Zamknij

Kiedy będzie koniec świata? Przepowiednie

17.02.2021
Aktualizacja: 17.02.2021 16:22
Kiedy będzie koniec świata?
fot. Shutterstock

Koniec świata to termin ostateczny dla ludzkości, ale z różnych powodów data ta ciągle się odwleka. Skąd wyobrażenie o końcu świata? Czy koniec świata rzeczywiście nastąpi? Sprawdzamy przepowiednie i informacje na temat końca świata.

Astrologowie i naukowcy wciąż próbują odgadnąć, czy i kiedy będzie koniec świata. Sam fakt, iż nastąpi koniec świata, przewidywany jest od wieków. Biblia i inne księgi zwiastują jego niechybne nadejście, które będzie wiązało się z cierpieniem, strachem i całkowitym zniszczeniem 

Wizje przedstawiane przez wielu jasnowidzów jednoznacznie sygnalizują, że nadejdzie koniec ery. Naukowe przewidywania też nie pozostawiają wątpliwości w tym temacie. Czy w takim razie jest powód do obaw?

Zobacz także: Przepowiednia Wenus - na czym polega i co zawiera?

Kiedy będzie koniec świata? Czy rzeczywiście nastąpi?  

Czy jest możliwe, aby przewidzieć, kiedy będzie koniec świata? Wielu próbowało. Próby poznania odpowiedzi na to pytanie podejmowało wielu teologów, astronomów i naukowców.  

Czy jednak koniec świata to fakt? Czy rzeczywiście nastąpi?  

Koniec świata ujmowany jest w różnych wymiarach - naukowym oraz na podstawie świętego pisma. Wszystkie religie jednoznacznie wskazują, że koniec świata jest pewny i zakończy się Apokalipsą. Kiedy tak naprawdę będzie koniec świata?  

Zobacz także: Horoskop egipski na 2021 rok. Poznaj przepowiednię dla siebie

Koniec świata a nauka  

Nauka podchodzi do tematu końca świata jak do etapu zakończenia pewnej ery. Odnosi się do masowego wymierania gatunków wskutek zmian klimatu lub zaburzenia w przestrzeni kosmicznej.  

Zgodnie z badaniami naukowymi Słońce w wyniku naturalnej ewolucji nieustannie zwiększa swoje rozmiary, aż stanie się wielkim, czerwonym olbrzymem. Doprowadzi to do tego, że Ziemia zostanie wchłonięta w nie tak jak i wiele innych ciał i planet. Nastąpi to jednak za ok. pięć miliardów lat.  

Istnieje jeszcze inne zagrożenie, które skończy się katastrofą dla planety. Otóż zgodnie z obliczeniami, za cztery miliardy lat Droga Mleczna zderzy się z drugą potężną galaktyką - Andromedą. 

Naukowcy twierdzą, że na Ziemi koniec świata nastąpił już sześć razy. Ostatni miał miejsce 65 milionów lat temu. W wyniku uderzenia meteorytów wyginęły dinozaury. 

Zobacz także: Przepowiednie dla Polski - III wojna i rola w nawróceniu świata

Koniec świata a religia 

Religie świata twierdzą, że koniec świata będzie poprzedzony klęskami, głodem, epidemią i trzęsieniami ziemi. Będzie on rodzajem czystki ludzkości, która ma za zadanie ukarać bezbożnych a wynagrodzić wiernych, którzy zapoczątkują nową erę. 

Ani Biblia, ani inne księgi nie przewidują kiedy koniec świata nastąpi. Przewidują natomiast okoliczności, w jakich do niego dojdzie.  

Chrześcijaństwo przyjmuje, że nastąpi koniec świata, kiedy Chrystus powróci na Ziemię i dokona zniszczenia porównywalnego do biblijnego potopu, by zapoczątkować nowy świat dostępny wyłącznie wybranym.  

