Zamknij

Powracające, natrętne sny! Dlaczego niektóre z nich śnią nam się kilkukrotnie?

14.01.2021
Aktualizacja: 03.02.2021 16:30
Meżczyzna idący po abstrakcyjnych schodach w stronę drzwi
fot. Shutterstock

Czasem śni się wojna. Czasem matura z matematyki albo nieprzygotowanie do lekcji. Niekiedy to sen o byciu nago w miejscu publicznym. Niekiedy zaś – coś totalnie absurdalnego, jak -  jajecznica. Dlaczego miewamy powtarzające się sny? Dowiedz się, z czego to wynika i co w ten sposób chce nam powiedzieć nasza podświadomość.

Sny są sposobem, w jaki nasza podświadomość zwraca nam uwagę na ważne dla nas sprawy, niezałatwione kwestie, ignorowane problemy, które przez ich unikanie wcale nie znikają. W snach przepracowujemy miniony dzień albo wracamy do ważnych przeżyć. Co oznacza powtarzający się sen? Co na to sennik?

Dlaczego mamy powtarzające się sny?

Jeśli nie reagujemy należycie na senne sygnały, zbywamy je jako nieistotne, wówczas do gry wchodzi podświadomość. Ta podsyła nam wciąż i wciąż te same obrazy i marzenia senne, powtarzające się sny, innymi słowy krzyczy do nas: „Hej, tu jest problem, zajmij się nim w końcu!”.

Z tego też względu powracającym snom warto poświęcić szczególną uwagę, bo wiążą się z tym, co dla nas naprawdę istotne.

Zobacz także: Czy sny prorocze istnieją? Sprawdź, jak je odczytywać?

Powracające sny – przyczyny medyczne

Bywa, że powtarzające się sny stanowią efekt rozmaitych zaburzeń. Jednym z najbardziej oczywistych jest tutaj zespół stresu pourazowego (PTSD). Cierpiąca nań osoba może wracać do sytuacji, która stała się jego przyczyną, także w snach.

Sny powracają także przy zaburzeniach lękowych, jeśli chory znajduje się pod wpływem stresora, który wywołuje u niego lęk. Jeśli zniknie stresor, znikną też te sny. Powtarzające się sny mogą też towarzyszyć epilepsji czy zaburzeniom obsesyjno-kompulsywnym. Mogą też po prostu wiązać się z jakimś dręczącym nas problemem czy traumatycznym wydarzeniem z przeszłości.

Częste motywy powtarzających się snów

Najpewniej każdy z nas umie przywołać choć kilka tematów snów, które powracają co jakiś czas albo śnią się nam na okrągło. Jednym z wiodących są egzaminy, często matura ustna, podczas których ogarnia nas paraliżujący strach. Równie często śnimy o powrocie do szkoły dowolnego szczebla, bo nie dopełniliśmy jakiejś formalności, czegoś nie zdaliśmy, coś musimy uzupełnić.

Inna wersja: bardzo się gdzieś spieszymy, na samolot czy na ważne spotkanie, nerwowo biegniemy, próbujemy złapać autobus albo odpalić auto, ale wszystko spala na panewce. Klasyką jest sen o tym, że nagle w tłumie ludzi orientujemy się, że jesteśmy całkowicie nago i z tego powodu czujemy strach, wstyd, zażenowanie.

I wreszcie: sen o tym, że uciekamy panicznie przed mordercą, staramy się przed nim ukryć, ale on nie daje za wygraną. Budzimy się często tuż przed tym, jak zbir nas złapie, zlani potem i zmęczeni.

Powracające senne koszmary

Powtarzające się sny oznaczają, że czymś trzeba się pilnie zająć. Powtarzające się koszmary, że nic nie jest ważniejsze od zajęcia się tą sprawą. Niestety, często popełniamy ten sam błąd: gdy wybudzamy się z koszmaru, usiłujemy udawać, że go wcale nie było. To zrozumiałe, mało przyjemnie jest pamiętać własne przerażenie czy wstyd. Ale wystarczy sobie wytłumaczyć, że na jawie nie ściga nas płatny zabójca, a świadectwo dojrzałości leży w szufladzie i już nie musimy się bać. Powinniśmy natomiast zajrzeć pod powierzchnię tego snu i zastanowić się, co on dla nas oznacza, jakie lęki reprezentuje i jak go rozwiązać.

Samo odepchnięcie snu, bo „to tylko zły sen”, przyniesie skutek odwrotny do zamierzonego, bo taki powtarzający się sen jeszcze mocniej utrwali się w twojej podświadomości i tym pewniej do ciebie wróci. Sen przestanie powracać dopiero wtedy, kiedy – przypadkiem bądź celowo – rozwiążesz prawdziwy powód, leżący u jego źródła.

Zobacz także:  Czy sen o lataniu może zapowiadać podróż? Przekonaj się!