Zamknij

Cierpisz na bezsenność? Te pozycje jogi pomogą ci zasnąć

30.09.2021 14:11

Joga na dobry sen pomaga zwalczyć bezsenność i poprawia jakość naszego nocnego wypoczynku. Przekonaj się, jak możesz sobie pomóc.

Joga
fot. Shutterstock

Te pozycje jogi zapewnią ci dobry sen i sprawią, że przestaniesz odczuwać zmęczenie po przebudzeniu. Dzięki nim zaczniesz zasypiać jak dziecko.

Zobacz także: Czy wiesz, że podczas pełni Księżyca nie powinno się ćwiczyć jogi? Istnieje ważny powód

Joga na dobry sen

Uspokajające działanie jogi jest kwestią powszechnie znaną. Usuwa zmęczenie i stres, dzięki niej możemy pozbyć się napięcia, zapominamy też o negatywnych emocjach. Ma swój aspekt psychologiczny - według naukowców samo wejście na matę wysyła do naszego mózgu sygnał, że teraz postanowiliśmy zadbać o siebie i nie zamierzamy przyjmować na siebie żadnego ciężaru. Wieczorna praktyka jogi jest jak rytuał, który pomaga nam zasnąć w nocy.

Wiele asan zapewnia taki układ ciała, który sprzyja medytacji i głębokiemu namysłowi. Filozofia jogi uczy wdzięczności za wszystko, co nas spotyka. Nawet jeśli mamy jakieś problemy, powinniśmy traktować je jak lekcję i docenić wnioski, jakie możemy z niej wyciągnąć. Takie przekonanie pozwala joginom nie denerwować się trudnościami, jakie spotykają ich w codziennym życiu. Często tłumaczą sobie, że na wiele z nich po prostu nie mają wpływu. Jedyne, co mogą zmienić, to własne nastawienie.

W wymienionych poniżej pozycjach jogi zrelaksujesz się i uspokoisz oddech tak, że nabierzesz ochoty na sen. Nawet jeśli od dawna cierpisz na bezsenność, te asany z pewnością ci pomogą.

Pozycje jogi, które pomogą zwalczyć bezsenność

Oto 5 pozycji jogi, dzięki którym z łatwością zaśniesz:

Pozycja dziecka (Balasana)

Uważa się ją za najbezpieczniejszą pozycję jogi - w aspekcie psychologicznym. Ta pozycja pozwala nam się skulić, ale nie jest to akt bezbronności. Organizm odbiera ją jak sygnał do odpoczynku. Jest dla niego kojąca, bo przytulamy się w niej do samych siebie. Opierając klatkę piersiową na udach i kolanach, dajemy sobie ciepło i czułość.

Pozycja trupa (Savasana)

Jest tym skuteczniejsza, im więcej obciążenia sobie zapewnimy. Warto w całości przykryć się kocem, ułożyć ciało w bezruchu, włączyć spokojną muzykę i po prostu zastygnąć. Kiedy wykonujemy Savasanę na koniec praktyki, możemy w niej doświadczyć stanu głębokiej medytacji. Ciało nabiera w niej takiego ciężaru, że przestajemy je czuć, a umysł po prostu odpływa.

Pozycja szczeniaczka (Uttana Shishosana)

Tę pozycję w naturalny sposób przyjmują małe dzieci, gdy czują się zmęczone. Uttana Shishosana przypomina pozycję Psa z głową w dół, ale jest łatwiejsza w wykonaniu i nie wymaga żadnego wysiłku. Daje nam schronienie, a jednocześnie masuje kręgosłup.

Skręty na boki w leżeniu (Supta Matsyendrasana)

Supta Matsyendrasana pomaga w sytuacjach stresowych. Szczególnie osoby, które obsesyjnie przejmują się swoimi kłopotami, mogą wiele na niej skorzystać. Z jednej strony zwiększa naszą elastyczność, a z drugiej zapewnia równowagę poprzez naprzemienne zwracanie się w lewo i w prawo. Wpływa to na naszą psychikę - wszystko przestaje być dla nas czarne albo białe. Stajemy się spokojniejsi, patrzymy na sprawy z wielu punktów widzenia i tracimy ochotę na kłótnie z innymi.

Siad skrzyżny i wyrównanie oddechu (Svastikasana)

Jogini uważają, że do medytacji nie trzeba wiele - wystarczy skupić się na oddechu. Najczęściej robi się to w siadzie skrzyżnym. Kiedy zamkniemy oczy i przez kilka minut będziemy myśleli tylko o wdechu i wydechu, przestaniemy myśleć o świecie zewnętrznym. Wystarczy krótka praktyka, by zasnąć spokojnie.

Zobacz także: Channeling - co to jest? Dowiedz się, jak odbierać przekaz z innych wymiarów

loader