda krzyż celtycki? Jakie jest jego znaczenie? 

Zobacz także: Celtyccy kapłani - funkcje i znaczenie w społeczeństwie Celtów

Jak wygląda krzyż celtycki?  

Jeżeli będziesz próbował znaleźć zdjęcia przedstawiające krzyż celtycki, to najpewniej natkniesz się na kilka różnych wersji. Najbardziej charakterystycznymi cechami tego krzyża jest to, że posiada on cztery ramiona i znajduje się w okręgu. Dzięki temu najłatwiej rozpoznać, że jest to symbol celtycki.  

Chrześcijanie zgadzają się na to, aby krzyż celtycki był również wykorzystywany jako jeden z wielu symboli Kościoła katolickiego. Jest on wówczas delikatnie modyfikowany po to, aby krzyże chrześcijańskie wyglądały podobnie. W tym przypadku możesz zauważyć, że ramiona krzyża celtyckiego oraz jego dolna część są znacznie wydłużone. Dlaczego? Ponieważ wyglądem przypomina on wtedy bardziej krzyż chrześcijański niż tylko krzyż w kole. 

Zobacz także: Sennik: krzyż. Co oznacza sen o krzyżu?

Jakie znaczenie ma krzyż celtycki? 

Celtyckie symbole były wykorzystywane w czasach przedchrześcijańskich i ludzie bardzo mocno wierzyli w to, że krzyż stanowi swego rodzaju most do zupełnie innego świata. To za jego pośrednictwem człowiek mógł otrzymać dostęp do niezbadanej wiedzy i energii. Osoba posiadająca symbole celtyckie mogła komunikować się z wyższymi siłami. 

To właśnie dlatego celtycki krzyż pojawiał się często na szyjach szamanów, którzy w ten sposób zaznaczali swoje powiązania ze wszechświatem. Ramiona krzyża symbolizowały połączenie obu światów - materialnego oraz niematerialnego - które się przecinają. Umieszczenie ich na jednym okręgu sprawiało, że stawały się one jednością. Symbole celtyckie i ich znaczenie to temat, który na pewno warto zgłębić.  

Zobacz także: Młot Thora - czym jest i jakie ma znaczenie?

Krzyż celtycki a inne rodzaje krzyży 

W historii znajdziemy bardzo różne rodzaje krzyży: 

  • krzyż celtycki, 
  • krzyż gotycki,  
  • krzyż chrześcijański, 
  • krzyż katolicki, 
  • krzyż słowiański, 
  • krzyż słoneczny, 
  • krzyż koptyjski. 

Każdy z nich oznacza coś innego i każdy z nich jest talizmanem, który ma ochronić człowieka przed negatywnymi mocami i sytuacjami. To właśnie podstawowe znaczenie krzyża. Takie zadanie mają także krzyże celtyckie.  

Celtycki symbol krzyża pozwala człowiekowi uwierzyć w swoje możliwości i nie poddawać się w walce o to, co dla nas ważne. Z jego pomocą uda się osiągnąć zamierzone cele. Tak samo jak krzyże chrześcijańskie - daje on także ludziom nadzieję. 

Zobacz także: Karty Lenormand - jak z nich wróżyć? Znaczenie, rozkłady kart 

Kontrowersje wokół krzyża celtyckiego 

Choć znaczenie krzyża celtyckiego jest przede wszystkim pozytywne, na przestrzeni lat był on wykorzystywany także w negatywny sposób, przez co zyskał sobie wielu przeciwników. Jak do tego doszło? Wszystko zaczęło się w trakcie II wojny światowej, gdy symbolika krzyża została wykorzystana przez nazistów. 

Naziści wykorzystywali krzyż celtycki w taki sposób, że często korzystali z niego zamiast swastyki, która wzbudzała już wtedy bardzo duże kontrowersje. Symbol celtycki przestał zatem wtedy reprezentować tylko dobre wartości. Znaki celtyckie z pewnością długo jeszcze będą w ten sposób postrzegane, a krzyż celtycki będzie dla wielu nadal symbolizował nacjonalizm.  

Zobacz także: Talizman szczęścia czy amulet ochronny? Jaki wybrać, jak zrobić?

Jakie znaczenie ma tatuaż z krzyżem celtyckim? 

Tatuaż przedstawiający krzyż celtycki to jeden z bardziej popularnych symboli, którym ludzie ozdabiają swoje ciało. Czemu taki znak? Wielu z nich interesuje się ezoteryką, zgłębia wierzenia i celtyckie pochodzenie. Tatuując sobie krzyż celtycki wierzą, że chronią się przed złymi mocami. Częstym motywem są również celtyckie znaki zodiaku. Dla innych, to po prostu ciekawy graficznie znak. 

Zanim jednak zdecydujesz się na tatuaż z krzyżem celtyckim, musisz pamiętać, że dla wielu osób jest to symbol zakazany. Często wybierany jest między innymi jako tatuaż przez przedstawicieli ruchu neonazistowskiego. 

W kulturze masowej krzyż celtycki znajdziemy także na koszulkach, flagach czy wisiorkach.  

Zobacz także: Znaczenie tatuaży - 15 najpopularniejszych wzorów!

Krzyż celtycki w tarocie 

Rozkład krzyża celtyckiego wykorzystuje również tarot i jest to jeden z najczęściej używanych sposobów rozkładania kart. Przyczyna wykorzystania tego symbolu nie jest do końca znana. Symbolika krzyża zawsze silnie wiązała się z emocjami człowieka, które ważne są podczas wróżenia. Tarot w krzyżu celtyckim pozwala zatem osobie uzyskać odpowiedzi na nurtujące ją pytania.  

Zobacz także: Karty tarota - znaczenie i interpretacja wszystkich kart. Dowiedz się, co oznaczają