Zamknij

Ziemię zasypuje pył kosmiczny. Na planetę co roku spada aż 5200 ton

12.04.2021 09:22
Kosmos
fot. Shutterstock

Potężne ilości kosmicznego pyłu przenikają do atmosfery naszej planety i kładą się na jej powierzchni. Choć zupełnie tego nie zauważamy, warto mieć tego świadomość. Według naukowców jest to proces, którego nie da się kontrolować.

Wszyscy jesteśmy zbudowani z gwiezdnego pyłu. Wypełnia on cały Wszechświat. Z badań nad jego składem atomowym wynika, że bierze udział w powstawaniu nowych procesów na każdej planecie. Każdego roku spada na Ziemię jego ogromna ilość.

Zobacz także: NASA pokazuje, jak wygląda Wenus z bliska. Ten widok zapiera dech

Kosmiczny pył spada na Ziemię

Kosmiczny pył to materia, która tworzy się w przestrzeni międzyplanetarnej po wybuchu gwiazdy. Jak twierdzi astronom Glen Langston, jest symbolem jej narodzin i śmierci - powstaje podczas eksplozji, ale dowiedziono, że z jego ziarenek może narodzić się kolejna. I nie tylko gwiazda - pył daje początek życiu planet, komet, a nawet ludzi.

Azot w naszym DNA czy wapń z naszych zębów powstały z materiału po wybuchu gwiazdy. Wszyscy jesteśmy zbudowani z gwiezdnego pyłu - twierdzi badacz kosmosu, Carl Sagan.

Niedawno odkryto, że występująca powszechnie na Ziemi krzemionka - składnik wnętrza naszej planety, piasku, betonu i szkła - jest pozostałością po najpotężniejszych eksplozjach, jakie miały miejsce w kosmosie. Z każdej strony otaczają nas więc cząstki gwiazd.

Na Ziemię spada pył z kosmosu

Badacze postanowili sprawdzić, jak wiele gwiezdnego pyłu trafia co roku na naszą planetę podczas jej wędrówki wokół Słońca. W tym celu wybrali się na Antarktydę, gdzie przez 20 lat gromadzili dane. Oszacowali je na podstawie ziaren pyłowych i mikrometeorytów. Jak wynika z ich obliczeń, każdego roku na powierzchnię naszej planety spada aż 5200 ton pyłu kosmicznego. Zawdzięczamy to przede wszystkim kometom, które często nazywamy spadającymi gwiazdami. 

Robi wrażenie, prawda?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?