Zamknij

W Księżyc uderzały kiedyś czarne dziury. Naukowcy znaleźli ślady

22.11.2021 11:20
Kosmos
fot. Shutterstock

Czy nasz naturalny satelita był kiedyś bombardowany? Wszystko na to wskazuje. Astronomowie natrafili niedawno na fascynujące odkrycie.

Mikroskopijne czarne dziury (mniejsze niż jeden atom) uderzały kiedyś w powierzchnię Księżyca. Występują tam kratery, które powstały wskutek takiego bombardowania. Jak to możliwe? Sprawdźcie.

Zobacz także: Asteroida minęła Ziemię w bardzo bliskiej odległości. NASA nie zdążyła zareagować

W Księżyc uderzały kiedyś czarne dziury

Nie od dziś wiadomo, że wiele zmian w znanej nam przestrzeni kosmicznej miało swój początek w procesie rozszerzania się wszechświata. Kiedy miał miejsce Wielki Wybuch, powstały gęste skupiska materii, które zmieniły się pod wpływem grawitacji w czarne dziury.

Ich masa była ogromna, nawet jeśli miały niewielki rozmiar. Aby to zrozumieć, wystarczy sobie wyobrazić, że czarna dziura wielkości piłeczki pingpongowej posiada masę porównywalną do tej, jaką ma Ziemia - wyjaśnia Radosław Kosarzycki ze spidersweb.pl.

Taka, która jest mniejsza niż atom, po zderzeniu z powierzchnią Księżyca mogła zostawić po sobie ślad w postaci kilkumetrowego krateru. Naukowcy od dawna zastanawiali się nad ich pochodzeniem, bo na pewno nie są one pozostałością po uderzeniu planetoidy. Zespół badaczy z Uniwersytetu Cornella ogłosił właśnie, że odpowiadają za nie najprawdopodobniej miniaturowe czarne dziury.

Maleńkie czarne dziury stworzyły kratery na Księżycu

Czarne dziury kojarzą nam się z potężnymi obszarami czasoprzestrzeni, których nic nie jest w stanie opuścić. Mogą one dowolnie rozciągać obiekty i pożerać gwiazdy. Niektóre mają masę milionów Słońc. Jak się jednak okazuje, występują również i takie, które nie osiągają nawet rozmiaru atomu. Choć mogłyby się wydawać zupełnie nieszkodliwe, gdy wpadają na inny obiekt, eksplodują i zostawiają po sobie ślad. Naukowcy są niemal pewni, że właśnie takie pozostałości występują na powierzchni Księżyca.

Umiecie to sobie wyobrazić?

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?