Zamknij

Karty Lenormand - jak z nich wróżyć? Znaczenie, rozkłady kart

03.03.2021
Aktualizacja: 03.03.2021 22:56
Jak wróżyć z kart Lenormand?
fot. Shutterstock

Karty Lenormand służą do wróżb precyzyjnych i były znane już na przełomie XVIII i XIX wieku. Za pomocą talii kart można wykonać wiele rozkładów. Co jeszcze warto wiedzieć o kartach Lenormand?

Choć wróżenie z kart wielu z nas kojarzy się głównie z kartami tarota, dużą popularnością cieszą się również karty madame Lenormand. Na początku mogą się wydawać trochę skomplikowane, ale w praktyce wróżenie z kart Lenormand jest łatwiejsze niż z tarota. Co warto o nich wiedzieć?

Zobacz także: Śniły Ci się karty? Koniecznie sprawdź, co oznacza ten sen!

Karty Lenormand - skąd się wzięły? 

Wyrocznia Lenormand zainspirowana została rozrywkową grą planszową. Karty Lenormand są powiązane z madame Lenormand, jedną z najbardziej znanych wróżek w historii. To do niej po wróżby zwracało się wiele znanych osób - wśród nich był sam Napoleon Bonaparte. Jednak to nie ona jest ich twórczynią, pochodzenie kart Lenormand nie jest do końca jasne. Rolę twórcy przypisuje się niemieckiemu przedsiębiorcy Johanowi Kasparowi Hechtelowi, który produkował różne gry i stworzył też grę planszową o nazwie „Gra nadziei”, polegającą na poruszaniu się pionkami po planszy ułożonej z 36 kart. Nic nie wskazuje jednak na to, żeby był on związany z ezoteryką. Dlatego niektórzy ezoterycy twierdzą, że gra była tylko inspiracją, a prawdziwy twórca talii jest nieznany. 

Zobacz także: Królowa Buław - znaczenie i interpretacja karty tarota. Co oznacza karta tarota Królowa Buław?

Jak wróżyć z kart Lenormand? 

Wbrew pozorom wróżenie z kart Lenormand nie jest takie trudne i poradzą sobie z tym nawet początkujące wróżki. Ważne, żeby pamiętać, że przez stulecia powstały różne tradycje odczytywania kart, które mają wpływ na ich znaczenie. Wyróżniamy tradycję niemiecką, szwedzko-niemiecką, francuską i belgijsko-holenderską. Większość kart ma takie samo lub podobne znaczenie, jednak są wyjątki. Aby się nie pogubić, warto na początku trzymać się jednego systemu, najlepiej tego, w którym znaczenia kart są nam bliższe. Na przykład niedźwiedź w tradycji belgijsko-holenderskiej oznacza opiekę nad małymi i matką, a we francuskiej - odżywianie i finanse. Warto jednak znać te różnice w poszczególnych systemach, bo ta wiedza może okazać się przydatna, kiedy jakieś znaczenie karty Lenormand w wybranym systemie nie będzie nam do niczego pasować. 

Talia Lenormand składa się z 36 kart. Każda karta posiada przyporządkowany numer oraz jedną z klasycznych kart. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie wydania kart mają przyporządkowaną kartę klasyczną. Niektórzy nie zwracają uwagi na karty klasyczne, a inni czerpią z nich dodatkowe informacje. Czasami okazują się pomocne, bo mogą wprowadzić nowe znaczenie, jednak zdarza się, że wprowadzają w błąd. 

Zobacz także: Wróżba miłosna – jakie są znane wróżby miłosne?

Jak rozpocząć wróżby z kart Lenormand? 

Po wybraniu tradycji, która wydaje ci się bliższa, zajmij się czytaniem kart. Karty Lenormand mają znaczenia bardziej przyziemne niż tarot i nie są tak bardzo przepełnione symboliką. Odczytujemy je bardziej dosłownie, co znacznie ułatwia wróżenie. Wizerunki na kartach są konkretne i mają dokładne znaczenie. List mówi o wiadomościach, a pierścionek o ślubie. Nie ma tu mocno rozwiniętej symboliki, jednak nie oznacza to, że wyrocznia Lenormand ma ubogą wymowę. Te karty potrafią pokazać daną sytuację bardzo dosłownieRównież sposób odczytywania jest tu inny niż w tarocie. Chociaż każda z kart ma swoje własne znaczenie, musi być odczytywana w parze z inną. To właśnie na parowaniu opiera się cała filozofia

Zobacz także: Wróżby z kuli – sposób na poznanie przyszłości

Karty Lenormand - znaczenie  

Bardzo ważna jest kolejność kart, ponieważ wpływa ona na ich znaczenie. To, czy karta stoi przed inną kartą, czy też za nią, może znaczyć coś zupełnie innego. Główna zasada polega na tym, że druga karta opisuje pierwszą. Można spojrzeć na to w ten sposób, że pierwsza jest rzeczownikiem, a druga przymiotnikiem, który go opisuje. 

W talii kart Lenormand występują karty pozytywne, negatywne i neutralne. Karty neutralne przyjmują znaczenie kart sąsiadujących, w zależności od tego, czy są one pozytywne, czy negatywne. Z kolei wymowa karty negatywnej zostaje złagodzona, jeśli otaczają ją karty pozytywne. Ten podział nie jest sztywny, ponieważ istotne jest również to, w jaki sposób sami odczuwamy daną kartę. Do której grupy są przyporządkowane konkretne karty? 