Islam zakłada, że kiedy koniec świata nadejdzie, będzie wiązał się z pojawieniem Antychrysta. Będzie miał on jedno oko i znak na czole, które zobaczą tylko wierni. Następnie reszta świata zostanie zniszczona przez dwie ogromne bestie - Gog i Magog. 

Podobne podania znajdują się w innych religiach. Niektóre znalazły się w najstarszych mitologiach. Przykładem jest mitologia skandynawska i przepowiednia o zmierzchu bogów - Ragnaröku

Zobacz także: Śnił ci się kościół? Jest bardzo korzystnym znakiem!

Koniec świata - przepowiednie  

Apokaliptyczne wizje końca świata jawiły się zarówno jasnowidzom, jak i zwykłym ludziom, którzy doświadczyli objawienia. Jakie są znane przepowiednie końca świata? 

 • Przepowiednie fatimskie końca świata 

Siostra Łucja dos Santos z Portugalii w 1917 roku wraz z siostrą Hiacyntą i bratem Franciszkiem doznała w Fatimie objawień Matki Boskiej. Siostra Łucja poznała trzy tajemnice (nazywane: Tajemnice Fatimskie).  

Podobno jedna z nich dotyczy końca świata - czasu oraz okoliczności. Jednak jej treść nie jest znana. Tajemnice fatimskie traktowane są poważnie, ponieważ spełniła się jedna z nich: wybuchła II wojna światowa.  

 • Przepowiednia Ojca Pio o końcu świata  

Francesco Forgione, znany jako Ojciec Pio, żyjący w latach 1887-1968 włoski duchowny ze zgromadzenia kapucynów. Zasłynął jako stygmatyk, święty, cudotwórca. Podobno przepowiedział objęcie urzędu papieża przez Karola Wojtyłę. 

Przewidział również, że koniec świata nastąpi w wyniku katastrof naturalnych, w których zginie 1/3 ludzkości. Podkreślił przy okazji, że zniszczenie ominie Polskę. Koniec świata z jego wizji będzie początkiem nowej ery, w której zapanuje pokój.  

 • Przepowiednia Sybilli o końcu świata  

Sybilla XIII, czyli królowa Saby, wieszczka m.in. króla Salomona. Jej zdaniem koniec świata nastąpi w wyniku zmian klimatu, przeludnienia i dysproporcji społecznych wynikających z postępu naukowo-technologicznego. 

 • Przepowiednie końca świata - Nostradamus  

Nostradamus, francuski teolog, okultysta i mistyk żyjący w XVI wieku doświadczył wizji końca świata. Widział w niej katastrofę: kataklizmy, wojnę oraz inwazję islamu. Jedni twierdzą, że jego przepowiednie już zaczęły się spełniać. Inni twierdzą, że swoje "wizje" oparł na minionych wydarzeniach historycznych.  

Zobacz także: Wanga - przepowiednie. Kim była Baba Wanga?

Kiedy nastąpi koniec świata? Daty  

Zgodnie z przepowiedniami data końca świata została wyznaczona aż siedmiokrotnie. Pierwsze wzmianki o zakończeniu istnienia na Ziemi pochodzą z początków naszej ery. 

Daty końca świata: 

 • 375-400 r. - data wyznaczona przez Marcina z Tours, 
 • 992 r. - miała to być data zstąpienia Antychrysta, które zwiastowała biblijna tradycja chrześcijańska oparta na Księdze Objawienia, 
 • 1412 r. - data wyznaczona przez św. Wincentego z Ferrary, 
 • 20 lutego 1524 r. - zapowiedź Johannesa Stoeffera, 
 • 31 grudnia 1999 r./1 stycznia 2000 r. - data związana z millenaryzmem, lęk przed okrągłymi datami, 
 • 21 maja 2011 r. - data końca świata ogłoszona przez Harolda Campinga, 
 • 21 grudnia 2012 r. - data wyznaczona przez kalendarz Majów.