Zamknij

W ten weekend mogliśmy obserwować na niebie niezwykłe zjawisko. Następna taka okazja dopiero za kilka lat

23.08.2021 09:40
Kosmos
fot. Shutterstock

Pełnia Księżyca 22 sierpnia należała do wyjątkowych. Wielu ludzi nazywało ją Niebieskim Księżycem. Jesteście ciekawi, dlaczego tak było? Sprawdźcie.

Zmieniający się obraz luny, zwany fazami Księżyca, to zjawisko związane z ruchem ciał niebieskich. Każda pełnia Księżyca jest początkiem kolejnego miesięcznego cyklu. Wszystkie posiadają swoją nazwę, ale Niebieski Księżyc ma wyjątkowe znaczenie. Symbolizuje coś bardzo rzadkiego - jak np. to astronomiczne zdarzenie, które miało miejsce w lipcu i w sierpniu 2021 roku.

Zobacz także: Oto najmniejsze góry w kosmosie. Mają około pół milimetra wysokości

Pełnia Księżyca w Wodniku 22 sierpnia 2021 roku

Co to oznacza, że mieliśmy na niebie Niebieski Księżyc? Pierwszy raz od kilku lat dwie pełnie Księżyca wystąpiły na tle tego samego gwiazdozbioru. 24 lipca 2021 roku mogliśmy obserwować pełnię Księżyca w Wodniku niedługo po tym, gdy Słońce weszło w znak Lwa, a 22 sierpnia - po jego przejściu do znaku Panny.

W obu przypadkach - w lipcu i w sierpniu - pełnia rozpoczęła nowy cykl księżycowy w znaku Wodnika. Dlaczego tak się stało? Jak się okazuje, jedna z tych pełni była "nadprogramowa", bo wypadła jako trzynasta w roku. To naturalne zjawisko, związane z latami przestępnymi. Co jakiś czas w 12-miesięcznym rocznym okresie zdarza się jedna pełnia Księżyca, której nie uwzględniliśmy w kalendarzu. Wypada wtedy w tym samym znaku, co poprzednia. Nazywamy to Niebieskim Księżycem.

Niebieski Księżyc 22 sierpnia 2021 roku - jak wyglądał?

Zobaczcie, jak wyglądało to zjawisko w różnych miejscach w Polsce. Internauci podzielili się swoimi zdjęciami. Warto zauważyć, że Księżyc podczas sierpniowej pełni wydawał się większy niż zazwyczaj.

Robi wrażenie, prawda?

Zobacz także: Przez Układ Słoneczny pędzi gigantyczna kometa. Leci w naszą stronę