Klasztor Shaolin - legenda chińskich sztuk walki. Z czego słyną mnisi?

17.03.2021
Aktualizacja: 17.03.2021 21:06

Klasztor Shaolin należy do najpopularniejszych na całym świecie zabytków i miejsc znanych z popkultury. To miejsce, w którym przebywają mnisi Shaolin, będący mistrzami sztuk walk i medytacji. Jak się tam dostać i co można zobaczyć?

Klasztor Shaolin to miejsce, o którym słyszał chyba każdy.
fot. Shutterstock

Klasztor Shaolin należy do jednego z najbardziej popularnych zabytków w Chinach i corocznie jest odwiedzany przez miliony turystów. Nie miała na niego wpływu rewolucja z ubiegłego wieku, a popularności nie zawdzięcza dziełom sztuki zgromadzonym wewnątrz jego murów.

Najwięcej sławy, dzięki której znany jest na całym świecie, przyniosły mu legendarne sztuki walki. Niegdyś stanowił zamkniętą na świat świątynię buddyjską, w której przebywali, medytowali i zdobywali niebywałą mądrość mnisi Shaolin.

Dziś klasztor Shaolin budzi spore kontrowersje właśnie ze względu na mocno posuniętą komercjalizację. Dawniej zamknięte dla zwykłego człowieka ukryte mury klasztoru dziś bez problemu możesz zwiedzić, wydając przy tym stosunkowo niewiele pieniędzy. Poznaj klasztor Shaolin - jak się dostać do najpopularniejszej chińskiej legendy?

Zobacz także: Cytaty o szczęściu, które warto zapamiętać. Poznaj najciekawsze sentencje o radości i jej poszukiwaniu

Historia powstania klasztoru Shaolin

Klasztor Shaolin to najsłynniejsza buddyjska świątynia, która usytuowana jest w mieście Dengfeng w prowincji Henan w środkowo-wschodnich Chinach. Została wybudowana w 495 roku za panowania dynastii Wei w Shaolin, który w języku chińskim dosłownie oznacza młody las. Celem wzniesienia klasztoru miało być kształcenie młodych mnichów zgodnie z naukami Buddy.

W pierwszych latach istnienia klasztor Shaolin skupiał się na medytacji, modlitwie i kulcie bogów, a okres ten trwał od 377 do 527 roku. Wraz z pojawieniem się murach klasztoru w VI wieku ósmego Buddy o imieniu Bodhidharma, tendencja ta na zawsze uległa zmianie. Ten indyjski dziedzic szaty Buddy należał do czołowych przedstawicieli jujitsu, a Chińczycy do dziś uważają go za jednego z wynalazców kung-fu.

Bodhidharma obserwował uważnie codzienne życie w klasztorze i szybko doszedł do wniosku, że mnisi Shaolin wymagają nie tylko medytacji i modlitwy do wzmocnienia ducha, ale i ćwiczeń fizycznych dla wzmocnienia ciała. Początkowo ćwiczenia te miały służyć rozciąganiu ciała poprzez wykonywanie figur przypominających ruchy zwierząt i nie miały agresywnego charakteru. Dopiero w kolejnych wiekach włączono do nich elementy sztuk walki o charakterze obronnym. Najważniejsza była szybkość i siła wypracowana metodą długich i systematycznych ćwiczeń.

W trakcie walk prowadzonych z Mandżurią metoda walki wymagała udoskonalenia, dlatego przyspieszono jej naukę, która wówczas trwała aż 18 lat. Według popularnej chińskiej legendy po pożarze klasztoru ocalało jedynie pięciu mistrzów, którzy następnie przekazywali swoją wiedzę w nieco zmodyfikowanej formie nowym uczniom. Najczęściej wspomina się Ng Mui, mniszkę, która stworzyła styl żurawia i lisa. Wszystkie style walki początkowo wykonywano bez użycia jakiejkolwiek broni. Dopiero w późniejszym okresie mnisi z Shaolin zaczęli używać kijów oraz noży motylkowych.

Zobacz także: Czakry - czym są, kolory, znaczenie i wpływ na nasze życie!

Z czego słyną mnisi Shaolin?

Mnisi Shaolin są dziś symbolem cierpliwości, spokoju, niezwykłej siły i sprawności fizycznej. Żyją skromnie według z góry określonego planu, który organizuje każdą minutę pobytu w klasztorze. Muszą być wierni podstawowym zasadom panującym w świątyni, do których należą:

 • szacunek i lojalność wobec mistrzów,
 • życie w pokorze i poświęceniu dla innych,
 • wdzięczność i szacunek dla rodziców,
 • unikanie złego zachowania, popadania w pychę i poczucie wyższości,
 • sumienność i posłuszeństwo,
 • równe traktowanie innych.

