Zamknij

Kiedy są andrzejki? Zobacz, jak spędzić magiczny wieczór wróżb!

22.10.2018 14:07
wróżenie z wosku
fot. ADAM STEPIEN/REPORTER

Kiedyś dotyczyły wyłącznie panien i zamążpójścia, dziś andrzejki to dzień zabaw i wróżb dla każdego. Kiedy są andrzejki i jakie wróżby andrzejkowe rozróżniamy oprócz lania wosku? Sprawdź!

Andrzejki to święto panieńskich wróżb i okazja do ostatnich hucznych zabaw przed adwentem. Dzień ten wypada zawsze jesienią, a dzień po nim obchodzimy imieniny Andrzeja. Kiedy są andrzejki? Jakie zwyczaje i zabawy z nimi związane znają Polacy? Sprawdź! 

Kiedy są andrzejki 2018 - wróżby i zabawy

Andrzejki obchodzone w wigilię dnia św. Andrzeja to święto wyjątkowe. To właśnie w noc poprzedzającą imieniny Andrzeja można sprawdzić, co nas czeka w kolejnym roku. Czy będziemy zdrowi, czy poszczęści nam się w życiu osobistym i czy dostaniemy upragniony awans. Jedną z najpopularniejszych wróżb na andrzejki jest oczywiście lanie wosku. Jakie inne i zabawy andrzejkowe znamy?

Wróżby andrzejkowe - Lanie wosku

To jedna z najbardziej znanych i popularnych wróżb na andrzejki. Co będzie nam potrzebne? Świeca i klucz, najlepiej stary i duży. Wosk roztapiamy w małym naczyniu i przelewamy przez ucho od klucza. Powstające figury to nasz prognostyk na nadchodzący rok. Jeśli masz problemy z rozpoznaniem kształtu andrzejkowej wróżby, obejrzyj jej cień na ścianie.

Wróżby andrzejkowe - Buty

Na przeciwko progu drzwi ustawiamy gęsiego buty wszystkich kobiet w rodzinie i przyjaciółek. Następnie przekładamy je od końca na początek kolejki. Właścicielka buta, który przekroczy próg, ma szansę na szybkie zamążpójście.

Wróżby andrzejkowe - Karteczki z imionami

Napisz na kawałkach tektury imiona chłopców/dziewczyn. Następnie rzuć je za siebie, stojąc tyłem do świeczki. Ta kartka, która upadnie najbliżej, będzie skrywała imię twojego ukochanego/ukochanej!

Wróżby andrzejkowe - Karteczki z życzeniami

Do naczynia z zimną wodą wrzuć kilka karteczek z życzeniami, które chciałabyś, aby się spełniły w najbliższym roku. Marzenia z tych kartek, które wypłyną na powierzchnię, mają szansę na realizację. Te, które opadną na dno, jeszcze długo się nie spełnią.

Zobacz także: Te znaki zodiaku uwielbiają łóżkowe igraszki. Są wymarzonymi kochankami!

Wróżby andrzejkowe - Karteczki pod poduszki

Pod poduszką chowamy kartki z imionami chłopców/dziewczyn. Rano sięgamy po jedną z nich. Imię, które znajdzie się na kartce, zmieni nasze życie!

Wróżby andrzejkowe - Lustro

Do tej wróżby na andrzejki potrzebujemy nowego lustra i czerwonej świecy. Panny zapalają świecę i proszą św. Andrzeja, by pozwolił im ujrzeć twarz ukochanego. Następnie tak długo wpatrują się w swoje odbicie, aż ich oczom ukaże się twarz wybranka.

Wróżby andrzejkowe - Spodeczki

Na stole kładziemy 4 spodeczki. Pod każdym z nich umieszczamy jeden z następujących przedmiotów: monetę, obrączkę i listek. Jeden spodek zostaje pusty. Spodki mieszamy i losujemy jeden z nich. Jeśli trafimy na obrączkę, czeka nas miłość, jeśli listek - ślub. Moneta symbolizuje pieniądze. Jeśli trafimy na pusty spodeczek - nadchodzący rok nic nam nie przyniesie.

Wróżby andrzejkowe - Jabłko

Obierz jabłko tak, by powstała długa obierzyna. Zamknij oczy, pomyśl o wybranku/wybrance i rzuć kawałek skórki za siebie. Kształt, jaki przybierze, będzie pierwszą literą imienia ukochanego/ukochanej.

Wróżby andrzejkowe - Płomień

Zapal dwie zapałki i trzymaj je płonącymi łebkami do góry. Jeśli płomienie będą palić się ku sobie, życzenie się spełni w ciągu roku. Jeśli odwrotnie - jeszcze poczekasz.

Kiedy są andrzejki 2018 - data

Choć data tego święta jest stała, co roku ustalenie jej kalendarzu przysparza nam wielu problemów. Warto pamiętać, że andrzejki obchodzimy w wigilię świętego Andrzeja, czyli 29 listopada. To właśnie wtedy wykonuje się tzw. lanie wosku i inne andrzejkowe wróżby, a nie dzień później, w imieniny Andrzeja, jak niektórzy sądzą.

W 2018 roku andrzejki wypadają w czwartek.

Kiedy są andrzejki 2018 - historia i zwyczaje

Skąd przywędrowały do nas wróżby andrzejkowe? Historycy nie są do końca zgodni, jakie jest pochodzenie andrzejek. Niektórzy wskazują Grecję i podobieństwo słów Andrzej (Andress) oraz greckich słów aner, andros oznaczających męża i mężczyznę. Inni źródeł zwyczaju szukają w starogermańskim kulcie boga Frejra, bóstwa miłości i płodności.

Andrzejki są nierozerwalnie związane z osobą świętego Andrzeja, czyli jednego z 12 apostołów i ucznia Jana Chrzciciela. Andrzej jako pierwszy głosił Ewangelię w Bizancjum, a następnie w Grecji, Abchazji i na wybrzeżach Morza Czarnego. Za swoje nauki został skazany na męczeńską śmierć na krzyżu.

Co ciekawe, w Szkocji, gdzie święty Andrzej jest patronem, 30 listopada to święto narodowe. 

W Polsce pierwsze wzmianki o andrzejkach pochodzą z XVI wieku, a dokładniej z 1557 roku za sprawą Marcina Bielskiego. Najbardziej popularne było lanie wosku, cyny lub ołowiu. Andrzejki były obchodzone prawie we wszystkich regionach Polski, ale także poza granicami naszego kraju - w Niemczech, Szwajcarii, na Słowacji, w Czechach, Rosji, Rumunii, na Ukrainie i Białorusi oraz w krajach śródziemnomorskich.

Warto zaznaczyć, że pierwotnie andrzejki dotyczyły wyłącznie panien, które chciały się dowiedzieć, jak będzie wyglądał ich przyszły mąż. Kawalerowie z kolei obchodziły katarzynki. Dzisiaj wróżby na andrzejki wykonują zarówno panowie, jak i panie. 

Wróżby i zabawy związane z andrzejkami kiedyś były ostatnim hucznym akcentem przez adwentem. Obecnie, kiedy adwent jest okresem radosnego oczekiwania przed świętami Bożego Narodzenia, zabawa podczas jego trwania nie jest zakazana.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!  

Zagłosuj

Lejesz wosk w andrzejki?

Liczba głosów:

Możesz liczyć na swoich znajomych? Sprawdź, komu lepiej się nie zwierzać!