Zamknij

Zabawny efekt letniego przesilenia. Ty też możesz tego doświadczyć

22.06.2021 13:34
Kosmos
fot. Shutterstock

Nocą 21 czerwca 2021 roku Słońce weszło w znak Raka. Tym samym zaczęło się astronomiczne lato. Co to oznacza? Ta jedna rzecz może okazać się zaskakująca.

Karol Wójcicki, prowadzący bloga "Z głową w gwiazdach", zwrócił uwagę na pewien aspekt letniego przesilenia. Część internautów w ogóle nie zdawała sobie sprawy, że początek lata to dobry czas na zaobserwowanie tego zjawiska. Powstało wiele zabawnych zdjęć - ty też możesz takie stworzyć.

Zobacz także: Zaćmienie Księżyca na tle Drogi Mlecznej. Przepiękne zdjęcie od NASA

Zabawny efekt letniego przesilenia

Pierwszy dzień astronomicznego lata wywołuje rozmaite skojarzenia. Niektórzy myślą o tym, że jest to najdłuższy dzień w roku. Inni zwracają uwagę na najkrótszy czas trwania nocy. Miłośnicy lata ze smutkiem uświadamiają sobie, że od teraz dni zaczną się skracać i przyjdzie zima. Fani zimowych sportów, którzy nienawidzą upałów, mogą odetchnąć z ulgą.

Jest jeszcze jedna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę. Domyślacie się, co to jest?

Najdłuższy dzień w roku, ale najkrótszy... cień

Karol Wójcicki, popularyzator astronomii w Polsce, zorganizował na swoim profilu zabawną akcję. Uświadomił fanom "Z głową w gwiazdach", że podczas pierwszego dnia lata mamy najkrótszy cień w roku. Słońce wznosi się wtedy najwyżej nad horyzont.

Choć następna taka okazja trafi się dopiero za rok, wciąż możemy zobaczyć, jak zabawnie wygląda krótki cień naszego ciała podczas pierwszych dni lata. Wystarczy spojrzeć na niego w okolicach godziny 12:00.

Zobacz także: Oto najstraszniejsze gwiazdy we Wszechświecie. Nagranie mrozi krew w żyłach

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?