Zamknij

Huna - co to jest i na czym polega?

01.03.2021
Aktualizacja: 01.03.2021 10:20
huna filozofia życia
fot. Shutterstock

Huna jest filozofią stworzoną przez kapłanów i uzdrowicieli polinezyjskich - Kahunów. Wyznawcy tej filozofii wierzą, że wszystko, co ich otacza, jest energią, która oddaje to, co jej się przekazuje. Huna została ułożona według siedmiu zasad, które są uznawane za podstawę egzystencji człowieka.

Zasady Huny są proste i jeśli chcesz się do nich stosować, koniecznie musisz przeczytać ten wpis. Dowiesz się dzięki niemu, na czym polega filozofia Huny oraz skąd się wywodzi. Podpowiemy ci również jak wprowadzić ją w życie. 

Skąd się wzięła Huna? 

Niestety nie istnieją żadne dane klasyfikujące czas narodzenia się Huny. Jej stworzenie przypisywane jest Polinezyjczykom, jednak nie towarzyszą temu konkretne daty. Wiadome natomiast jest to, że idea Huny jest bardzo stara i od wieków była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Wiemy również, że jej korzenie sięgają hawajskich szamanów, którzy byli uznawani za znawców życia i czynników na nie wpływających - zdrowia, psychologii, nauki, wierzeń.  

Słowo „huna” dosłownie oznacza tajemnicę, która jest postrzegana nie jako sekret, lecz jako wewnętrzną wiedzę objawiającą się na zewnątrz. Pochodzenie słowa „huna” jest przypisywane również bardziej metafizycznemu tłumaczeniu, gdzie „hu” oznacza powstać, wznieść się i jest utożsamiane z męskim pierwiastkiem tkwiącym w człowieku, a „na” definiuje się jako ciszę i spokój, co przypisywane jest żeńskim aspektom ludzkiej egzystencji. Te dwie formy tworzą harmonijną całość i składają się na duchową tożsamość człowieka, która łączy w sobie: 

 • KU - podświadomość (Niższe Ja - serce, ciało), która jest pamięcią, naturalnym odruchem, uczuciem, 
 • LONO - świadomość (Średnie Ja - umysł) nadaje znaczenie odczuciom płynącym z podświadomości, a także inspiruje nadświadomość,
 • KANE - nadświadomość (Wyższe Ja - duch), czyli kreatywność - wiara, że wszystko to o czym myślimy i co robimy, wpływa na wszechświat oraz jest z nim zgodne.

Zobacz także: Downspeeding to trend, który zdominuje 2021 rok. Dzięki niemu poczujesz spokój i harmonię

Huna - zasady 

Zasady Huny można stosować w każdej sferze życia. Z jej założeń wynika, że od wszechświata dostaniesz to, co sam mu przekażesz -jeśli dasz dobro, to ona do ciebie wróci, podobnie jak zło. Huna, w przeciwieństwie do innych religii czy wierzeń, nie każe składać ofiar, poświęcać się, ani też bać się kary za grzechy czy przewinienia. Huna uczy równowagi - jeśli kogoś skrzywdzisz, spodziewaj się, że otrzymasz to samo, a jeśli komuś pomożesz, ktoś pomoże tobie.  

Siedem zasad Huny przedstawia się następująco: 

 1. IKE - świat jest taki, jaki myślisz, że jest - pierwsza i podstawowa zasada mówi o tym, że dzięki zmianie w naszym myśleniu, możemy zmienić świat. 
 2. KALA- nie ma żadnych ograniczeń - ta zasada odnosi się do równości wszystkich ludzi i umysłów. Nie ma podziałów, nie ma żadnych granic. 
 3. MAKIA- energia podąża za uwagą - energia przepływa tam, gdzie ją kierujemy, czyli na to, no co w danej chwili zwracamy swoją uwagę. 
 4. MANAWA- moment mocy jest teraz - nie ma przyszłości, ani przeszłości. Życie tu i teraz, bez skupiania się na tym co było, ani co będzie. 
 5. ALOHA - miłość jest po to, by przynosiła szczęście - miłość nas napędza, daje radość i jest najpotężniejszym uczuciem, dlatego trzeba je doceniać i pielęgnować. 
 6. MANA- cała moc pochodzi z naszego wnętrza - ta zasada uczy, że trzeba przede wszystkim być w zgodzie z samym sobą i udać swoim odczuciom. 
 7. PONO- skuteczność jest miarą prawdy - jeśli coś działa, to znaczy, że jest dobre, dlatego warto to robić to w dalszym ciągu.  