  • Karty  pozytywne to: pierścionek, pan, pani, lilie, słońce, księżyc, klucz, ryby, kotwica, dziecko, kwiaty, dom, statek, koniczyna, jeździec, niedźwiedź, bocian, gwiazdy, pies, ogród, wieża, serce. 
  • Karty  negatywne to: trumna, wąż, chmury, kosa, lis, rózgi, góra, myszy, krzyż.   
  • Karty  neutralne to: ptaki, drzewo, drogi, list, książka. 

Zobacz także: Wróżby ślubne idealne na andrzejki i nie tylko. Sprawdź, kiedy poznasz przyszłego męża

Wyrocznia Lenormand - jakie są rozkłady kart? 

Symbole kart Lenormand pozwolą na odczytanie najbliższej przyszłości. Natomiast cała talia pokazuje życie osoby, której dotyczy wróżba. Podstawowym rozkładem jest układ dzienny, który jest najprostszy w interpretacji. To też bardzo dobry sposób na poznanie kart i nabieranie doświadczenia we wróżeniu z nich. Popularny rozkład polega na wylosowaniu trzech kart. Należy zacząć od potasowania i przełożenia kart, a następnie trzeba wylosować trzy karty i ułożyć obok siebie. Są trzy sposoby losowania, a każdy zaczyna się od potasowania i przełożenia kart. 

  1. Pierwszy sposób polega na wyciągnięciu trzech pierwszych kart i ułożenia ich obok siebie. 
  2. Drugi  sposób polega na losowym wyciągnięciu trzech kart z talii - nie muszą to być trzy pierwsze karty. 
  3. Trzeci  sposób jest bardziej skomplikowany. Najpierw odkrywamy pierwszą kartę, patrzymy, jaki ma numer i kładziemy ją na stole. Ta liczba pokaże nam kolejną kartę, którą mamy wylosować. Jeśli najpierw wylosowaliśmy kartę numer trzy, losując kolejną, odliczamy trzecią kartę od góry i kładziemy ją obok wcześniej wylosowanej. To samo robimy z trzecią losowaną kartą. Jeśli druga karta miała numer sześć, odliczamy szóstą kartę od góry i kładziemy ją obok dwóch już wylosowanych. 

Następnie interpretujemy połączenia Lenormand, co też można zrobić na kilka sposobów. Najpierw należy ustalić, która karta zostanie kartą główną. Jeśli będzie to karta środkowa, będzie głównym wydarzeniem, a karty obok jego opisem. Możesz też odczytywać karty kolejno od lewej strony i łączyć pierwszą z drugą, drugą z trzecią, a na koniec pierwszą z trzecią. Możesz też przyjąć, że pierwsza karta opisuje poranek, druga dzień, a trzecia wieczór. Innym sposobem jest odczytanie przekazu karty środkowej, a następnie połączenie w parę pierwszej i trzeciej karty, a potem odczytanie ich znaczenia. 

Zobacz także: I Ching - starochińska księga wróżb. Jakie jest jej znaczenie?

Inne rozkłady kart Lenormand 

  • Rozkład tygodniowy 

Również rozkład tygodniowy nie jest trudny i cieszy się dużą popularnością. To uniwersalny rozkład, ponieważ może odpowiedzieć na każde pytanie. Układa się go z pięciu kart. Po przetasowaniu i przełożeniu należy wylosować pięć kart i ułożyć je od lewej do prawej strony

  • Krzyż 

Innym rozkładem jest krzyż, który można zastosować praktycznie do każdego pytania. Składa się z dziesięciu kart, które należy rozłożyć według podanego wzoru krzyża. Ten rozkład ma pięć pozycji, ale na każdej leżą po dwie karty, gdyż połączenia karty Lenormand odczytujemy w parach. Choć pojedyncze karty mają swoje znaczenie, w parze z inną kartą nabierają pełnego sensu. Pozycja pierwsza opisuje główny problem, pozycja druga wskazuje, co należy zrobić w danej sytuacji, trzecia - czego nie należy robić, czwarta to przeszłość i źródło problemu, a piąta to sugerowany przez karty rezultat. 

  • Piramida 

To nie wszystkie rozkłady, które oferuje wyrocznia Lenormand. Dość prostym rozkładem jest też piramida, którą można dopasować do zainteresowań. Na początku musisz ustalić, o jaką dziedzinę chcesz zapytać, na przykład związek, czy praca. Ustal też, na jakich pozycjach będą leżały karty z danego obszaru.  

  • Decyzja, kwadrat i Wielka Tablica 

Kolejnym możliwym rozkładem jest decyzja, która - jak sama nazwa wskazuje, ma pomóc w podjęciu jakiejś decyzji. Istnieją też bardziej skomplikowane rozkłady, takie jak kwadrat złożony z dziewięciu kart czy Wielka Tablica, która jest najtrudniejszym rozkładem. Wykładane są tu wszystkie karty, więc ze względu na ich liczbę interpretacja nie jest łatwa. W grę wchodzą też różne jej sposoby, jednak atutem Wielkiej Tablicy jest możliwość poznania odpowiedzi na wszystkie pytania z każdej sfery życia