Zamknij

Zaćmienie Słońca w Polsce - kiedy będzie?

18.02.2021
Aktualizacja: 18.02.2021 21:43
Kiedy będziemy mogli podziwiać zaćmienie Słońca?
fot. Shutterstock

Zaćmienie Słońca zawsze wywołuje wiele emocji. W Polsce to zjawisko pojawia się raz na kilka lat. Kiedy będzie kolejne zaćmienie Słońca w Polsce? Podajemy daty zaćmienia Słońca oraz garść informacji. 

Zaćmienie Słońca w Polsce i na całym świecie to zjawisko astronomiczne. Jest to moment, w którym między Ziemią a Słońcem pojawi się Księżyc i tym samym przysłania światło słoneczne. Może być całkowite, częściowe, obrączkowe albo hybrydowe.  

Często pojawia się zaćmienie częściowe, ale to właśnie całkowite zaćmienie Słońca jest najbardziej wyczekiwanym zjawiskiem. 

Bardzo ważne: obserwowanie zaćmienia bez ochrony oczu grozi trwałym uszkodzeniem wzroku. Nie wolno używać płyt CD, okopconego szkła, zdjęć RTG ani obiegowych okularów przeciwsłonecznych. Dopuszczalne są okulary z filtrem, mylarowa folia Baadera lub maska/okulary spawalnicze. 

Zobacz także: Słońce - znaczenie i interpretacja karty tarota. Co oznacza karta tarota Słońce?

Kiedy będzie zaćmienie Słońca w Polsce?  

Najbliższe zaćmienie Słońca w Polsce przewidywane jest na 10 czerwca 2021 roku i będzie to zaćmienie częściowe.  

Na najbliższe lata przewiduje się zaćmienia na: 

  • 25 października 2022 roku, 
  • 29 marca 2025 roku, 12 sierpnia 2026 roku, 
  • 2 sierpnia 2027 roku, 
  • 12 czerwca 2029 roku, 
  • 1 czerwca 2030 roku. 

Powyższe daty obejmują jedynie niepełne zaćmienie Słońca. 

Zobacz także: Kalendarz księżycowy na 2021 rok. Kiedy wypadają poszczególne fazy Księżyca?

Zaćmienie Słońca w Polsce - co ile jest? 

Wbrew pozorom zaćmienia występują dość często. Częściowe zaćmienia (często niedostrzegalne i pomijane) występują średnio raz na rok lub rzadziejOstatnie zaćmienie Słońca w Polsce miało miejsce w 21 czerwca 2020 roku. Było ono jednak bardzo płytkie i widziane w godzinach porannych. 

Zobacz także: Pełnia Księżyca - jej znaczenie i wpływ na człowieka. Co powinniśmy o niej wiedzieć?

Całkowite zaćmienie Słońca w Polsce  

Całkowite zaćmienie Słońca w Polsce wystąpiło zaledwie 17 razy w ciągu tysiąclecia. Najczęściej występowało w XIX wieku, bo aż cztery razy: 

  • 19 listopada 1816 roku, 
  • 8 lipca 1842 roku, 
  • 28 lipca 1851, 
  • 19 sierpnia w 1887 roku.  

Jeśli chodzi o pełne zaćmienia Słońca w Polsce w XX wieku, to wystąpiło ono tylko raz i było to 30 czerwca 1954 roku. Kolejne pojawi się dopiero w 2135 roku.  

Zobacz także: Pełnia Księżyca może być bardzo niebezpieczna dla ludzi i zwierząt. Sprawdź, co może się wydarzyć!

Najbliższe pełne zaćmienie Słońca 

Warto wspomnieć, że 12 sierpnia 2026 roku przewidywane jest pełne zaćmienie Słońca. Jego zasięg obejmie Rosję, przejdzie przez Ocean Arktyczny, Grenlandię, Islandię, część Oceanu Atlantyckiego, dotrze do Portugalii i Hiszpanii i zakończy się na Morzu Śródziemnym. 

Polska w tym czasie będzie mogła zaobserwować jedynie częściowe zaćmienie tuż przed zachodem Słońca, dlatego data 12 sierpnia 2026 roku nie jest traktowana jako pełne zaćmienie Słońca w Polsce.