Zamknij

Kręgi kobiet w Polsce coraz bardziej zyskują na popularności. Czym są i czy warto się na nie wybrać?

02.12.2021 13:19
Krąg
fot. Shutterstock

W ostatnich latach na całym świecie zaczęto powracać do praktyk dawnych plemion. Ludzie gromadzą się wokół ognisk, by tańczyć i śpiewać, odtwarzają dawne ceremonie, medytują. Kobiety odnowiły tradycję kręgów, a zapotrzebowanie na nie stało się tak duże, że zaczęto organizować podobne spotkania także w Polsce.

Jak podaje newsweek.pl, w Polsce powstało już kilkaset takich inicjatyw. Czym jest kobiecy krąg i na czym polega "trzymanie przestrzeni" dla innych kobiet? Czy warto wybrać się na takie spotkanie? Jeśli jesteś ciekawa, przeczytaj ten artykuł.

Zobacz także: Kurkuma - magiczny składnik, dzięki któremu poprawisz swoje życie seksualne. Zwiększa też szanse na zajście w ciążę

Kobiecy krąg - co to jest?

Kobiecy krąg to spotkanie w gronie kilku lub kilkunastu kobiet, często zupełnie sobie nieznanych. Zasiadają one wokół ogniska lub symbolicznego ołtarza z kadzidłem i świecami, a następnie dzielą się tym, o czym pragną opowiedzieć. Każda wypowiada się wtedy, gdy tego pragnie, jednak nie wolno sobie przerywać. Obowiązuje też ścisła tajemnica kręgów, więc panuje zasada, by nigdy nie dzielić się z nikim tym, co się tam usłyszało.

Gdy jedna kobieta mówi, inne "trzymają dla niej przestrzeń", a więc dają jej możliwość podzielenia się emocjami i myślami, o których nie miałaby odwagi mówić gdzie indziej - z obawy przed oceną czy odrzuceniem. Kobiety w kręgu nie oceniają tego, co słyszą.

Idea kręgu opiera się na tym, że kobiety pomagają sobie nawzajem poprzez stworzenie bezpiecznej przestrzeni. Można się tam podzielić wszystkim, co się myśli i czuje. Po kręgu następują często wspólne śpiewy, tańce albo rytuały wykorzystywane niegdyś w dawnych plemionach. Kręgi kobiet w dawnych czasach były czymś naturalnym i często je organizowano. Członkinie wspólnoty okazywały sobie w ten sposób wsparcie. Wierzyły, że gdy przebywają razem, dodają sobie nawzajem mocy.

Kręgi dla kobiet w Polsce

Kobiety, które chciałyby się wybrać na krąg, mają wiele możliwości do wyboru. Coraz częściej organizują takie spotkania szkoły jogi (bywają one też połączone z ceremonią rytualnego picia szamańskiego kakao), a także placówki związane z rozwojem duchowym. Po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła "krąg dla kobiet" mamy również możliwość trafić na wiele przewodniczek duchowych, które oferują stworzenie takiej przestrzeni, czy też zdobyć informację o konkretnych wydarzeniach w naszej okolicy.

Kobiecy krąg można stworzyć również samemu, w gronie przyjaciółek. Wystarczy... usiąść w kręgu i rozmawiać, uważnie się nawzajem słuchając. Kręgi dla kobiet są bowiem przede wszystkim okazją do tego, by powiedzieć, co tak naprawdę się myśli i czuje. Uczestniczki spotkań czują się zauważone, otrzymują wsparcie i zrozumienie.

Dla wielu kobiet to pierwszy raz, gdzie mogą poczuć kobiece wsparcie. Jest to bezpieczna przestrzeń, gdzie wszystko, co w kręgu powiedziane, w kręgu zostaje - zdradziła w rozmowie z newsweek.pl jedna z organizatorek.

Macie ochotę spróbować?

Zobacz także: Ta przyprawa ma magiczną moc. Z pewnością masz ją w swojej kuchni