Zamknij

Śniła ci się sarna? Sprawdź znaczenie i przygotuj się na niespodzianki!

14.01.2021
Aktualizacja: 14.01.2021 12:30
Sarna na łące
fot. Shutterstock

We śnie wszystko jest możliwe! Od najbardziej niezwykłych stworzeń i historii po obrazy, które – choć zdarza nam się widzieć na jawie – budzą w nas najlepsze skojarzenia i tęsknoty. Jednym z takich obrazów jest płochliwa, lecz piękna i w pewien sposób wzruszająca sarna.

Któż z nas nie pociągał nosem, oglądając Disneyowską bajkę o Bambim? Nieporadny jelonek o wielkich, lśniących oczach i nieproporcjonalnie długich, wciąż plączących się nóżkach to obraz, który dla wielu z nas utrwalił się głęboko w podświadomości jako motyw zwierzęcego dziecka – bezbronnego, rozczulającego, potrzebującego ochrony. Takiego, które kojarzy nam się nie tylko najlepiej, czyli z własnym dzieciństwem, a w nim – oglądaniem i przeżywaniem bajek - lecz także z naszymi osobistymi, najlepszymi odruchami – tymi, które płyną wprost z serca - są szczere, intuicyjne, przepełnione miłością, stanowią wyraz troski, potrzebę przytulenia i zapewnienia opieki słabszemu od siebie. Zobacz, jak na sen o sarnie reaguje sennik.

O czym może śnić twój pies? Sprawdź!

Sennik: sarna, a twoja wrażliwość

Sarnę sennik interpretuje jako delikatną, łagodną i wrażliwą na zranienie część naszej osobowości, która dąży do harmonii, miłości i szczęścia. Dokładniejsze znaczenie sarny we śnie może wynikać z okoliczności towarzyszących temu marzeniu sennemu.

Widok sarny przestrzega przed zniszczeniem swojego szczęścia z własnej winy. W takiej symbolice zapewne można się doszukać skojarzenia z wypatrzeniem pięknego stworzenia, jakim jest sarna oraz prymitywnym ludzkim odruchem upolowania jej. Odebrania jej życia symbolizuje właśnie wspomniane „zniszczenia szczęścia”.

Upolowanie sarny we śnie – prawdopodobnie znów przez ten cykl symbolicznych skojarzeń co powyżej – oznacza rozczarowanie w miłości.

Zobacz także, co może oznaczać zdrada we śnie.

Sennik: sarna w różnych sytuacjach

Oswojona sarna zapowiada według starych senników szczęście rodzinne z dziećmi (które wszak, przez duże w stosunku do reszty dziecięcej buzi oczy, też mają w sobie coś z sarenek!). Uciekającą przed tobą sarnę sennik odczytuje jako konieczność nagłego wyjazdu. Natomiast widok sarny schwytanej w sidła symbolizuje fakt własnego usidlenia, samotności, najczęściej przez swoją „płochliwość”, czyli nieśmiałość.

Sarna zraniona, krwawiąca lub skrzywdzona w czasie polowania ostrzega, abyś wzmógł czujność wobec swoich bliskich, którzy mogą być narażeni na niebezpieczeństwo. Wreszcie przyrządzanie albo zjadanie pieczonej sarniny oznacza zyski, co często odnosi się do więzi osobistych.

Zobacz więcej na temat snów o podróżach.

Sennik: zapamiętaj sen o sarnie

Sen o sarnie jest tak wyjątkowy, że może wyzwolić w tobie potrzebę zanotowania go. Jeśli czujesz taki impuls, nie wahaj się. Sny oddają duże usługi w pokonywaniu naszych codziennych konfliktów i problemów życiowych. Ich zadowalające rozwiązanie jest bowiem możliwe wyłącznie wtedy, jeśli następuje w zgodzie z naszą osobowością. To dlatego istotną rolę odgrywa przy tym możliwie dobry wgląd we własne „ja”. Często już samo pogłębienie wiedzy o sobie może cię naprowadzić na właściwe decyzje i działania.

A czy można „zadać” własnej podświadomości konkretną sprawę do „sennego przepracowania”? Według badaczy snów – owszem. I jest to jedna z najbardziej fascynujących możliwości, jakie mamy do dyspozycji w porozumiewaniu się ze swoją nieświadomą częścią.

Sennik: sarna jako motyw do analizy swoich snów

Po pierwsze, najlepiej zacząć od zapamiętywania i notowania snów. Wyrób w sobie nawyk prowadzenia dziennika czy też sennika – ten materiał będzie ci potrzebny do porównań, wykrywania prawidłowości, motywów czy cykli twoich marzeń sennych. Sen o sarnie? Zapisz go i rozważ za jakiś czas. Może się powtórzy? A może sarna w twoim kolejnym śnie wystąpi w innej roli?

Po drugie, nie zniechęcaj się. Zadaj swej podświadomości pytanie lub problem do rozwiązania. Zrób to możliwie jasno i dokładnie. Jeśli będziesz niezdecydowany, podświadomość nie zrozumie, czego od niej oczekujesz. Następnie uzbrój się zarówno w cierpliwość, jak i otwartość. Paradoksalnie, chcąc śnić pozytywne sny, musimy być gotowi na zaakceptowanie tych negatywnych, zawierających przeżycia lękowe. Jeśli boimy się koszmarów i próbujemy je zablokować, to często zaczynają nas one trapić jeszcze natarczywiej. Ukryte w nich potrzeby, pragnienia i przeżycia nie dają się tak po prostu stłumić. Powodzenia!

Jeśli miewasz sny o sarnie, prawdopodobnie śni ci się także las. Zobacz zatem, co oznacza sen o lesie.