Zamknij

Ziemię minęła kometa, która zawierała... alkohol. Był trujący

02.07.2021 10:50
Kosmos
fot. Shutterstock

W pobliżu naszej planety przeleciał bardzo nietypowy obiekt kosmiczny. Jak podaje Focus.pl, była to kometa o wysokiej zawartości alkoholu.

Trudno w to uwierzyć - Ziemię minęła kometa, która zawierała w sobie potężną dawkę metanolu. Naukowcy ustalili jej skład na podstawie widma w zakresie podczerwieni w Obserwatorium Kecka na Hawajach.

Zobacz także:  Zaćmienie Księżyca na tle Drogi Mlecznej. Przepiękne zdjęcie od NASA

Ziemię minęła kometa z alkoholem

Jak wyjaśnił Michał Rolecki w serwisie Focus.pl, występowanie alkoholu w składzie chemicznym komet jest normalnym zjawiskiem. Lód tworzący formę tych obiektów nie zawiera w sobie jedynie wody, ale również acetylen, amoniak, cyjanowodór, etan, formaldehyd i metanol.

Tego ostatniego było jednak w komecie 46P/Wirtanen zaskakująco dużo. Nie jest nam znane inne ciało niebieskie poruszające się w układzie planetarnym, które miałoby w sobie tak wysoką zawartość alkoholu. Warto przypomnieć, że metanol jest trujący dla człowieka. Jak dotąd wciąż nie wiadomo, dlaczego w składzie Wirtanena znalazło się go tak wiele.

Kometa 46P/Wirtanen widziana z bliska

Jesteście ciekawi, jak wyglądała kometa 46P/Wirtanen? Zobaczcie jej zdjęcia w maksymalnym zbliżeniu, jakie udało się osiągnąć astronomom podczas obserwacji.

Robi wrażenie?

Zobacz także: Oto najstraszniejsze gwiazdy we Wszechświecie. Nagranie mrozi krew w żyłach