Zamknij

W Drodze Mlecznej wykryto dziwne pęcherzyki. Wiemy, jak powstały

30.06.2022 11:38
Kosmos
fot. Shutterstock

Bąbelki w naszej galaktyce zadziwiły naukowców. Ich pochodzenie okazało się sporym zaskoczeniem.

Grupa naukowców opublikowała na łamach portalu "Astronomy & Astrophysics" pracę na temat dziwnych bąbelków w kosmosie. Okazało się, że przez naszą galaktykę wędrują ogromne pęcherzyki przypominające bańki mydlane. Są wydmuchane przez... gwiazdy.

Zobacz także: To obraz jak z "Króla Lwa". Astrofotograf uchwycił niezwykły kształt w obłoku gwiazd

W Drodze Mlecznej wykryto dziwne pęcherzyki. Wiemy, jak powstały

Za każdym razem, gdy duża gwiazda eksploduje, wyrzuca z siebie spory rezerwuar gazu. Taki bąbelek przemierza później przestrzeń kosmiczną przez setki lat. Może on doprowadzić do powstania nowego ciała niebieskiego.

Siła wybuchu gwiazdy, która "wydmuchuje" z siebie gazowy obłoczek, jest potężna. Pęcherzyk pędzi przez to z prędkością sięgającą nawet kilku tysięcy km na sekundę. Najnowsze doniesienia naukowców pozwalają lepiej zrozumieć naturę tych międzygwiezdnych obiektów. Jak wyjaśnia znawca kosmosu, Aleksander Kowal, wędrują one do takiej płaszczyzny galaktyki, gdzie będą mogły pęknąć - tak jak pęcherzyki wypływające na powierzchnię w kieliszku musującego wina.

My widzimy w Drodze Mlecznej struktury poziome. Obserwujemy je na dodatek z zewnątrz. Udaje nam się zarejestrować pęd gwiazd kształtujących gaz w naszej galaktyce, a każdy potężny wybuch wywołuje w nim pewne sprzężenie zwrotne. Bąbelki lecące przez kosmos dążą do wyrównania tego stanu.

Czerwona Bańka - bąbelek w galaktyce

Agencja NASA pochwaliła się nagraniem takiego wywianego przez gwiazdę obłoku już w grudniu. Teleskop Hubble'a zarejestrował wtedy obiekt nazwany Czerwoną Bańką. Prawdopodobnie większość gazowych bąbelków w kosmosie ma właśnie taką barwę. Jest to spowodowane wysoką zawartością wodoru.

Bąbelek wygląda uroczo i przypomina wielką bańkę mydlaną. Nie dajcie się jednak zwieść. Pędzi z prędkością 5 tysięcy km na sekundę.

Jak wam się podoba?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia