Zamknij

Wąż we śnie? Sprawdź, co to może oznaczać!

23.12.2020
Aktualizacja: 26.08.2021 15:01
Zbliżenie na syczącą, niebieską żmiję
fot. Shutterstock

Węże od wieków uważane są za istoty magiczne i tajemnicze. Pojawiają się w większości znanych religii i mitologii, w których odgrywają ważne role. Nic więc dziwnego, że sny o wężach niosą ze sobą ważne przesłanie. Jakie? Wyjaśniamy!

Gdy szatan kusił Ewę owocem z Drzewa Poznania Dobra i Zła, zdecydował się przybrać postać węża. To prawdopodobnie najbardziej znany wąż pojawiający się w wierzeniach, ale bez wątpienia niejedyny. W mitologii skandynawskiej Jormungand oplatał swym ciałem całą Ziemię i miał odegrać ważną rolę w końcu świata, a Uroboros, czyli wąż pożerający własny ogon, symbolizował nieskończoność, cykliczność oraz destrukcję i odradzanie się. A co oznaczają węże obecne w naszych snach? Sprawdź w senniku.

Wąż we śnie: podstawowe znaczenia

Symbolika snu o wężu jest niezwykle szeroka. Może być oznaką pokusy i niebezpieczeństwa, może się odnosić do sfery seksualnej, a także zdradzać, że podświadomie obawiasz się pewnych rzeczy. Wąż może też ostrzegać lub symbolizować pozytywne zmiany. Jeśli nie widzisz węża we śnie, a jedynie słyszysz jego syk, to znak, że grozi ci niebezpieczeństwo, natomiast sennik dużo węży wijących się na ziemi interpretuje jako ostrzeżenie przed zakazanym owocem.

Ciekawe jest znaczenie snu - wąż lub węże po których się chodzi - to niestety nie znak bohaterstwa, lecz przestroga o wiszącej w powietrzu zdradzie. Gdy śni się wąż, który zrzuca skórę, to sygnał, że potrzebujesz przepracować przeszłe wydarzenia, a gad o wielu głowach przestrzega przed podejmowaniem nieprzemyślanych decyzji.

Sennik: kolorowe węże

Do tej pory badacze odkryli i opisali ponad trzy tysiące gatunków węży. Różnią się one od siebie nie tylko rozmiarami czy sposobem polowania na ofiary, ale też kolorem łusek. Wygląd gada pozwala rozpoznać jego gatunek w naturze, pomaga również zinterpretować znaczenie snu o wężu.

Jak mówi sennik, węże kolorowe pojawiające się we śnie mogą być metaforą twojego stanu. Jeśli przyśnił ci się zielony wąż, jest on dowodem na twoją wrażliwość oraz niską odporność na krzywdy. Ma on też znaczenie pozytywne: wskazuje na to, że żyjesz zgodnie z własnymi zasadami. Czerwony wąż sennik interpretuje jako symbol falliczny – może wprost reprezentować penisa w konkretnych okolicznościach snu - ale może też symbolizować popęd seksualny, jego narastanie lub budzenie się. Niebieski wąż jest zobrazowaniem emocjonalnego chłodu lub zaniedbania sfery duchowej, a biały– duszy oraz dobrych intencji. Sennik węża żółtego stawia w kontrze jako przeciwieństwo czerwonego – pokazuje lęk przed fallusem, mężczyznami i seksualnością. Sen o ciemnym wężu wskazuje na potrzebę zmian w życiu.

Zobacz także: Sen o pijawkach bywa ostrzeżeniem! Dowiedz się przed czym 

 

Sennik: gatunki węży

Nie tylko kolor węża ma znaczenie. Zdarza się, że śnimy o konkretnym gatunku tego gada.

Jak opisuje sennik, wąż boa we śnie ma związek z najbliższą rodziną. Boa to dusiciel, który oplata się dookoła swoich ofiar, a następnie uśmierca je, zaciskając splot. Wyśniony boa oznacza, że najbliżsi wyrządzają ci krzywdę. Strach przed tym gatunkiem wężasymbolizuje strach przed uczuciowym zaangażowaniem, a pokonanie go to przełamanie lęku. Jeśli sen z wężem boa nie wywołuje u ciebie lęku, to wkrótce nawiążesz nowe relacje.

Zupełnie inne znaczenie ma sen o żmii. Ten jadowity wąż symbolizuje zdarzenie losowe lub pogorszenie stanu zdrowia. Żmija na piasku ostrzega przed podstępem, a żmija w wodzie zwiastuje zmartwienia. Sen o ugryzieniu przez żmiję co prawda wróży zysk, ale będą to pieniądze pozyskane nieetycznie i wiążące się ze złamaniem własnych zasad.

Zgodnie z tym, co głosi sennik, kobra ma równie ponurą symbolikę. Sen o jadowitym wężu zawsze jest ostrzeżeniem, zaś kobra w naturze należy do wyjątkowo niebezpiecznych gatunków. Jej atak we śnie oznacza, że istnieją osoby, które bardzo źle ci życzą. Możliwe, że są to osoby, które na co dzień udają miłe i sympatyczne. W przypadku mężczyzn senniki wskazują też na kompleksy związane ze sferą erotyczną.

Zobacz też: Widziałeś żmiję we śnie? Sprawdź, czy zawsze musi to oznaczać coś złego!