Zamknij

Zaćmienia Słońca i Księżyca w 2022 roku. Kalendarz astronomiczny

12.01.2022 13:39
Kosmos
fot. Shutterstock

Kiedy wypadają zaćmienia Słońca i Księżyca w 2022 roku? Czy możemy się spodziewać spektakularnych widoków? Przekonajcie się, jakie zjawiska astronomiczne czekają nas w najbliższych miesiącach.

Kalendarz księżycowy pozwala nam się dowiedzieć, jakie fazy Księżyca wypadają w poszczególnych miesiącach roku. Dzięki temu możemy np. przygotować się do nadchodzącej pełni. To nie jedyne zjawisko, które wywołuje silne emocje. Miłośnicy obserwacji astronomicznych z niecierpliwością wypatrują też na niebie zaćmienia Słońca i Księżyca. Sprawdźcie, kiedy wypadają one w 2022 roku.

Zobacz także: Widmo Brockenu widziane z samolotu. Niezwykłe nagranie astrofotografa

Zaćmienia Słońca w 2022 roku

Do zaćmienia Słońca dochodzi wtedy, gdy tarcza Księżyca przesłania mieszkańcom Ziemi gwiazdę centralną naszego Układu Słonecznego. Zapada wtedy ciemność, bo tracimy dostęp do światła. W niektórych częściach globu mamy jedynie możliwość zobaczyć tzw. pierścień ognia, czyli jasną obwódkę wokół czarnej kuli Słońca.

W 2022 wypadają dwa częściowe zaćmienia Słońca: 30 kwietnia i 25 października. Wiosną nie będziemy mieli szansy obserwować zjawiska na terenie Polski, jednak w październiku o godzinie 11:13 możemy liczyć na wspaniałe widoki.

Zaćmienia Księżyca w 2022 roku

Nadchodzący rok zapowiada się o wiele ciekawiej, jeśli chodzi o zaćmienia Księżyca. Czekają nas dwa całkowite zaćmienia (16 maja i 8 listopada), i chociaż tylko jedno z nich będzie widoczne na terenie naszego kraju, wypada w ciekawym momencie. Podczas majowego poranka miłośnicy astronomii o godzinie 4:47 będą wpatrywać się w niebo na chwilę przed wschodem Słońca. Już teraz możemy się więc spodziewać, że powstaną niezwykłe ujęcia.

Gdy naturalny satelita naszej planety traci dostęp do światła, nabiera czerwonawej barwy. Widziany gołym okiem z powierzchni Ziemi, może przypominać zachodzące Słońce. Stanowi wtedy fascynujący widok:

Czekacie na te zjawiska?

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?