Zamknij

Kolor czarny - co oznacza? Poznaj jego symbolikę i zastosowanie

13.05.2021 15:21
Kolor czarny
fot. Shutterstock

Symbolika czarnej barwy w każdej kulturze jest inna - może być zarówno kolorem życia, jak i śmierci. Zobacz, co znaczy kolor czarny w psychologii.

Psychologia barw klasyfikuje kolor czarny jako neutralny. Sprawdź, co może oznaczać i do czego warto go wykorzystać.

Zobacz także: Telepatia - co to jest i jak działa? Sprawdź, jak się jej nauczyć

Skąd się bierze kolor czarny?

Kolor czarny powstaje wtedy, gdy przedmiot zupełnie nie odbija światła. Każda z pozostałych barw jest formą odbicia światła białego, a kolor czarny oznacza niemal całkowity jego brak. Możemy stąd wywnioskować, że kolor czarny to w rzeczywistości brak koloru. Wiele osób uważa, że nic w świecie nie jest tak naprawdę czarne, bo wszystko w jakimś stopniu odbija jasność.

Zobacz także: Kolory aury - co oznaczają i jak je sprawdzić?

Kolor czarny - znaczenie

Kolor czarny ma wiele sprzecznych znaczeń. W Europie jest najczęściej postrzegany jako kolor żałoby, smutku i straty. Znaczenie przyjęte przez kulturę zachodnią możemy uznawać za dominujące w przede wszystkim w krajach chrześcijańskich. Jednak w innych częściach świata - takich jak Egipt czy Chiny - może być symbolem życia i szczęścia.

Kolor czarny - odmiany

Występuje wiele odmian barwy czarnej. Malarze i artyści rozróżniają mnóstwo odcieni:

  • czerń mineralna
  • czerń manganowa
  • czerń ilmenitowa
  • grafit
  • czerń z kości
  • czerń z winorośli
  • czerń hiszpańska
  • czerń szwedzka
  • czerń acetylenowa
  • tusz

Kolor czarny w żałobie

W Polsce i wielu innych krajach na świecie przyjęło się, że symbolika koloru czarnego nabiera największego znaczenia wtedy, gdy pragniemy wyrazić swój smutek po stracie. Ubrania w tym kolorze nosimy na pogrzebach i w okresie żałoby. W ten sposób informujemy innych o swoim bólu.

Kolor czarny jako symbol zła

Czerń od wieków symbolizuje także zło i ludzkie grzechy. Ten sposób myślenia został upowszechniony przez religię chrześcijańską. Przesądy i wierzenia ludowe ukazywały kolor czarny jako zwiastun nieszczęścia, co do dziś jest obecne w kulturze - czarny kot przebiegający nam drogę ma rzekomo przynosić pecha. Negatywne skojarzenia z tym kolorem zawierają się także w wyrażeniu "czarny charakter", które ma określać złą postać w filmie lub literaturze.

Kolor czarny w modzie

Mimo wszystkich stereotypów związanych z tym kolorem projektanci mody uwielbiają czerń. Uważa się tę barwę za ponadczasowy klasyk. Choć nie jest to zbyt radosny kolor, wielu ludzi najchętniej nosiłoby tylko czarne ubrania. Czerń w modzie symbolizuje elegancję, niezależność, poczucie kontroli i wewnętrzną siłę. Noszą go osoby inteligentne i wyrafinowane. Tajemniczość tej barwy sprawia, że kolor czarny może być też bardzo uwodzicielski. Wiele osób uwielbia go też za to, że widocznie wyszczupla ciało.

Zobacz także: Jak wykonać rytuał miłosny? Czy to działa?

Kolor czarny - jak go nosić i do czego pasuje?

Jak wykorzystać kolor czarny, by jego widok nikogo nie raził? Jeśli chodzi o stroje, barwa czarna pasuje niemal do wszystkiego - sprawdza się zarówno w wielokolorowych zestawach, jak i w towarzystwie szarości i bieli. Niektórzy uważają, że tego koloru nie powinny nosić blade osoby o jasnych włosach i oczach. Nie za dobrze wygląda też w towarzystwie pasteli.

We wnętrzach kolor czarny może wyglądać bardzo efektownie, jednak powinniśmy pamiętać, że optycznie zmniejsza pomieszczenia. Świetnie wygląda przede wszystkim w dobrze oświetlonych pokojach.

Zobacz także: Tarot na miłość - jak postawić? Co powiedzą nam karty?

Szukasz miłości? Sprawdź, kto do ciebie pasuje:

Znaki zodiaku: dopasowanie miłosne [QUIZ]
Rozwiąż quiz

Lew, Ryby, a może Wodnik? Sprawdź, który znak zodiaku jest miłością twojego życia!

Znaki zodiaku: dopasowanie miłosne [QUIZ]

W którym kwartale wypada data twoich urodzin?