Zamknij

Sen o czarnej lub popękanej spalonej ziemi? To ostrzeżenie! Sprawdź, co dokładnie oznacza.

23.12.2020
Aktualizacja: 26.08.2021 15:07
Ziemia znajdująca się na dłoni
fot. Shutterstock

Ziemia traktowana jako żywioł jest bardzo mocnym i bogatym w znaczenia symbolem marzeń sennych – w zależności od tego, czy widzimy ją jako substancję czy raczej grunt uprawny. Istotne są również szczegóły jej wyglądu. Chcesz poznać interpretację twoich snów o ziemi? Zajrzyj do sennika.

Ziemia jest żywiołem, który przypomina o ludzkiej śmiertelności, ale także o początkach człowieczeństwa. Sen o ziemi może zachęcać do sięgania w głąb nieświadomości, poszukiwania na nowo poczucia przynależności. Ma również związek z płodnością, jednak bardziej w sferze materialnej niż duchowej. Według sennika ziemia wiąże się z nieszczęściami, żałobą i zagrożeniem dla zdrowia. Jak jednak dowodzi sennik, bardziej optymistyczne znaczenia snu o ziemi także są możliwe.

Sennik: ziemia

Zgodnie z sennikiem ziemia, którą widzisz lub po której biegasz we śnie, zwiastuje radość przemieszaną z cierpieniem. Siedzenie na ziemi oznacza niepewną sytuację, natomiast sen o siedzeniu na gołej ziemi i odczuwaniu chłodu jest ostrzeżeniem przed zaniedbaniem własnego zdrowia. Wówczas uważaj, już niebawem twoje ciało może się upomnieć o uwagę. Podobne znaczenie ma sen o leżeniu na ziemi. Jeśli jednak ma ono związek z opalaniem, jest to sygnał, że czeka cię coś miłego, na przykład przyjemna wycieczka.

Zobacz takżeCzy sen o złodzieju zawsze oznacza niebezpieczeństwo? Przekonaj się!

Sennik: czarna ziemia

Sen o czarnej ziemi oznacza zmartwienia i żałobę. Kojarzy się z garścią ziemi, którą rzuca się na trumnę podczas pogrzebu. Według sennika czarna mokra ziemia jest negatywnym symbolem. Ta interpretacja może jednak ulec zmianie, jeżeli we śnie pojawiło się więcej szczegółów.

Sennik: żółta ziemia, spalona przez słońce

To pozytywny symbol, który zapowiada wiernych przyjaciół i pomyślność w życiu.

Sennik: ziemia uprawna

Znaczenie snu o ziemi, która jest uprawiana, to pomyślny symbol dobrych zbiorów. Jeśli jednak jest ona jałowa, oznacza to brak sukcesów w pracy lub nadciągające nieszczęście. Ziemia polana gnojówką wróży natomiast pomyślny obrót spraw i przypływ gotówki. Równomiernie porośnięta ziemia także jest pozytywnym symbolem – przynosi szczęście i radość. Ziemia zdziczała zwiastuje zaś rozczarowanie.

Sennik: pękająca ziemia

Jak głosi sennik, pękająca ziemia, podobnie jak sucha, jest zapowiedzią nieurodzaju, planu, który się nie powiódł, na przykład nieudany prezent.

Sennik: zaorana ziemia

Według sennika zaorana ziemia lub oranie w niej sygnalizują ciężką pracę, która jednak, mimo swej monotonności, przyniesie spodziewane efekty.

Sennik: kopać ziemię

Jak mówi sennik: kopanie w ziemi jest zwiastunem zmiany w życiu, która przebiegnie na podstawie doświadczeń z przeszłości. Sen o kopaniu w ziemi symbolizuje wzmocnienie swojej pozycji w życiu na jawie poprzez wnikanie głębiej do nieświadomości czy korzeni ludzkiej społeczności. Taki sen może oznaczać, że skarb, którego się nie spodziewasz, jest blisko.

Sennik: zapadająca się ziemia

Zapadająca się we śnie ziemia symbolizuje ogromne napięcia w życiu codziennym. Według sennika osuwająca się ziemia jest oznaką bezsilności wobec zdarzeń przebiegających na jawie, na które albo nie masz wpływu, albo tak ci się tylko wydaje. Wpadanie w głąb ziemi może również zwiastować obawę przed utratą kontroli nad wypartą częścią osobowości. W takim ujęciu jest to wezwanie do zagłębiania się w podświadomość, powrót do korzeni, odnalezienie na nowo źródeł przynależności i łączności ze światem.

Sen o ziemi jest przypomnieniem, że jesteś śmiertelny. Jednocześnie jest to mocny symbol tego, że nie jesteś sam – masz łączność ze wszystkimi ludzkimi pokoleniami, przynależysz do plemienia. W kategoriach symbolicznych sny z ziemią w roli głównej można odczytywać jako ostrzeżenie w kwestiach materialnych. Zachętę do ciężkiej pracy bądź przestrogę przed ogromnymi stratami zarówno finansowymi, jak i zdrowotnymi.

Sprawdź także znaczenie snów o innych żywiołach: jakie są najczęstsze interpretacje snu o wodzie i o ogniu.