Zamknij

Marzenia senne – jak objaśniać marzenia senne i interpretować sny?

18.05.2021
Aktualizacja: 18.05.2021 17:43

Chcesz wiedzieć, co oznacza twój sen? Dowiedz się, jak objaśniać marzenia senne i ile ono trwa. Sprawdź, jak analizować marzenia senne według Freuda i jungowskiej psychologii marzeń sennych.

Marzenia senne – jak objaśniać marzenia senne i interpretować sny?
fot. Shutterstock

Marzenia senne fascynują ludzi od lat i już nawet w Starym Testamencie możemy przeczytać o próbie objaśniania marzeń sennych. Jeśli chcesz wiedzieć, co oznacza Twój sen, sprawdź, analizować marzenia senne według Freuda i jungowskiej psychologii marzeń sennych, oraz dowiedz się ile trwa sen i skąd się bierze.

Marzenie senne – czym jest?

Marzenia senne to wrażenie zmysłowe, które pojawiają się podczas snu i można je porównać do swego rodzaju halucynacji. Zazwyczaj przybierają formę serii następujących po sobie obrazów, którym często towarzyszą dźwięki, zapachy czy wrażenie dotyku. Sny mogą byś uporządkowane i logiczne, jak i chaotyczne, nierealne i z pozoru kompletnie pozbawione sensu. Marzenia senne często są emanacją sytuacji i problemów z naszego codziennego życia, jak również wyrazem naszych ukrytych pragnień i niespełnionych planów.

Marzenia senne – jak powstają sny?

Marzenia senne są wytwarzane zazwyczaj w fazie snu REM, która charakteryzuje się bardzo wysoką aktywnością mózgu porównywalną do czasu, kiedy jesteśmy aktywni. W fazie snu REM, zwanej także snem paradoksalnym, możemy zaobserwować u śpiącego szybkie ruchy gałek ocznych, przyspieszoną akcję serca oraz oddech. Faz snu REM zazwyczaj rozpoczyna się ok. 1,5 godziny po zaśnięciu w obszarze mózgu zwanym hipokampem, który jest odpowiedzialny za procesy związane z zapamiętywaniem oraz interpretowaniem emocji. W powstawaniu marzeń sennych bierze udział dopamina – neuroprzekaźnik, który jest odpowiedzialny także za regulację wydzielania wielu hormonów w naszym ciele. Warto wiedzieć, że pierwsze sny pojawiają się u człowieka już w okresie prenatalnym. W ciągu nocy mamy zazwyczaj około 5 marzeń sennych, ale zapamiętujemy tylko te, które występują tuż przed przebudzeniem – reszta ulega zatarciu.

Przeczytaj także: Co oznaczają sny o innych ludziach? Sprawdź, co o tym zjawisku mówi nasz sennik!

Ile trwa marzenie senne?

Czasem wydaje nam się, że jakiś koszmar męczy nas przez całą noc. Prawda jednak jest taka, że w ciągu nocy przechodzimy kilka pełnych cykli snu, a faza REM, w której wytwarzane są marzenia senne, trwa maksymalnie 15 min. Tyle więc maksymalnie trwa jeden sen, natomiast najczęściej pojedyncze marzenie senne kończy się po kilkunastu lub kilkudziesięciu sekundach. Jeśli jest jednak bardzo intensywne, może nam się wydawać, że trwało znacznie dłużej, ponieważ podczas snu zatracamy poczucie czasu.

Przeczytaj także Prekognicja - skąd się biorą sny prorocze?

Objaśnianie marzeń sennych – jak analizować sny?

Marzenia senne niemalże od zawsze fascynowały ludzi i skłaniały do refleksji nad tym, co dzieje się w naszym życiu. W snach doszukiwano się ukrytych, czasem magicznych znaczeń, a także wskazówek i podpowiedzi dotyczących tego, jak należy postąpić na jawie. Za przykład można podać chociażby Stary Testament, w którym osobom wybranym przez Boga we śnie ukazywał się anioł, który przestrzegał przed jakimiś nieszczęśliwymi wydarzeniami lub mówił, co należy zrobić, aby uniknąć jakichś niebezpiecznych sytuacji.

W XIX i XX wieku naukowym opisem marzeń sennych zajęli się psychoanalitycy z Zygmuntem Freudem, Karolem Jungiem i Erichem Frommem na czele. Choć ich teorie analizy marzeń sennych różniły się od siebie, to ich punktem wspólnym było założenie, że marzenia senne nie są przypadkowym zlepkiem obrazów, które nie mają znaczenia, tylko odzwierciedlają nasze wewnętrzne konflikty i lęki, których doświadczamy na jawie. Według XX-wiecznych psychoanalityków analiza i odpowiednie zinterpretowanie snów pozwoliłoby pacjentowi odzyskać zdrowie psychiczne. Warto dodać, że z tym podejściem nie zgadza się wielu współczesnych neurologów.

Zobacz także: Sny prorocze – prawda czy mit? Dowiedz się, jak rozpoznać sny prorocze

Analiza marzeń sennych według Zygmunta Freuda

Zdaniem Zygmunta Freuda marzenia senne są wyrazem naszych wewnętrznych i zepchniętych do podświadomości konfliktów i nieuświadomionych pragnień. W kręgu zainteresowań Freuda były zwłaszcza marzenia senne mające charakter seksualny. Twórca koncepcji psychoanalizy twierdził bowiem, że na jawie spychamy je do podświadomości, co może być przyczyną wielu zaburzeń funkcjonowania czy chorób. Odpowiednia analiza i interpretacja snu oraz odszyfrowanie jego znaczenia miała uzdrowić pacjenta.

Zobacz także: Znaczenie snów - interpretacja według Zygmunta Freuda 

Jungowska psychologia marzeń sennych

Karol Jung, którego szkoła psychoanalizy wyrosła na teoriach Zygmunta Freuda, ale później poszła w nieco innym kierunku, podobnie jak twórca psychoanalizy uważał, że sny nie są tylko zlepkiem niemających znaczenia obrazów. Większy nacisk kład jednak na uniwersalne motywy i symbole pojawiające się w snach różnych osób. Uważał też, że analiza marzeń sennych może pomóc człowiekowi lepiej zrozumieć samego siebie, swoje zachowania, marzenia, potrzeby, lęki i emocje, a tym samym – zapanować nad nimi.

Objaśnianie marzeń sennych według Ericha Fromma

Erich Fromm swoje spostrzeżeni na temat marzeń sennych zawarł w książce „Zapomniany język. Wstęp do rozumienia snów, baśni i mitów”, w której rozwinął jungowską koncepcję. Na podstawie własnej praktyki terapeutycznej Fromm zakładał, że symbole z marzeń sennych są uniwersalne i niezależne od wieku, płci, narodowości czy czasów, w których żyje dany człowiek. Jego zdaniem, analizując własne sny, można poznać motywy swojego postępowania, zrozumieć swoje emocje, a także odkryć prawdziwe intencje innych ludzi.

Zobacz także: Powracające, natrętne sny! Dlaczego niektóre z nich śnią nam się kilkukrotnie?