Zamknij

Ziemia zbliżyła się do Słońca. To wywoła zmiany w porach roku

04.01.2021 09:12
Ziemia i Słońce
fot. Shutterstock

Rok 2020 wielu z nas dał się we znaki. Jednak to właśnie dzięki niemu będziemy mieli w tym roku dłuższe lato. Jak to możliwe? Sprawdźcie.

Ziemia osiągnęła właśnie punkt na orbicie położony najbliżej Słońca. Choć jest to zupełnie normalne zjawisko, w tym roku wywoła zmianę, która może ucieszyć wiele osób. Jedna z pór roku znacząco się dzięki temu wydłuży.

Zobacz także: Całkowite zaćmienie Słońca w Chile. Tłum oglądał niezwykłe zjawisko

Ziemia zbliżyła się do Słońca

Największe zbliżenie Ziemi do Słońca ma miejsce wtedy, gdy znajdzie się ona w peryhelium. Jest to taki punkt na orbicie ciała niebieskiego obiegającego Słońce, który znajduje się najbliżej tej gwiazdy. Planety wędrują po okręgu, jednak jest on lekko spłaszczony - ma kształt elipsy. Z tego powodu Ziemia ma swój najmniejszy i największy punkt oddalenia od centrum Układu Słonecznego - peryhelium, osiągane w styczniu i aphelium, w którym znajdzie się w lipcu.

Oznacza to, najprościej mówiąc, że przez pół roku nieznacznie oddalamy się albo zbliżamy do Słońca. Peryhelium jest przekraczane w regularnych odstępach czasowych i ma miejsce najczęściej 3-4 stycznia. 2020 rok był jednak rokiem przestępnym, więc tym razem miało to miejsce wcześniej niż zwykle. 2 stycznia 2021 roku o 14:50 Ziemia znalazła się 147 093 163 km od Słońca. Jak nietrudno się domyślić, zjawisko to nie wywarło wpływu na lokalne temperatury. Mimo to będzie nam dzięki niemu trochę cieplej.

Jak zauważył Karol Wójcicki z profilu "Z głową w gwiazdach", w czasie przebywania w peryhelium planety poruszają się szybciej (w peryhelium Ziemia pędzi 30.29 km/s, a w aphelium 29.29 km/s). Kiedy więc największe zbliżenie Ziemi ze Słońcem wypada na półkuli północnej w okresie zimowym, ulega on skróceniu. Z tego powodu w tym roku będziemy mieli najdłuższe lato! Oto, ile dokładnie będą teraz trwały pory roku:

  • zima: 88 dni, 23 godzin i 35 minut (2020/20201),
  • wiosna: 92 dni, 17 godzin i 54 minuty,
  • lato: 93 dni, 15 godzin i 49 minuty, 
  • jesień: 89 dni, 20 godzin i 38 minuty.

Gdy Ziemia znajduje się najbliżej Słońca, staje się ono dla nas bardziej widoczne niż zwykle. Nie jesteśmy w stanie dostrzec tej różnicy gołym okiem, jednak doskonale ją widać na zdjęciach. Zobaczcie sami:

Robi wrażenie, prawda?

Zobacz także: NASA pokazuje, jak wyglądają zachody Słońca na innych planetach! To wideo podbija sieć

Niewiele osób zdobywa w tym teście maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Na szkolnej ławce chemik przeprowadza doświadczenie. W tle widać tablicę.
Rozwiąż quiz

Wielki quiz z wiedzy ścisłej. Poradzisz sobie?

Na szkolnej ławce chemik przeprowadza doświadczenie. W tle widać tablicę.

Oblicz X w równaniu: 8 - x = - 8