Zamknij

W twoim śnie powiewają firanki? Sprawdź, co to znaczy!

08.01.2021
Aktualizacja: 25.08.2021 12:54
Jasne wnętrze pokoju z białym oknem i firankami
fot. Shutterstock

Sny to wrota do podświadomości. Sekretny język symboli, którymi nasze wyższe ja usiłuje się z nami skontaktować we własnej osobie. Jest to język subtelny niczym zwiewna firanka. A co, jeśli to właśnie ona jest obiektem, który zapamiętałeś ze swego snu? Sprawdź, co może oznaczać wieszanie firanki, kupowanie firanki czy też po prostu widok białej firanki we śnie!

Treść snów pochodzi z różnych źródeł. Tkają ją dawno zapomniane przeżycia, wyparte już ze świadomości, stłumione popędy, potrzeby, procesy psychiczne. W snach często występują pragnienia, które nie odpowiadają ogólnie przyjętym normom o moralności, i dlatego są tłumione na jawie. Nie przypadkiem wspominamy o tym akurat przy okazji snu o firankach.

Firanki we śnie pełnią bowiem dość podobną funkcję do tej, którą znamy z rzeczywistości: wyrażają fakt, że chcesz coś przed sobą lub innymi ludźmi ukryć (schować – ale niekoniecznie stłumić). Widziane we śnie firanki mogą symbolicznie osłaniać twoje autentyczne zamierzenia, przekonania, cele czy cechy osobowości. Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj do sennika.

Sennik: firanki – bądź szczery ze samym sobą

Jeśli czujesz, że takie wyjaśnienie może się odnosić do ciebie, ponadto miewasz sny o firankach, spróbuj nabrać możliwie szczerego stosunku do własnej osoby. Owszem życie w szczerości, bez łudzenia kogokolwiek, może przychodzić z trudem, ba – nawet być nie do pomyślenia w imię przyjętych konwenansów, zachowań w twoim środowisku rodzinnym czy zawodowym. Otwartość i szczerość to nie jest droga łatwa, lecz za to niezmiernie satysfakcjonująca. Pomyśl, ile możesz zyskać w sferze własnego komfortu: brak napięcia spowodowanego stresem, które z kolei wywołuje ukrywanie czegokolwiek oraz niespójność między tym, co myślisz, a tym, co okazujesz na zewnątrz, co robisz lub mówisz. W sferze kontaktów międzyludzkich zaś ujednolicenie myśli i ich wyrażania da ci zaszczytne miano człowieka prawdomównego, otwartego i prostolinijnego.

Te szlachetne cechy na dłuższą metę zawsze procentują! Bycie sobą, asertywność i nieuleganie szantażom emocjonalnym czynią z nas godnych zaufania oraz wolnych wewnętrznie ludzi, którzy ani na jawie, ani we śnie o firankach nie muszą się za niczym chować!

Sennik: firanki w domu

Białe firanki w oknie sennik interpretuje jako wyraz tęsknoty za domem rodzinnym. Dziś w naszych nowoczesnych mieszkaniach wieszamy firanki znacznie rzadziej, niż robiono to kiedyś. Widziane we śnie firanki w tradycyjny wzór, upięte w klasyczny sposób mogą zatem być wspomnieniem dawnych odwiedzin u babci, u rodziców, może jeszcze u kogoś, kto w dzieciństwie zrobił na tobie duże wrażenie – albo po prostu był ci bliski i drogi.

Sennik: firanki – osobisty zestaw symboli

I tu właśnie zbliżamy się do sedna. Istnieją ogólne senniki, słowniki symboli, jak również znane są archetypy – czyli pierwotne wzorce - postaci, zdarzenia, motywu lub schematu. Lecz poza owymi ogólnymi naprowadzeniami każdy człowiek ma własny słownik snów, bo jego osobiste skojarzenia z danym miejscem, przedmiotem czy osobą mogą być kluczem do zrozumienia sennego przesłania, także jeśli w grę wchodzi akurat twój sen o firankach.

Zobacz takżeCzy pocałunek we śnie to zawsze dla nas pozytywny znak?

Niewątpliwie jedną z najważniejszych funkcji marzeń sennych jest zwrócenie uwagi na zaniedbane możliwości życiowe, których świadomie już nie dostrzegasz. Jeśli właściwie odczytasz jawne bądź zakodowane wskazówki snu – choćby takiego jak sen o firankach – to poczujesz, że mają one charakter silnego wezwania. Jest ono tym bardziej zaakcentowane, jeśli sen się powtarza, wówczas należy to rozumieć jako protest podświadomości przeciw nadmiernemu ograniczeniu twoich możliwości.

Sennik: firanki, o których myślisz na jawie

W końcu może być i mniej zakamuflowane wyjaśnienie: a nuż jesteś akurat świeżo po zmianie firanek lub też rozważasz zakup nowych, pozbycie się starych czy poeksperymentowanie z innym stylem. Takie zdarzenia, wzięte żywcem z naszego codziennego życia, też miewają czasem odzwierciedlenie w snach, np. o firankach. Grzybiarzom śnią się grzyby, a pannie młodej ślub, ponieważ ich myśli i działania na jawie są zogniskowane wokół tych tematów. Jakkolwiek by nie było, snom warto poświęcić nieco uwagi, bo ich zrozumienie może dosłownie odmienić twoje życie na lepsze.

Zobacz także: Przyśnił ci się basen? Sprawdź, co może oznaczać ten sen!