Zamknij

Archanioł Rafał i archanioł Gabriel - kim są i przed czym chronią?

02.04.2021
Aktualizacja: 06.04.2021 16:09

Archanioł Rafał i archanioł Gabriel należą do jednych z najważniejszych aniołów stworzonych przez Boga na początku świata. Dzięki modlitwie do nich i ich wstawiennictwu możesz starać się o uzdrowienie ciała i ochronę przed złem.

Archanioł Rafał to jeden z najważniejszych aniołów
fot. Shutterstock

Archanioł Rafał, inaczej archanioł Rafael, to jeden z najważniejszych aniołów według chrześcijańskiej i żydowskiej tradycji. W języku hebrajskim jego imię Rafa-El oznacza Bóg uleczył. Z tego też względu jest on patronem osób schorowanych i cierpiących. Według kościoła rzymskokatolickiego archanioł Rafał patronuje także lekarzom, aptekarzom i terapeutom oraz pielgrzymom, emigrantom, podróżnikom, żeglarzom, uciekinierom i policjantom. Z kolei archanioł Gabriel w języku hebrajskim oznacza Bóg jest moją siłą, w arabskim mąż Boży, a w aramejskim wojownik Boży i również jest jednym z najważniejszych aniołów w religii chrześcijańskiej, judaistycznej i muzułmańskiej. Jest patronem pocztowców, filatelistów, osób pracujących w łączności, dyplomatów, a także telewizji i radia. 

Zobacz także: Imiona archaniołów i ich znaczenie. Ilu jest archaniołów?

Archanioł Rafał - postać biblijna 

Archanioł Rafał pojawia się w Księdze Tobiasza pod postacią młodzieńca o imieniu Azariasz. Wędruje on razem z Tobiaszem z Niniwy do Raga w Medii. Podczas tej wędrówki opiekuje się nim, a po powrocie do domu, za pomocą uzdrawiających mocy, przywraca jego ojca do zdrowia. Archanioł Rafael nie tylko chroni Tobiasza przed zakusami demonów, ale i uzdrawia od złego uroku dziewczynę o imieniu Sara, córkę człowieka, który był winny Tobiaszowi pieniądze oraz sprawia, że dłużnik oddaje mu ją za żonę. 

W ikonografii zachodniej archanioł Rafał trzyma w ręku krzyż, pielgrzymią laskę, a także rybę. W sztuce Kościoła wschodniego przedstawiany jest pod postacią młodzieńca o gładkiej twarzy bez zarostu, w białej szacie lub tunice, który w dłoniach dzierży glob albo berło. 

Najczęściej ukazywany jest w towarzystwie pozostałych dwóch archaniołów wymienionych z imienia - Michała i Gabriela. Równie często archanioł Rafael pojawia się przy tronie Chrystusa oraz jako strażnik i obrońca Jezusa walce z demonami. Osoby na całym świecie to właśnie z nim utożsamiają Anioła Stróża, który chroni ich przed wszelkimi nieszczęściami. Archanioł Rafał często też ukazywany jest na obrazach i ikonografiach przedstawiających sceny z narodzin Jezusa Chrystusa oraz Sądu Ostatecznego. 

Zobacz także: Rodzaje aniołów, chóry anielskie i anielice, czyli wszystko o bytach duchowych

Modlitwa do archanioła Rafała 

Wszyscy ci, którzy szukają pomocy i ochrony przed nieszczęściem i chorobami, składają modlitwy do archanioła Rafała, który wspiera ich swoją mocą. Przede wszystkim jest to prośba o przewodnictwo w życiu ziemskim, które najeżone jest niebezpieczeństwami ze strony demonów i pokusami skłaniającymi do grzechu. Wierni wierzą, że modlitwa zanoszona do archanioła Rafała pozwoli im zachować zdrowie, a w przypadku choroby przezwyciężyć cierpienie ciała i ducha. 

