Zamknij

Wybuch meteorytu zniszczył ogromne miasto. Przerażająca eksplozja nad Tall el-Hammam

22.09.2021 11:17
Kosmos
fot. Shutterstock

3600 lat temu nad starożytnym miastem ekslopodowała planetoida i w ciągu kilku sekund zabiła 8000 osób. Niezwykły wypadek opisał Radosław Kosarzycki.

Zaledwie 40 kilometrów od słynnego biblijnego Jerycha znajdowała się kiedyś miejscowość Tall el-Hammam. Wybuch planetoidy zrównał ją z ziemią, zabijając mieszkańców na miejscu.

Zobacz także: Życie w kosmosie mogło istnieć długo przed nami. Odkryto planetę, która to potwierdza

Wybuch meteorytu zniszczył ogromne miasto

Fantazje dotyczące planetoid i asteroid, które mogą stanowić dla nas zagrożenie, często rozpalają wyobraźnię ludzi na całym świecie. Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że pojawienie się obcego obiektu kosmicznego pędzącego w stronę Ziemi w jedną chwilę mogłoby zakończyć ich życie. Przykłady na to wydają się jednak dość abstrakcyjne - trudno sobie wyobrazić śmierć dinozaurów, które wyginęły 65 mln lat temu po uderzeniu planetoidy.

Jak czytamy w serwisie spidersweb.pl, podobne - choć może nie tak spektakularne - wypadki miewały miejsce wcale nie tak dawno. Podczas wykopalisk w Tall el-Hammam znaleziono niedawno ślady ogromnego pożaru, a w zachowanych szczątkach znalazły się wyroby kuchenne. Garnki i naczynia były stopione. Ogień, który został naturalnie wywołany, nie byłby w stanie tego zrobić. Badacze ustalili w laboratorium, że zachowane szczątki płonęły w temperaturze co najmniej 1500 stopni Celsjusza. Do tego mogło doprowadzić tylko zderzenie z planetoidą, w którym Tall el-Hammam uległo zniszczeniu. 

Oto, jak mogło to wyglądać:

Planetoida weszła w atmosferę Ziemi z prędkością ok. 60 000 km/h. Po szybkim rozgrzaniu obiekt eksplodował na wysokości 4 kilometrów nad Ziemią generując energię 1000 razy większą niż eksplozja bomby nad Hiroszimą. Temperatura powietrza nad Ziemią wzrosła natychmiast do 2000 stopni Celsjusza. Zaledwie kilka sekund później do powierzchni ziemi dotarła fala uderzeniowa przemieszczająca się z prędkością 1200 km/h niszcząc wszystkie budynki, jakie napotkała po drodze i obracając 8000 mieszkańców miasta w pył - napisał Radosław Kosarzycki.

Co ciekawe, fala ognia mogła wówczas dotrzeć do Jerycha - wyjaśniałoby to biblijną historię o zniszczeniu Sodomy.

Przerażająca eksplozja nad Tall el-Hammam

Zdaniem eksperta liczba śladów po podobnych wypadkach wskazuje na to, że zamiast zastanawiać się nad tym, czy w Ziemię uderzy jeszcze kiedykolwiek ogromna planetoida, powinnyśmy skupić się na zadawaniu pytania o to, kiedy tak się stanie - bo nadejście takiego kataklizmu jest niemal pewne. W czasach starożytnych mieszkańcy Tall el-Hammam nie mogli w żaden sposób się na to przygotować, ale współcześnie ludzkość ma większą szansę ocalić życie mieszkańców planety.

Co o tym sądzicie?

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?