Zamknij

Niesamowity eksperyment ISS. NASA hoduje warzywa w kosmosie

04.02.2021 09:41
Kosmos
fot. Shutterstock

Veg-03 to jeden z najciekawszych eksperymentów kosmicznych w historii. Zobaczcie, na czym polega.

Załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej od niedawna prowadzi nietypowe prace ogrodnicze. Ich efekty są zaskakujące, a zdjęcia robią niesamowite wrażenie. Zobaczcie sami.

Zobacz także: Zakochani na całym świecie wysyłają sobie to zdjęcie z okazji walentynek. Oto Mgławica Serce

Veg-03. NASA hoduje warzywa w kosmosie

Co jedzą astronauci w kosmosie? Wielu ludzi wyobraża sobie, że żywią się gotowymi daniami w proszku, z puszek czy w tubkach. Jurij Gagarin, pierwszy kosmonauta w historii, podczas lotu po orbicie satelitarnej Ziemi zjadł dwa posiłki z tubki - puree ziemniaczane z mięsem i deser czekoladowy. Inni członkowie kosmicznych wypraw woleli się zadowolić sproszkowanymi daniami w pastylkach.

Wraz z upływem lat i postępem cywilizacyjnego rozwoju naukowcy wynajdują coraz to nowe sposoby, by zamienić przestrzeń statku kosmicznego w restaurację serwującą kuchnie z całego świata. Odkryto już, jak podać espresso w stanie nieważkości, a pierwsza pizza - której dostarczenie na ISS kosztowało milion dolarów - została zjedzona na orbicie równo 20 lat temu. Kosmonauci szukają pomysłów, jak zadbać o to, by móc jeść w kosmosie swoje ulubione potrawy. Jak podaje wp.pl, Koreańczycy zainwestowali miliony, by astronauci mogli nawet przygotowywać własne kimchi.

Agencja NASA rozpoczęła niedawno odważny eksperyment. Ponieważ długoterminowe misje kosmiczne uniemożliwiają astronautom jedzenie warzyw, postanowiono sprawdzić, czy mogą je samodzielnie uprawiać.

Zadanie nie było łatwe, bo nie zostało dotychczas zbadane, w jaki sposób rośliny reagują na mikrograwitację. Jednak udało się! Załoga ISS z powodzeniem wyhodowała w tym roku kapustę pak choi, jarmuż, musztardowiec i czerwoną kapustę. