Zamknij

Gwiazda Dawida - znaczenie i historia symbolu

31.03.2021
Aktualizacja: 31.03.2021 23:00

Gwiazda Dawida to symbol, który jest ściśle powiązany z judaizmem. Na jego kształt składają się dwa trójkąty równoramienne, które na siebie nachodzą i które są względem siebie odwrócone. Inaczej symbol ten nazywany jest gwiazdą sześcioramienną, heksagramem, pieczęcią Salomona oraz Tarczą Dawida. 

Ludzie mogą również w ogóle nie zdawać sobie sprawy z tego, że kupują wisiorek z Gwiazdą Dawida.
fot. Shutterstock

Każda kultura i religia mają swoje własne symbole, stąd czasami ciężko jest jednoznacznie nazwać i zidentyfikować każdy z nich. Należy jednak mieć przynajmniej podstawową wiedzę na temat najbardziej znanych znaków, dzięki czemu można uniknąć wielu niezręcznych sytuacji. Co oznacza symbol gwiazdy Dawida? 

Zobacz także: Sen o gwiazdach to zapowiedź sukcesu. Sprawdź, czy też dla ciebie

Co oznacza Gwiazda Dawida? 

Symbol gwiazdy bywa bardzo różnie interpretowany. Co więc oznacza Gwiazda Dawida? Jedno tłumaczenie zakłada, że każde z ramion sześcioramiennej gwiazdy oznacza inny kierunek - północ, południe, zachód, wschód oraz górę i dół. Oznacza to, że naród żydowski jest chroniony przez Boga z każdej możliwej strony - my znajdujemy się w środku tej gwiazdy. 

Inna interpretacja Gwiazdy Dawida wskazuje zaś, że oba trójkąty symbolizują coś innego. Jeden z nich to ludzie, a drugi to Bóg - w takim znaczeniu heksagram to symbol połączenia się człowieka i Boga. Każda osoba, która nosi sześcioramienną gwiazdę jako biżuterię, jest przez niego chroniona i powinna pamiętać o tym, że Bóg cały czas jej towarzyszy. 

Symbol gwiazdki można również rozpatrywać jako połączenie kobiety i mężczyzny - każde z nich symbolizuje jeden trójkąt równoramienny. Razem zapewniają oni równowagę na świecie i mają ogromną siłę.  

Wiele osób nawet obecnie uważa, że Gwiazda Dawida nie powinna przynależeć tylko do judaizmu, ponieważ jej korzenie sięgają o wiele dalej. Niektórzy twierdzą, że jest to symbol magii lub pomaga w medytacji. Większość zgadza się ze stwierdzeniem, że jego głównym celem jest zapewnienie ochrony danej osobie lub danemu miejscu. 

Zobacz także: Tajemnice Fatimskie to jedne z najbardziej przerażających przepowiedni. Okazuje się, może ich być więcej

Historia Gwiazdy Dawida 

Historia Gwiazdy Dawida sięga nawet VII wieku p.n.e., gdy została po raz pierwszy umieszczona na płaskorzeźbie. Potwierdzone jest, że jest ściśle powiązana z religią żydowską i od roku 1897 występuje w kontekście syjonizmu. Ważną datą jest także rok 1948 - wtedy to sześcioramienna gwiazda została umieszczona na fladze Izraela. Obecnie umieszcza się ją na wszystkich dokumentach i stanowi narodowy symbol tego kraju. 

Choć w nazwie znajduje się imię króla Dawida, specjaliści podejrzewają, że symbol gwiazdy jest w rzeczywistości o wiele starszy i nie ma z nim żadnego bezpośredniego powiązania. Znana jest jednak legenda, zgodnie z którą żołnierze króla Dawida nosili heksagram na swoich tarczach i dzięki temu byli chronieni przez Boga. 

Symbol ten nie jest jednak zarezerwowany tylko dla religii żydowskiej, ponieważ pojawiał się także jako dekoracja w średniowiecznych katedrach oraz w sztuce - wiele lat wcześniej i zanim ktokolwiek zaczął w ogóle kojarzyć Gwiazdę Dawida z judaizmem. 

Czerwona Gwiazda Dawida to natomiast jedna z nazw własnych, która wykorzystuje nazwę symbolu. Jest to jedno z krajowych stowarzyszeń, które zajmują się kwestiami humanitarnymi w IzraeluTo swego rodzaju odpowiednik Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.  

Zobacz także: Jakie są imiona do bierzmowania? Sprawdź, kto zostanie twoim patronem

Gwiazda pięcioramienna czy sześcioramienna? 

Gwiazda Dawida jest często mylona z symbolem gwiazdy pięcioramiennej. Znak ten wygląda bardzo podobnie, więc o pomyłkę nietrudno. Znaczenie tych gwiazd jest jednak zupełnie odmienne. Gwiazda pięcioramienna to inaczej pentagram i cieszy się bardzo złą sławą. 

Dlaczego? Od XIV wieku gwiazda pięcioramienna uznawana jest za symbol szatana i to właśnie w ten sposób jest kojarzona. Przed tym okresem była często stosowana jako symbol ochronny i korzystano z niej także w chrześcijaństwie.  