Mnisi z Shaolin przechodzą wieloletnie treningi pełne rozmaitych, niezwykle trudnych ćwiczeń. Są to między innymi:

 • rozbijanie metalowej przeszkody za pomocą dłoni lub głowy,
 • ćwiczenia z ogromnym obciążeniem,
 • oddawanie tysięcy ciosów w kartkę papieru.

Jednak najważniejszym sprawdzianem, jakim poddawani są mnisi Shaolin, jest osiągniecie mistrzostwa. Zanim jednak stanie się to możliwe, muszą opanować trudną sztukę transu czy medytacji, która praktykowana latami pozwala im wykonywać czynności z pozoru niemożliwe.

Zobacz także: Wielkie religie świata. Koniecznie sprawdź, ile o nich wiesz!

Mnisi z Shaolin i legendarne testy na mistrza

Kiedy mnisi Shaolin posiedli tajemną wiedzę i odbyli cały trening, musieli udowodnić swoje umiejętności. Test polegał na odbyciu drogi, która stanowiła główne wejście do klasztoru przeznaczonego wyłącznie dla mistrzów Shaolin. Boczne wejście przeznaczone było dla uczniów.

Legenda głosi, że główna droga do klasztoru najeżona była mnóstwem pułapek nierzadko śmiertelnie niebezpiecznych. Jeśli mnisi Shaolin nie pokonali tej drogi, oznaczało to dla nich śmierć. Próba miała zakończyć się uniesieniem ciężkiej metalowej urny rozgrzanej do wysokiej temperatury. Na obu jej bokach zostały wyryte wizerunki smoka, które wypalały ślad na ciele mnicha, świadcząc tym samym o osiągnięciu przez niego tytułu mistrza.

Zobacz także: Jak medytować? Jak się tego nauczyć i o czym pamiętać?

Klasztor Shaolin - świątynia sztuk walki

Klasztor Shaolin znany jest z różnych stylów walki, z których najpopularniejszy jest wei jia, będący odłamem stylu wewnętrznego Chin. Charakteryzuje się on podziałem na ćwiczenia służące zwiększeniu siły fizycznej, poprawiające wytrzymałość oraz polegające na atakowaniu przeciwnika.

Klasztor Shaolin wykształcił swoją metodę (nie styl) walki Wing Tsun Kuen, czyli Pięść Pięknej Wiosny. A nazwana metodą, dlatego że mnisi Shaolin nie stylizują swojej walki, a naśladują ruchy zwierząt.

Jest to metoda tzw. twardo-miękka, która polega na przeprowadzeniu poprawnie technicznego, ale przede wszystkim szybkiego i skutecznego ataku lub obrony bez upiększających efektów. Jest to bardzo wszechstronny sposób walki, ponieważ mnisi z Shaolin używali pięści, dłoni, palców, barku, kopnięć kolanem czy stopami oraz podcięć i dźwigni, będąc jednocześnie stroną broniącą się i atakującą. Dlatego też Wing Tsun Kuen jest polecany dla osób obu płci i w każdym wieku.

Z klasztorem Shaolin związana jest także inna legenda, dotycząca buddyjskiej odmiany pijanego boksu Zui Quan, która miała narodzić się na przełomie VII i VIII wieku za czasów panowania dynastii Tang. Według tej historii 13 mnichów walczyło u boku cesarza Li Shimina z chińskimi rebeliantami. Na skutek tego wydarzenia w ramach podziękowania otrzymali pozwolenie na zerwanie z restrykcyjnymi zasadami klasztoru i uzyskali zgodę na picie wina.

Zobacz także: Kwiat lotosu - oryginalna roślina wodna i wieloznaczny symbol

Klasztor Shaolin a czasy współczesne

Klasztor Shaolin po dziś stanowi świątynię medytacji, modłów oraz treningów. Choć wiele z jego sal dostępnych jest do zwiedzania przez turystów, w niedostępnych częściach klasztoru mieszkają mnisi Shaolin, zajęci sprawami religijnymi i treningami. Dla celów komercyjnych w 1987 roku została utworzona specjalna grupa pokazowa złożona z zawodowych atletów, których pokazy są bardzo widowiskowe. Mają oni symbolizować historycznych strażników świątyni, ale ich występy nie mają wiele wspólnego z autentycznym stylami walki klasztoru Shaolin.

