Zamknij

W Hiszpanii ukazało się niezwykłe zjawisko. Nigdy dotąd nie widziano Słońca w takiej postaci

22.09.2021 08:59
Kosmos
fot. Shutterstock

Agencja NASA podzieliła się fascynującym zdjęciem gwiazdy naszego Układu. To jedna z najpiękniejszych fotografii, jakie kiedykolwiek wykonano.

Internauci od lat ekscytują się zdjęciami tranzytów na tle Słońca - uwielbiają patrzeć, jak na tarczy słonecznej ukazują się statki kosmiczne albo samoloty. Tym razem jednak mają szansę zobaczyć, jak przez Słońce przechodzą... ludzie.

Zobacz także: Życie w kosmosie mogło istnieć długo przed nami. Odkryto planetę, która to potwierdza

Niezwykłe zjawisko w Hiszpanii

Odległość Ziemi od Słońca wynosi 150 mln km. Gwiazda świeci tak silnym blaskiem, że jedno spojrzenie wprost na nią mogłoby skutkować utratą wzroku. Może się więc wydawać, że ciemniejsze obszary na jej powierzchni zwane plamami słonecznymi mają szansę zobaczyć tylko ci, którzy są zaopatrzeni w drogi, specjalistyczny sprzęt.

Astrofotograf Jordi Coy pochwalił się jednak zdjęciem wschodu Słońca, na którym widoczne jest aż 5 plam. Wykonał je za dnia, w świetle widzialnym. Na dodatek udało mu się uchwycić "tranzyt" kilku osób na tle tarczy słonecznej. Agencja NASA wyróżniła jego fotografię jako Astronomiczne Zdjęcie Dnia.

Jak się okazuje, wystarczy skorzystać z dobrego ciemnego filtra słonecznego, by zobaczyć gwiazdę centralną naszego Układu Słonecznego w zupełnie innej postaci niż ta, jaka jest nam znana. To jedno ustawienie może sprawić, że nie tylko uda nam się dostrzec szczegóły takie jak drzewa czy ludzi, lecz także zmiany na Słońcu.

Obłędny wschód Słońca w Sierra del Cid

NASA podzieliła się zdjęciem astrofotografa Jordiego Coya, który uchwycił przejście trzech swoich braci na tle wschodzącego Słońca w Sierra del Cid w Hiszpanii. Robi wrażenie, prawda?

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?