Sny prorocze – prawda czy mit? Dowiedz się, jak rozpoznać sny prorocze

04.01.2021
Aktualizacja: 25.05.2022 14:31

Sny prorocze przez jednych uważane są za wymysł lub zbieg okoliczności. Inni przypisują je osobom obdarzonym zdolnością jasnowidzenia. Czy marzenia senne, w których widzimy zbliżające się wydarzenia, rzeczywiście istnieją? Czym są sny prorocze w psychologii?

Fragment definicji słowa "prophecy" (przepowiednia)
fot. Shutterstock

Sny prorocze są znane ludzkości już od dawna. W starożytności osoby, które potrafiły wyśnić przyszłość, zyskiwały status proroka. Odmiennych stanów świadomości doświadczali Budda, Eliasz czy Mahomet. Czy sny mogą być prorocze? Podobno każdy z nas przynajmniej raz w życiu przeżywa proroczy sen. Sprawdź interpretację w senniku.

Sny prorocze – co mówi psychologia

Co to znaczy „sny prorocze”? Sny mogą służyć rozwiązywaniu problemów, z którymi borykasz się na jawie. Można zatem założyć, że marzenia senne rzeczywiście mogą nieść ze sobą coś w rodzaju proroctwa, ale naukowcy nie przypisują temu zjawisku paranormalnego charakteru. Z psychologicznego punktu widzenia znaczenie snów proroczych bierze się z tego, że mózg w „trybie odpoczynku” intensywnie analizuje informacje, które przyswoiłeś w ciągu dnia. Często są to informacje pozyskane nieświadomie.

Dlaczego niektórzy ludzie miewają sny prorocze częściej niż inni? Wyjaśnieniem jest silnie rozwinięta intuicja. 

Sny prorocze nie są rzadkim zjawiskiem, zarezerwowanym wyłącznie dla jasnowidzów i przywódców duchowych. Ty też możesz mieć sen przewidujący przyszłość.

Zobacz takżeCo oznacza sen o rybie

Jak rozpoznać sen proroczy?

Sny prorocze mogą mieć różną naturę. Najczęściej wyprzedzają zdarzenia będące ich treścią o kilka dni. Zdarzają się też takie, które zapowiadają życiowo ważne wydarzenia z półrocznym bądź rocznym wyprzedzeniem.

Czy sny prorocze są w stanie ukazać ci obiektywną przyszłość? Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Podświadomość jest jak zbiornik. Gromadzi w sobie przeszłość i przyszłość, nasze obserwacje, ale i złudzenia, uczucia oraz nadzieje. Zbiera też informacje o wydarzeniach z przeszłego życia i wytyczonej przez nie ścieżce, którą chcąc nie chcąc, każdy musi przejść. Bywa, że efektem wymieszania tych wszystkich składników w tyglu naszego umysłu będzie sen proroczy. Ale nie musi tak być.

Poniżej kilka wskazówek, pomagających rozpoznać, czy wyśniłeś sny prorocze.

Sny prorocze ujawniające najbliższą przyszłość

Sen proroczy, który dotyczy najbliższej przyszłości (dni, tygodni), zwykle pojawia się we wczesnych godzinach rannych. Dzięki temu nie będziesz mieć kłopotów z zapamiętaniem go po obudzeniu. Z reguły jest on krótki. Nie ma w nim rozbudowanego tła ani licznej obsady. Ukazuje urywek jakiegoś zdarzenia, konkretną wymianę zdań, jedno spotkanie czy kłótnię. Gdyby sny prorocze można było porównywać do dzieł literackich, tego typu wizję nazwalibyśmy nowelką – bohaterów jest niewielu, a akcja jednowątkowa. Jeżeli wyśniłeś taki sen proroczy „bliskiego zasięgu”, po obudzeniu nadal będziesz w nastroju, w który cię wprowadził, a emocje z nim związane pozostaną żywe.

Sny prorocze ujawniające odległą przyszłość

Tu sprawa robi się bardziej skomplikowana. Mające takie znaczenie sny prorocze bywają z reguły „gęściej zaludnione”: mogą występować w nich osoby zawodowo przewidujące przyszłość, jak wróżki albo lekarze diagnozujący stan twojego zdrowia. W snach proroczych „dalekiego zasięgu” często pojawiają się sesje tarota, sceny wróżebne, a także wizje nieba i zjawisk atmosferycznych: księżyca, słońca czy innych ciał niebieskich. Nierzadko sny prorocze tego typu zawierają w sobie tornada, potopy, wichury czy burze.

Tego rodzaju sny prorocze są zwykle naładowane gwałtownymi emocjami. Mogą mieć złożoną intrygę albo dotyczyć spraw, które są dla ciebie niezrozumiałe bądź nieistotne. Postacie pojawiające się w tego typu snach często mówią do ciebie zagadkami. Ich słowa stają się jasne dopiero, gdy zesłana we śnie wróżba się wypełni.

Inny objaw „dalekosiężności” takich snów proroczych to ich wieloznaczność. Często bywają mocno archetypowe bądź symboliczne. Sny prorocze tego typu zawierają w sobie jakąś radę, przekaz czy wskazówkę. Możesz nie rozumieć, co się do ciebie mówi, ale odniesiesz wrażenie, że napotkane we śnie postacie czegoś od ciebie chcą.

Sny prorocze przedstawiające rzeczywistość, do której nie masz dostępu

Najrzadsze ze snów proroczych to te, które przedstawiają jakąś katastrofę. Zwykle jest to zdarzenie, w którym nie uczestniczysz bezpośrednio. Charakterystyczną cechą takich snów proroczych jest to, że obserwujesz wydarzenia z dystansu: często z góry albo z boku. Sen jest krótki, nie ma fabuły, często to tylko statyczny obraz. Przenikają cię emocje postaci ze snu, chłoniesz biernie jego atmosferę. Takie sny prorocze mogą cię otworzyć na nowe idee, pomysły i uczucia.

Zobacz także: Czy samolot we śnie oznacza katastrofę?