Jednym ze sposobów interpretacji każdego z ramion tej gwiazdy jest także uznanie ich za zmysły człowieka. Według innej interpretacji są to zaś żywioły. Taki pentagram jest oczywiście odbierany pozytywnie i powinien chronić człowieka przed złymi mocami. Jednak w większości przypadków gwiazda pięcioramienna sama w sobie jest symbolem złych mocy. W dzisiejszych czasach większość osób postrzega pentagram jako symbol zła. W dużej mierze odpowiedzialne są za to media oraz literatura - taki symbol gwiazdy jest bowiem bardzo często wykorzystywany w opowieściach o piekle, czarownicach i satanistach. 

Takie znaczenie to jeden z powodów, dla których koniecznie należy rozróżniać pentagram i heksagram - ich znaczenie jest bowiem zupełnie odmienne i pomyłka może zranić uczucia osoby wierzącej. Jeżeli chcesz komuś kupić wisiorek z Gwiazdą Dawida to bądź szczególnie ostrożny - upewnij się, że zawieszka faktycznie przedstawia odpowiedni znak. Najlepiej zatem policzyć ile ramion ma Gwiazda Dawida, którą proponuje sklep. 

Zobacz także: Symbol siły - magiczny znak w wielu odsłonach

Gwiazda Dawida jako ozdoba 

Symbol gwiazdki jest powszechnie wykorzystywany w biżuterii. Do wyboru masz bardzo wiele opcji i wszystko zależy od upodobań. Na rynku dostępne są zarówno złote zawieszki z Gwiazdą Dawida, jak i srebrne naszyjniki. 

Musisz jednak liczyć się z tym, że nie każdy zaakceptuje tego rodzaju ozdobę. Gwiazda Dawida u osoby, która nie jest wyznania żydowskiego, może zostać źle odebrana. Dobrym przykładem jest, chociażby orzeł i gwiazda Dawida - kilka lat temu w trakcie protestu użyto właśnie połączenia polskiego godła i symbolu Izraela. Wiele osób poczuło się urażonych modyfikacją narodowych symboli. Dlatego właśnie, bez względu na to, co wybierzesz - zawsze pamiętaj o tym, że Gwiazda Dawida dla wielu osób stanowi świętość. Tak też powinieneś ją traktować.  

Jeżeli chcesz samodzielnie stworzyć sobie Gwiazdę Dawida, to w internecie znajdziesz mnóstwo szablonów z gwiazdą sześcioramienną. Po co ci się one przydadzą? Niektórzy ludzie umieszczają tego typu ozdoby na choince lub w ten sposób wyrażają szacunek dla religii bliskiej im osoby.  

Możesz również zasugerować się opiniami osób, które wierzą, że heksagram ma znaczenie dla bezpieczeństwa człowieka. Według tych teorii chroni on nas przed złymi duchami i pozwala zachować równowagę w życiu. Jeżeli wierzysz w taką moc znaku, to mając w domu symbol gwiazdy, na pewno poczujesz się spokojniej i bezpieczniej.  

Zobacz także: Biały gołąb - symbol i znaczenie w kulturze

Czy można nosić naszyjnik z Gwiazdą Dawida, nie będąc Żydem? 

Bardzo dużo osób nie wie, czy może ze spokojem i bez wyrzutów nosić złotą zawieszkę lub naszyjnik z Gwiazdą Dawida. Obawiamy się często, że ktoś nas za to skrytykuje. W Polsce pojawia się bowiem bardzo wiele kontrowersji związanych z wyznaniem religijnym, a publiczne obnoszenie się z wiarą jest dla niektórych pogarszaniem sytuacji. Od dawna jednak mówi się o tym, że noszenie tego rodzaju ozdób nie stanowi żadnej formy afiszowania się ze swoimi przekonaniami i jest to absolutnie dozwolone. Tym bardziej że sześcioramienna gwiazda nie musi wcale oznaczać, że jesteś wyznawcą judaizmu. Wiele osób po prostu fascynuje się historią tej religii lub podoba im się symbol. 

Ludzie mogą również w ogóle nie zdawać sobie sprawy z tego, że kupują wisiorek z Gwiazdą Dawida. Jeżeli nie mamy żadnej wiedzy na temat religijnej symboliki, a przy wyborze kierujemy się po prostu gustem - symbol gwiazdki może wydać nam się atrakcyjny wizualnie. 

Zobacz także: Czarna wstążka - co oznacza? Jaka jest symbolika wstążki żałobnej?

Heksagram w czasie II wojny światowej 

Gwiazda Dawida została wykorzystana także w bardzo negatywny sposób w czasie II wojny światowej. To właśnie wtedy Niemcy utworzyli obozy koncentracyjne, w których każdego dnia ginęli niewinni ludzie. Znaczna większość z nich to byli Żydzi. W tym czasie sześcioramienna gwiazda wykorzystywana była przez Niemców do oznaczania ich opasek ubrań. 

Korzystali oni również z wielu innych symboli - na przykład czarnych czy czerwonych trójkątów. Żydzi nosili zaś żółtą Gwiazdę Dawida. W oczach Niemców konieczność noszenia takich oznaczeń miała stanowić hańbę. Ich celem było wywołanie wstydu w każdej osobie, która musiała nosić Gwiazdę Dawida na ramieniu. Żydzi jednak nigdy nie patrzyli na to w ten sposób, a sześcioramienna gwiazda stała się dla nich symbolem męczeństwa i dumy narodowej.