Zamknij

Za tydzień na niebie wystąpi fascynujące zjawisko. Sprawdź, dlaczego warto go wypatrywać

15.09.2021 08:47
Kosmos
fot. Shutterstock

Początek jesieni astronomicznej w 2021 roku wypada 22 września, dzień przed rozpoczęciem jesieni kalendarzowej 23 września. Jesteście ciekawi, dlaczego tak jest? Koniecznie sprawdźcie.

Pierwszy dzień astronomicznej jesieni 2021 roku i równonoc jesienna już niedługo - 22 września. Oznacza to jeszcze krótsze dni i dłuższe noce - aż do chwili przesilenia zimowego.

Zobacz także: NASA pokazuje, jak wygląda Wenus z bliska. Ten widok zapiera dech

Kiedy wypada pierwszy dzień jesieni w 2021 roku?

W 2021 roku równonoc jesienna będzie miała miejsce o jeden dzień wcześniej niż pierwszy dzień kalendarzowej jesieni. 22 września Słońce wejdzie w tzw. punkt Wagi, a jego promienie padną prostopadle na równik. Astronomowie uważają to za symboliczny początek jesieni astronomicznej - równonoc jesienną, zwaną inaczej przesileniem.

Zrównanie dnia z nocą w tym roku wypadnie wcześniej, ponieważ punkt przecięcia się ekliptyki Słońca z równikiem niebieskim jest ruchomy. Do chwili rozpoczęcia astronomicznej zimy podczas najkrótszego dnia w roku nasza gwiazda centralna będzie się znajdować bliżej bieguna południowego niż północnego. 

Równonoc jesienna 2021

Magia równonocy jest uznawana na całym świecie. Jak sama nazwa wskazuje, równoważą się wtedy wszystkie moce. Zrównują się ze sobą nie tylko dzień i noc, lecz także dobro i zło, światło i ciemność, energia kobieca i męska.

Według polskiej tradycji czas równonocy jesiennej to okazja do podziękowania za letnie plony. W czasach pogańskich obchodzono ją jako Święto Żniw. Odprawiano wtedy dziękczynne rytuały - rozpalano ogniska, w ofierze składano zboża, owoce i miód. Miało to symbolizować obfitość i dobrobyt, a także zapasy zgromadzone na zimę.

Współcześnie takim symbolicznym zakończeniem lata są dla rolników dożynki. Do dziś w wielu miejscach w Polsce organizowane są festyny, które nawiązują do staropolskich obrzędów.

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?