Klasztor Shaolin stanowi niezwykle cenny podmiot gospodarki regionu Henah. Nie tylko kwitnie tu zakrojona na szeroką skalę turystyka, ale i powstaje wiele szkół zajmujących się nauką różnych sztuk walki. Szkoły walki posiadają na swoich terenach internaty, przyjmując już sześcioletnie dzieci i tworzą swoisty przemysł, szkoląc turystów oraz wydając corocznie nowych instruktorów sztuk walki, sportowców, ochroniarzy, policjantów i zawodowych żołnierzy. W tym zestawieniu nie może zabraknąć też aktorów związanych ze sztukami walki, które zasilają przemysł filmowy zarówno chiński, jak i amerykański. Klasztor Shaolin wydał tak znakomitych wychowanków jak Jackie Chan czy Bruce Lee.

Zobacz także: Chiński znak zodiaku: Smok. Sprawdź swój horoskop!

Klasztor Shaolin - jak się dostać do legendy chińskich sztuk walki?

Choć klasztor Shaolin był dwukrotnie niszczony w XX wieku, raz w pierwszej jego połowie, a raz w latach 80-tych przez gwardzistów Mao Zedonga, został odrestaurowany i wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2010 roku. Obecnie klasztor można zwiedzać za opłatą 100 Juanów (około 54 zł), jednak dostanie się do niego nie należy do prostych zadań.

Jak się dostać do części klasztoru, która jest udostępniona do zwiedzania? Istnieją na to trzy możliwe sposoby: prywatnym samochodem, taksówką lub autobusem, który odjeżdża z centrum miasta, a podróż nim zajmuje ponad dwie godziny w jedną stronę. Kompleks otoczony jest wysokimi wzgórzami i gęstym lasem i prowadzą do niego niełatwe, ściśle wytyczone trasy.

Klasztor Shaolin jest otwarty dla zwiedzających codziennie od ósmej rano do piątej po południu i obejmuje zwiedzanie obiektu, Lasu Pagód oraz Centrum Szkoleniowego, w którym można obejrzeć pokazy. 

Wejście do klasztoru znajduje się od południa i prowadzi przez budynek zwany Górskimi Wrotami Buddy Maitreja, który został wzniesiony w 1735 roku i z którego do bryły głównej prowadzi ścieżka do Domu Niebiańskich Królów. Oba obiekty są otoczone od wschodu i zachodu Domami Chuipu oraz Obłokami Kochającej Życzliwości.

Zobacz także: Chińskie znaki zodiaku - jaki jest twój?

Klasztor Shaolin - najważniejsze atrakcje, które koniecznie musisz zobaczyć

W centralnej części klasztoru Shaolin znajduje się Świątynia Mahavira, czyli świątynia Trójcy Buddyjskiej, inaczej nazywana Pałacem Wielkiej Siły. Stanowi istotę i serce buddyjskich świątyń. Świątynia ta służy mnichom do codziennego odprawiania modłów związanych z recytacją mantry i wieczorną sutrą.

Tuż za świątynią Wielkiej Siły znajduje się Biblioteka Świętych Pism inaczej „Dom kazań”. Tu odbywają się nauki buddyjskie i przechowywane są pisma gromadzone przez mnichów na przestrzeni pięciu tysięcy lat. Obie powyższe świątynie okalają inne mniejsze budynki o przeznaczeniu bardziej użytkowym, m.in.:

 • Dom Sutr, 
 • Dom Gości, 
 • Dom Diety Wegetariańskiej, 
 • Dom Medytacji. 

Klasztor Shaolin obfituje w wiele godnych uwagi atrakcji. Jedną z nich są występy mnichów Shaolin, a raczej artystów, którzy mają ich naśladować. Rozbijają oni betonowe sztaby poprzez uderzenie głową, wyginają brodą ostro zakończone dzidy czy utrzymują się na ostrych narzędziach, leżąc na brzuchu. Oczywiście wszystkie te występy są mocno udawane i wyreżyserowane, jednakże naprawdę zapierają dech w piersiach. Możesz także wziąć udział w zajęciach ze sztuk walki, a po ich zakończeniu zabrać ze sobą do domu dyplom z klasztoru Shaolin.

Wśród atrakcji turystycznych znajdzie się także wygięta od ilości uderzeń mnichów podłoga. Ciekawym punktem zwiedzania niewątpliwe będzie także cmentarz najważniejszych i najbardziej uznanych przez klasztor Shaolin mnichów, nazwany Pagoda Forest. Co ciekawe w samym pobliżu klasztoru znajduje się niesamowite miejsce, czyli słynne na cały świat Longmen w Luoyang, nazywane grotami tysięcy posągów Buddy. Ich rzeźbienie rozpoczęto wraz z budową klasztoru Shaolin. Przez około 600 lat wyrzeźbiono w skałach 100 000 podobizn Budy umieszczonych w mniejszych i większych zagłębieniach.