Huna w praktyce 

Wyznawcy Huny stosują jej zasady na każdym kroku. Wierzą, że dzięki temu osiągną szczęście, zdrowie, sukces i miłość, czyli wszystko to, czego pragnie każdy człowiek. Zasady Huny określają, że jeśli bardzo czegoś pragniesz, to musisz wierzyć, że to osiągniesz. Jeżeli mocno się na czymś skupimy i będziemy dążyć do celu bez wahania, to spełni się każde nasze pragnienie. Co ważne, intencje muszą być czyste, bo gdy zastosujemy się do powiedzenia „po trupach do celu”, to musimy być świadomi, że złe zamiary do nas wrócą, a cel nie zostanie zrealizowany.  

Zobacz także: Lykke zastąpi hygge? Nowy trend, na który warto zwrócić uwagę

Huna - książki 

W 1948 roku opublikowane zostały książki Maxa Freedom Longa na temat praktycznego wykorzystania Huny. Max Long uznawany jest za odkrywcę Huny, choć jak wiemy, Huna istnieje od setek, a może nawet tysięcy lat. Long jednak podjął się spisania jej zasad, jak również przekazał w swoich książkach przykłady praktycznego wykorzystania tego systemu. Następcą Maxa Freedom Longa był Serge Kahili King, który również zgłębiał i spisywał filozofię Huny. Obaj autorzy nie uważali, iż Huna jest religią, ani też ruchem New Age. Dla nich był to sposób na życie w zgodzie z samym sobą. Książki o Hunie pisane są również przez polskich pisarzy. Jednym z nich jest Leszek Żądło, który wraz z innymi autorami napisał cykl książek (12 tomów) na temat Huny i rozwoju duchowego. W bibliotekach i księgarniach znajdziesz sporo pozycji opisujących sferę Huny. 

Huna - modlitwa  

Według Maxa Freedom Longa modlitwa Huny powinna być składana przez „Niższe Ja” do „Wyższego Ja”, na polecenie „Średniego Ja”. Należy się do niej odpowiednio przygotować i stosować do poniższych rad: 

 1. Musisz oczyścić swój umysł i zrelaksować ciało, a także nawiązać kontakt z „Niższym Ja” i przekonać je, by stosowało się do poleceń „Średniego Ja”.  
 2. Powinieneś oddychać głęboko i być wyciszony, żadne zbędne myśli nie mogą zaprzątać twojego umysłu. To pozwoli ci się naładować maną. 
 3. Skoncentruj się na tym, o co chcesz się modlić. Zobrazuj w swojej głowie wszystkie szczegóły prośby, bądź świadomy tego, co chcesz uzyskać poprzez modlitwę. Wyobraź sobie, że już masz to, co chcesz prosić i podziękuj za to. 
 4. Pamiętaj, że twoja prośba nie może wyrządzić nikomu krzywdy
 5. Musisz wierzyć, że to, co sobie wyobraziłeś, na pewno się spełni. Nie możesz prosić o kilka rzeczy w trakcie jednej modlitwy. Kolejną modlitwę, o coś innego, możesz wykonać po upływie godziny. 

Zobacz także: Chiński znak równowagi Yin i Yang - droga do równowagi i harmonii

Modlitwa może być wypowiedziana, ale równie dobrze może odbywać się wyłącznie w myślach. Ważne, by była szczera i dokładnie zobrazowana. W trakcie wysyłania swojej prośby do wszechświata poleć „Niższemu Ja”, by przesłało ją „Wyższemu Ja”. Gdy poczujesz, że kontakt z „Wyższym Ja” został nawiązany (np. poprzez odczucie pełnego spokoju, mrowienie ciała), kolejny raz zwizualizuj sobie to, co chcesz osiągnąć. Następnie nakaż „Niższemu Ja” przesłać obraz do „Wyższego Ja”. Cały czas musisz widzieć swoją prośbę tak, jakby już była rzeczywista. Powinna temu towarzyszyć radość, wdzięczność i ufność. Pamiętaj przy tym, że nie możesz bezczynnie czekać, aż twoja prośba się spełni. Huna wymaga, byś w codziennym życiu dążył do tego, co chcesz osiągnąć.  

Huna jest bardzo ciekawym i głębokim zjawiskiem, podobnie jak sam język, w którym została stworzona, czyli hawajski. Jest to bardzo bogaty i obrazowy język, w którym nie używa się czasu przyszłego, ani przeszłego. I analogicznie, Hawajczycy porozumiewają się zgodnie z czwartą zasadą Huny - ważne jest tu i teraz. Podobnie jest w przypadku znanego na całym świecie powitania Hawajczyków, tj. „aloha”, które jednocześnie stanowi piątą zasadą Huny. Słowo „aloha” w dosłownym tłumaczeniu oznacza miłość, pokój i uczucie, czyli wszystko to, czym kierują się wyznawcy Huny.