Modlitwa ta brzmi następująco: 

Święty Rafale Archaniele, który czuwasz przed majestatem Bożym i z polecenia Stwórcy byłeś przewodnikiem w niebezpiecznej wędrówce Tobiasza. Czuwaj nad drogami naszego życia, ostrzegaj przed niebezpieczeństwami, jakie nas zgubić mogą. Ty odpędzałeś demony i uzdrawiałeś mocą Bożą. Broń nas przed uległością złu, a gdy zdrowie i życie nasze zagrożone będzie, wstawiaj się za nami u Boga, przedstawiaj nasze sprawy i bądź nam pomocny. Amen. 

Zobacz także: Uriel - kim był, czemu patronuje, jakie znaczenie ma amulet Uriela?

Archanioł Gabriel - postać biblijna 

Archanioł Gabriel, mimo iż w Biblii występuje jako anioł Gabriel, został włączony w poczet archaniołów, zajmujących najważniejsze miejsce w orszaku Boga. W Starym Testamencie pojawia się dwukrotnie. Pierwszy raz archanioł Gabriel tłumaczy proroczy sen Daniela o koźle i baranie, a drugi raz wykłada Danielowi przepowiednię Jeremiasza. Właśnie w Księdze Proroka Daniela przedstawiany jest jako tajemnicza postać odziana w lniane szaty, którą otacza światło podobne do blasku błyskawicy. 

Z kolei w Nowym Testamencie archanioł Gabriel zwiastuje Zachariaszowi narodzenie św. Jana Chrzciciela oraz - co najważniejsze - Najświętszej Maryi Pannie narodzenie Jezusa. Dlatego też jest to anioł zwiastowania, objawiania, zmartwychwstania oraz miłosierdzia, ale i kary oraz śmierci. Co więcej, według Biblii to właśnie archanioł Gabriel sprawuje władzę nad Rajem

W ikonografii archanioł Gabriel przedstawiany jest jako młodzieniec z białymi skrzydłami ubrany w szaty z nimbem, czyli świetlistej aureoli wokół głowy jako symbolu duchowego światła. Często trzyma w rękach berło, gałązkę palmową lub oliwną oraz kwiat lilii. Można go również znaleźć na obrazach, na których przekazuje Maryi zapieczętowany zwój. 

Zobacz także: Spójrz na swoją dłoń i sprawdź, czy masz tę linię. Jeśli tak, jesteś wyjątkowy!

Modlitwa do archanioła Gabriela 

Egzorcyzm, którym jest modlitwa do archanioła Gabriela, to rodzaj zaklęcia czy obrzędu, który ma za zadanie uwolnić człowieka przed zakusami złych demonów. W tym przypadku modlitwa ta jest prośbą o przewodnictwo i wsparcie na ziemi. Modlący się proszą archanioła Gabriela o przyniesienie dobrej nowiny i możliwość poznania planu Bożego. Jednocześnie jest to prośba o łaskę przyjmowania także tych złych nowin i pogodzenia się z wolą Bożą na ziemi. 

Zobacz także: Hymn o miłości - poznaj pełną treść pieśni nad pieśniami

Modlitwa do archanioła Gabriela - egzorcyzm, który pozwala pogodzić się z Bożą wolą   

Poniżej znajdziesz słowa dwóch najczęściej wypowiadanych modlitw-egzorcyzmów skierowanych do archanioła Gabriela, w których wierni proszą go o łaskę objawienia i Boże wsparcie: 

Święty Gabrielu Archaniele, słusznie nazwany „Bożą mocą”, ponieważ zostałeś wybrany do zwiastowania Maryi tajemnicy Wcielenia, w której Bóg Wszechmogący okazał moc swego ramienia. Spraw, abyśmy poznali skarby zamknięte w Osobie Syna Bożego. Bądź nam pośrednikiem w Niego i Jego Matki w Niebie, a tu na ziemi naszym przewodnikiem i opiekunem. Amen. 

Święty Gabrielu Archaniele, który byłeś zawsze zwiastunem dobrej nowiny, dopomagaj nam w spokojnym przyjmowaniu wszelkich wieści. Byśmy nigdy nie ulegali panice, a zawsze umieli zaufać Bogu, którego łaską jesteśmy umocnieni. Przyczyniaj się także do tego, aby oznajmiana nam prawda stawała się dla nas jasna i zrozumiała, byśmy umieli przyjąć to, co Bóg w swej dobroci nam objawia. Amen.