Zamknij

Kolor niebieski - co oznacza? Poznaj jego symbolikę i zastosowanie

14.05.2021 15:23
Kolor niebieski
fot. Shutterstock

Symbolika niebieskiej barwy przywodzi na myśl zarówno pozytywne, jak i negatywne skojarzenia. Sprawdź, co kolor niebieski oznacza w psychologii.

Kolor niebieski powstaje na skutek specyficznego odbicia światła. To najrzadziej występująca barwa w przyrodzie. Sprawdź, co oznacza i do czego warto ją wykorzystać.

Zobacz także: Telepatia - co to jest i jak działa? Sprawdź, jak się jej nauczyć

Kolor niebieski - znaczenie w psychologii

Kolor niebieski ma działanie uspokajające. Według psychologów wywołuje skojarzenie z harmonią, koi nerwy, a nawet łagodzi bóle. Niektórzy wiążą go ze smutkiem i melancholią, jednak większość ludzi czuje się dzięki niemu bezpiecznie. Z tego powodu znaki informacyjne mają niebieską barwę.

Kolor niebieski - odmiany

Występuje wiele odmian koloru niebieskiego. Malarze i artyści rozróżniają mnóstwo odcieni. Najważniejsze z nich to:

  • błękit,
  • indygo,
  • granat,
  • akwamaryna,
  • kobalt,
  • błękit królewski.

Kolor niebieski - co symbolizuje?

Kolor niebieski jest symbolem spokoju, czystości i niewinności. Jako kolor nieba i wody stanowi symbol życia duchowego, ale także kreatywnego, innowacyjnego sposobu myślenia. Wiele firm wiąże swój wizerunek z niebieską barwą, bo oprócz tego, że wzbudza ona zaufanie, kojarzy się z inteligencją i świeżością. To sprawia, że klient ma przekonanie o ich oryginalności i nowatorstwie, ale nie boi się powierzyć im swoich spraw.

Kolor niebieski jest także symbolem wstrzemięźliwości w jedzeniu, bo pozbawia uczucia głodu. Prawie żaden z jadalnych produktów nie posiada tej barwy, więc każdy odcień niebieskiego obniża nasz apetyt. Jest to pomocne na diecie, ale stanowi też wyraźny sygnał dla właścicieli restauracji, by wybrali wystrój w innym kolorze.

Kolor niebieski w modzie

Niebieskie ubrania pasują każdemu - stąd wzięła się m.in. ogromna popularność jeansów. Uspokajające działanie tego koloru wprawia nas w dobry nastrój, ale jednocześnie łagodzi napięcia i sprawia, że przestajemy się dokądkolwiek spieszyć. Wywołujemy pozytywne odczucia u ludzi, bo kolor niebieski mówi o przyjacielskich intencjach. W pracy natomiast wyglądamy dzięki niemu profesjonalnie i wysyłamy otoczeniu sygnał: "Wiem, co robię".

Kolor niebieski sprawdza się w każdej stylizacji i pasuje na wszystkie okazje. Z tego powodu projektanci go uwielbiają.

Niebieski makijaż i manicure

Kobiety często decydują się na make-up i manicure w odcieniach niebieskiego. Jest to kolor neutralny, nie rzuca się w oczy i można go łączyć z wieloma innymi barwami. Najczęściej wykorzystują go wielbicielki pasteli, bo zgaszony błękit doskonale się łączy z beżem, pudrowym różem czy odcieniem lila fioletu.

Zobacz także: Jak wykonać rytuał miłosny? Czy to działa?

Kolor niebieski we wnętrzach

Kojące działanie koloru niebieskiego sprawia, że często jest wykorzystywany w pomieszczeniach. Eksperci przestrzegają, by nie stosować go we wnętrzach pozbawionych naturalnego światła. Wtedy będzie wyglądał smutno i szaro. Dobrze nasłonecznione mieszkania z kolorem niebieskim robią natomiast miłe i przyjemne wrażenie.

Zobacz także: Tarot na miłość - jak postawić? Co powiedzą nam karty?

Szukasz miłości? Sprawdź, kto do ciebie pasuje:

Znaki zodiaku: dopasowanie miłosne [QUIZ]
Rozwiąż quiz

Lew, Ryby, a może Wodnik? Sprawdź, który znak zodiaku jest miłością twojego życia!

Znaki zodiaku: dopasowanie miłosne [QUIZ]

W którym kwartale wypada data twoich urodzin?