Zamknij

10 czerwca na niebie ukaże się niesamowite zjawisko. Zobacz, dlaczego warto go wypatrywać

07.06.2021 10:42
Zaćmienie Słońca
fot. Shutterstock

Częściowe zaćmienie Słońca po raz pierwszy od kilku lat będzie można oglądać w Polsce. Sprawdź, kiedy je obserwować.

Gdzie i o której oglądać zaćmienie Słońca 10 czerwca 2021? Jak możemy je obserwować? Zobacz, w jaki sposób się przygotować do tego zjawiska. 

Zobacz także:  Zaćmienie Księżyca na tle Drogi Mlecznej. Przepiękne zdjęcie od NASA

Zaćmienie Słońca 10 czerwca 2021 - jak obserwować?

10 czerwca 2021 roku po raz pierwszy od 6 lat będziemy mieli okazję zobaczyć w Polsce jedno z najbardziej fascynujących zjawisk w astronomii. Będzie to częściowe zaćmienie Słońca, które rzadko bywa widoczne w naszym kraju.

W innych miejscach na Ziemi wystąpi jako obrączkowe zaćmienie - mieszkańcom Kanady, Rosji i Grenlandii ukaże się jako pierścień ognia. Tam Księżyc całkowicie przesłoni tarczę Słońca. W Polsce najlepiej obserwować to zjawisko w północno-zachodniej części kraju, ale będzie widoczne także w innych rejonach.

O której godzinie obserwować zaćmienie w Polsce? Choć rozpocznie się około godziny 11:45, kulminacyjny moment wypadnie między 12:45 a 13:00. Podczas oglądania zaćmienia Słońca należy pamiętać o ochronie oczu i korzystać ze specjalistycznych filtrów. Wpatrywanie się prosto w gwiazdę centralną przez okulary przeciwsłoneczne czy płytę CD może skutkować uszkodzeniem wzroku lub nawet jego utratą. 

Zaćmienie Słońca w Polsce

Tak wyglądało ostatnie zaćmienie Słońca, jakie można było zobaczyć w Polsce. Miało miejsce 20 marca 2015 roku. Zobaczcie nagranie poklatkowe z teleskopu:

Kolejne częściowe zaćmienie Słońca, które będzie widoczne w Polsce, zobaczymy 12 sierpnia 2026 roku. Całkowite zaćmienie będzie można zaobserwować w naszym kraju dopiero w 2135 roku.

Zobacz także: Oto najstraszniejsze gwiazdy we Wszechświecie. Nagranie mrozi krew w żyłach

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?