Zamknij

W kosmosie pada niezwykły deszcz. Składa się z prawdziwych diamentów

12.01.2022 09:36
Kosmos
fot. Shutterstock

W atmosferze Neptuna i Urana znajdują się diamenty. Jak się okazuje, znajdują się one także we wnętrzu planet.

W przestrzeni kosmicznej występują różne rodzaje deszczu. Choć nam to zjawisko kojarzy się z procesem skraplania wody, w rzeczywistości wcale nie muszą to być spadające krople. W kosmosie padają deszcze z cząstek gwiazd, kwasu siarkowego (jak na Wenus) czy... śmieci. Czy słyszeliście jednak kiedyś o deszczu diamentów? Jak się okazuje - występuje na powierzchni dwóch planet naszego Układu.

Zobacz także: Widmo Brockenu widziane z samolotu. Niezwykłe nagranie astrofotografa

W kosmosie pada niezwykły deszcz. Składa się z prawdziwych diamentów

W naszym Układzie Słonecznym występuje wiele niezwykłych zagadek. Niektóre planety wciąż pozostają niedostatecznie zbadane, a naukowcy nie mogą wiele na to poradzić. Do Urana i Neptuna zbliżyła się jak dotąd tylko jedna sonda kosmiczna - Voyager 2. Zebrane przez nią dane są następnie analizowane przez modele matematyczne, co wydaje się dość nudną i żmudną pracą. Jak podaje spidersweb.pl, w ten sposób udało się jednak ustalić, że znajdują się tam... diamenty.

Co więcej, kryształy biorą udział w niezwykłym procesie. Wyobrażenie sobie tego, jak on wygląda, może przyprawiać o zawrót głowy. Diamenty wytwarzające się w atmosferze obu planet spadają następnie do ich wnętrza, gdzie ulegają... odparowaniu. Pojawiają się i znikają w regularnie powtarzającym się cyklu, który musi zapewne stanowić niezwykłe widowisko. Niestety nigdy się o tym nie dowiemy, bo żadna sonda kosmiczna nie będzie w stanie sprawdzić, co dzieje się w środku Urana czy Neptuna.

Deszcz diamentów w kosmosie

Jak dokładnie przebiega proces powstawania deszczu diamentów? W temperaturze wynoszącej niemal 2 tys. stopni Celsjusza rosnące ciśnienie atmosferyczne uwalnia atomy węgla, które następnie układają się w łańcuchy i tworzą diamenty, spadające następnie w kierunku jądra planety. Tam jednak jest już tak gorąco (prawie 7 tys. stopni Celsjusza), że kamienie po prostu się rozpuszczają.

Kryształy nigdy nie zostaną stamtąd wydobyte. Mieszkańcy Ziemi marzący o bogactwie mogą sobie co najwyżej wyobrazić, jaką posiadają wartość. Według cennika Mennicy Skarbowej za jeden diament można dziś otrzymać od 650 do 195 000 .

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?