Zamknij

W kosmosie eksplodowała gwiazda. Jej fragment spadł na Ziemię

20.05.2022 09:32
Egipt
fot. Shutterstock

Na egipskiej pustyni zwanej Wielkim Morzem Piasku w 1996 roku mężczyzna natrafił na tajemniczy kamień. Po wielu latach badań naukowcy ustalili, czym jest to znalezisko.

Jak podaje national-geographic.pl, znaleziony w Egipcie kamień okazał się fragmentem supernowej typu Ia. To najsilniejszy rodzaj eksplozji gwiazdy, jaki występuje we Wszechświecie. Odłamek skały, który trafił na Ziemię, pochodzi prawdopodobnie spoza naszego Układu Słonecznego.

Zobacz także: To obraz jak z "Króla Lwa". Astrofotograf uchwycił niezwykły kształt w obłoku gwiazd

W kosmosie eksplodowała gwiazda. Jej fragment spadł na Ziemię

Skład dziwnej skały badano przez niemal 30 lat, zanim ogłoszono, że musiała przywędrować do nas z daleka. Wykluczono jej ziemskie pochodzenie, a następnie przeprowadzono szczegółowe analizy, na podstawie których stało się możliwe postawienie hipotezy na temat tego, skąd się wzięła.

Według naukowców wiele milionów, a może i miliardów lat temu, gwiazda potężnych rozmiarów wybuchła z taką siłą, że znajdujące się w niej pierwiastki rozerwały się na pojedyncze atomy. Przez długi czas łączyły się z materią międzygwiazdową, aż uformowały skałę. Jak twierdzą badacze, skład kamienia nie przypomina jednak żadnego obiektu, który mógłby powstać w naszym Układzie Słonecznym - zarówno obecnym, jak i wczesnym. Nie jest to też z pewnością fragment komety czy meteoru.

Znajdujące się w nim pierwiastki wskazują na to, że jest pozostałością najsilniejszego wybuchu gwiazdy w kosmosie. Supernowa typu Ia tworzy potężną falę uderzeniową, która wyrzuca materię na bardzo dalekie odległości. Właśnie takie zjawiska odpowiadają za procesy formowania się planet.

Hypatia - tajemniczy kamień znaleziony na pustyni

W trakcie wybuchu supernowej pod wpływem reakcji zachodzących wewnątrz gwiazdy w przestrzeń kosmiczną trafiają wielkie ilości węgla, azotu, żelaza, wapnia i innych pierwiastków.

To właśnie z tych chemicznych cegiełek, powstałych w dawnych supernowych, zbudowana jest Ziemia i my sami. Supernowa typu Ia zdarza się najwyżej raz lub dwa razy na stulecie. Jest jednak głównym źródłem żelaza, jakie istnieje we Wszechświecie. Wszelkie stalowe przedmioty, jakie mamy wokół siebie, nie istniałyby, gdyby nie supernowa typu Ia - wyjaśnia national-geographic.pl.

Można nawet bez żadnej przesady powiedzieć, że gdyby takie kamienie nie wędrowały przez galaktykę, wcale by nas tu nie było. Zobaczcie, jak wyglądała skała znaleziona na egipskiej pustyni. Naukowcy nazwali ją Hypatią, na cześć starożytnej filozofki i matematyczki.

Chcielibyście zobaczyć ten obiekt na żywo?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?