Zamknij

Z tego miejsca w Polsce najlepiej widać gwiazdy. Wcale nie są to Bieszczady

28.06.2022 11:55
Kosmos
fot. Shutterstock

Poza południową częścią Polski jest jeszcze jeden region, który świetnie nadaje się do prowadzenia astronomicznych obserwacji. Jak podaje geekweek.pl, warto wypatrywać gwiazd w województwie zachodniopomorskim.

Pasjonaci nocnego nieba mają coraz trudniejsze zadanie. Zanieczyszczenie świetlne w miastach jest tak wysokie, że niełatwo dostrzec gwiazdy. Często o wiele lepiej widoczne są trasy satelitów, niż znane nam gwiazdozbiory. Jeśli więc chcemy wykorzystać letnie noce na obserwację, musimy wybrać się w odludne miejsce. Dokąd warto pojechać? Odpowiedź na to pytanie jest dość zaskakująca.

Zobacz także: To obraz jak z "Króla Lwa". Astrofotograf uchwycił niezwykły kształt w obłoku gwiazd

Z tego miejsca w Polsce najlepiej widać gwiazdy. Wcale nie są to Bieszczady

Coraz trudniej zobaczyć ciemne niebo nad Polską. Od dawna przyjmuje się, że w sezonie na obserwację Drogi Mlecznej najlepiej pojechać w Bieszczady, a konkretniej do gminy Baligród. Autor bloga "Z głową w gwiazdach", Karol Wójcicki, poleca wybrać wieś o nazwie Stężnica. Jasne centrum naszej galaktyki bywa widoczne gołym okiem od marca do czerwca, a wysuwa się wysoko ponad horyzont właśnie na południu kraju.

Poza sezonem na obserwację pasa Drogi Mlecznej możemy wypatrywać gwiazd także w innych miejscach. Jak się okazuje, największy obszar czystego nieba nie znajduje się tylko w górach, ale i w północno-zachodniej części kraju. Nad linią brzegową Bałtyku czy w Drawieńskim Parku Narodowym mamy szansę zobaczyć przepiękne rozgwieżdżone niebo. Doskonałe miejsca do obserwacji to wsie Pestkownica, Zatom i Jelenie.

Najpiękniejsze zjawisko na niebie latem 2022 roku

Warto przypomnieć, że pod koniec czerwca rozpoczyna się sezon na obserwację ciekawego zjawiska astronomicznego, jakim są obłoki srebrzyste. To najwyżej zawieszone chmury w atmosferze naszej planety, które znajdują się około 80 km nad Ziemią. Są uformowane z kryształków lodu i odbijają światło, dzięki czemu świecą w nocy. Ukazują się we wszystkich częściach kraju, więc nie trzeba wcale podróżować, by móc je dostrzec. Wystarczy wypatrywać ich po zmroku albo nad ranem.

Będziecie poszukiwać ich na niebie?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia