Zamknij

Kamień księżycowy - właściwości, znaczenie, charakterystyka

03.03.2021
Aktualizacja: 03.03.2021 22:08
Kamień księżycowy często zdobi pierścionki zaręczynowe.
fot. Shutterstock

Kamień księżycowy to jeden z najpopularniejszych minerałów stosowanych w jubilerstwie. Przypisuje mu się duże znaczenie mistyczne oraz ogromną wartość duchową. Uważa się, że to kamień przeznaczony kobietom. Co warto wiedzieć o kamieniu księżycowym?

Kamień księżycowy jest wyjątkowym minerałem. Podobnie jak opal, który wywodzi się z tej samej grupy kamieni krzemionkowych, znany jest ze względu na swój unikatowy blask, niespotykany wśród minerałów. Jak większość minerałów, kamień księżycowy posiada szerokie znaczenie oraz pojawia się w wielu kulturach i kontekstach. 

Jest silnie kojarzony z żeńską energią, dlatego uważa się, że posiada właściwości kojące, uzdrawiające i pozytywnie oddziałuje na kobiece przypadłości. O tym, jakie korzyści daje kamień księżycowy, jakie ma znaczenie oraz jak wykorzystywać go w codziennym życiu opisujemy poniżej. 

Zobacz także: Śnią ci się kamienie? Sennik zapowiada: przed tobą trudności. Sprawdź, co jeszcze znaczy sen o kamieniach

Kamień księżycowy - charakterystyka 

Kamień księżycowy należy do ortoklazów, kamieni z grupy krzemowej, do której zalicza się m.in. opal. Tego typu minerały wyróżniają się zjawiskiem opalizacji, co nadaje im charakterystyczny wygląd. 

Zobacz także: Kwarc różowy - znaczenie i właściwości różowego kamienia

Kamień księżycowy - adularyzacja 

Kamień księżycowy ulega zjawisku adularyzacji, czyli rodzajowi polaryzacji polegającym na odbijaniu światła od cząsteczek krzemowych zawartych w kamieniu. Przez to na powierzchni kamienia tworzą się perłowo-niebiesko-srebrzyste refleksy. Wiele osób określa ten kolor jako lunarny, czyli księżycowy i stąd też wzięła się nazwa tego kamienia. 

Zobacz także: Ametyst - sprawdź, jakie ma właściwości?

Kamień księżycowy - wydobycie i odmiany 

Kamienie księżycowe wydobywane są przede wszystkim w Sri Lance, Indiach, Madagaskarze. Brazylii, Tanzanii, USA, Australii, Szwajcarii i Rosji. Bardzo rzadko występują w Polsce, a jeśli już, to w okolicach Jeleniej Góry. Najcenniejsze są przezroczyste odmiany kamienia księżycowego. Na nich połysk jest wyjątkowo wyraźny, czysty i przeważa w nim niebieskawa barwa. Pozostałe rodzaje kamienia księżycowego występują w odcieniach szarości, brzoskwini, bieli oraz w kolorze niebieskim. 

Duże znaczenie księżycowy kamień zyskał w mistycyzmie i astrologii, a każdy kolor kamienia reprezentuje inne znaczenie i właściwości. 

Zobacz także: Karty tarota - znaczenie i interpretacja wszystkich kart. Dowiedz się, co oznaczają

Kamień księżycowy - znaczenie kolorów  

Kamień księżycowy stanowi silny talizman pomagający w realizacji celów oraz wspomagający rozwój duchowy. Dany kolor kamienia księżycowego odpowiada za rozwój innej cechy duchowej. Prezentuje się to następująco: 

  • szary kamień księżycowy - rozwija zdolności jasnowidzenia, 
  • niebieski kamień księżycowy- rozwija zdolności telepatyczne, 
  • biały kamień księżycowy - wspomaga rozwój duchowy, 
  • kamień księżycowy w kolorze brzoskwiniowym - uspokaja nerwy.  

Zobacz także: Te 4 znaki zodiaku są najsilniejsze pod wieloma względami. Nic nie może stanąć im na przeszkodzieKamień księżycowy - właściwości  

Niewątpliwie jednak przypisuje się mu dużą żeńską moc. Wierzono, że posiada dużą siłę ochronną i uspokajającą, dlatego uważa się, że tkwi w nim siła matczynej miłości. Kamień księżycowy przynosi ukojenie, niweluje uczucie lęku i otacza ochroną. Stąd też traktowany jest jako talizman pomagający zachować równowagę uczuciową i przyciągać pozytywne okoliczności. 

Z dobroczynnej mocy kamienia księżycowego korzystają również zakochani. Kamień miał za zadanie wzniecić płomień miłości między kochankami, a osobie noszącej kamień zapewniał płodność i zdrowe potomstwo. 

Nie tylko zakochani korzystali z energii kamienia księżycowego, ale również podróżnicy - noszono go podczas morskich podróży, pielgrzymek i wypraw. 

Zobacz także: Obrączki ślubne - jak wybrać te odpowiednie?

Kamień księżycowy a zdrowie 

litoterapii, czyli leczeniu za pomocą kamieni, kamień księżycowy wykorzystywany jest w leczeniu węzłów chłonnych. Stanowi ratunek dla skóry - leczy trądzik, wrzody, ropienie, obrzęki lub kurzajki. 

Najkorzystniejsze działanie przynosi kobietom. Jako że przypisywana mu jest żeńska energia i moc, wierzono, że wpływa pozytywnie na problemy kobiece. Zaleca się noszenie go przez nastolatki w okresie dojrzewania oraz kobietom w średnim wieku przechodzącym menopauzę. 

Kamień księżycowy reguluje gospodarkę hormonalną i niweluje bóle menstruacyjne. Ciężarne, które noszą go przy sobie, mogą liczyć na łatwiejszy poród. Noszenie kamienia księżycowego między piersiami wspomaga laktację u młodych matek. Kamień pomaga również w wielu przypadłościach psychicznych i radzeniu sobie z emocjami. 

Zobacz także: Jak dobrać do sukni kolczyki ślubne? Przewodnik krok po kroku

Kamień księżycowy w biżuterii 

W jubilerstwie kamień księżycowy jest często wykorzystywany do ozdabiania wisiorków, zawieszek, naszyjników, bransolet, kolczyków i pierścionków. Prezentuje się atrakcyjnie zarówno ze srebrem, jak i ze złotem. 

W wersji biżuteryjnej kamień księżycowy szlifowany jest metodą kaboszonową. Dzięki niej jego kształt jest obły, zaokrąglony, nie ma fasetek ani ostrych krawędzi charakterystycznych np. dla diamentów. 

Zobacz także: Czy śni ci się biżuteria? Sennik podpowiada: nadchodzi udany okres w życiu

Księżycowy kamień a znaki zodiaku 

W astrologii występują kamienie szlachetne przypisane danym znakom zodiaku. Pojawia się wśród nich kamień księżycowy, który dedykowany jest osobom spod znaku Bliźniąt, Raka i Wagi.