Zamknij

Z taką prędkością orbituje Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Niesamowite zdjęcie astronauty

16.06.2021 10:56
Kosmos
fot. Shutterstock

Stacja ISS porusza się po orbicie Ziemi, okrążając naszą planetę co 90 minut. Aż trudno to sobie wyobrazić. Fotografia wykonana przez jednego z członków załogi pozwala sobie uzmysłowić, jak ogromna jest prędkość statku.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna okrąża Ziemię 16 razy w ciągu jednej doby. Obiekt znajdujący się ok. 400 km nad Ziemią pędzi z prędkością 28000 km/h.

Zobacz także: Zaćmienie Księżyca na tle Drogi Mlecznej. Przepiękne zdjęcie od NASA

Prędkość stacji ISS

Szybkości, z jaką porusza się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, nie da się z niczym porównać. Członkowie załogi 16 razy na dobę widzą tam wschody i zachody Słońca.

Nagrania przesyłane przez NASA - takie jak kosmiczny przelot nad Polską - oglądamy w zwolnionym tempie, więc możemy mieć niekiedy wrażenie, że statek sunie po niebie. Jednak na zdjęciu wykonanym przez jednego z astronautów przebywających na stacji wyraźnie widać, jak ogromną prędkość osiąga obiekt.

Trudno oddać to, jak dużą prędkość ma ISS (28000 km/h!). Na tej wysokości mamy wrażenie, że wcale nie poruszamy się tak szybko. Zostawiłem jednak na 30 sekund otwartą migawkę aparatu i uzyskałem taki efekt. Rozmazane linie na zdjęciu to światła miast i gwiazdy. W tym czasie pokonaliśmy 235 kilometrów - napisał autor zdjęcia, Thomas Pesquet.

Niesamowite zdjęcie z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Jak podaje portal GeekWeek.pl, Pesquet jest pierwszym astronautą w historii, który oddał na zdjęciu prędkość, z jaką porusza się stacja ISS. Ten widok robi wrażenie:

Zobacz także: Oto najstraszniejsze gwiazdy we Wszechświecie. Nagranie mrozi krew w żyłach

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?