Zamknij

7 sierpnia na niebie będzie można zaobserwować wyjątkowe zjawisko. Po raz ostatni w tym roku

Agnieszka Moczyróg
07.08.2017 11:17
Częściowe zaćmienie Księżyca
fot. East News

To wyjątkowe zjawisko będzie widoczne gołym okiem. 

7 sierpnia wszyscy, którzy lubią spoglądać w niebo, będą mieli okazję doświadczyć niecodziennej sytuacji. To właśnie tego wieczoru widoczne będzie częściowe zaćmienie Księżyca. Co ciekawe, będzie to ostatnie, które zobaczymy w tym roku. 

Zaćmienie będzie widoczne gołym okiem. Warto jednak mieć przy sobie lornetkę lub teleskop, dzięki którym jeszcze dokładniej będziemy mogli przyjrzeć się temu zjawisku. Jak podaje portal Crazynauka.pl, stanowisko obserwacyjne warto zająć już około godziny 20:15. To właśnie wtedy Księżyc wydawać będzie się większy i zauważyć będziemy mogli lekko "wygryzioną" tarczę. 

Faza maksymalna zaćmienia nastąpi o godzinie 20:20 i wówczas cień Ziemi w 24 procentach zasłoni tarczę Księżyca na wschodzie Polski, a w 18-20 procentach dalej na zachodzie. Księżyc opuści cień naszej planety o godzinie 21:18, co oznacza kres zaćmienia częściowego - czytamy na stronie Crazynauka.pl. 

Koniec zaćmienia nastąpi o godzinie 22:50. Warto więc dzisiejszego wieczoru poświęcić chwilę i spojrzeć w niebo, tym bardziej, że podobnego zjawiska nie doświadczymy już w tym roku. 

Jak przypomina Polskieradio.pl, zaćmienie Księżyca następuje, gdy Ziemia jest pomiędzy Słońcem, a Księżycem w pełni i Księżyc znajdzie się w stożku cienia Ziemi. Z zaćmieniem częściowym mamy do czynienia wtedy, gdy chociaż część tarczy Księżyca jest poza stożkiem cienia Ziemi. Natomiast z zaćmieniem półcieniowym wówczas, gdy Księżyc znajdzie się w stożku półcienia Ziemi. 

Zagłosuj

Będziesz obserwował zaćmienie?

Liczba głosów: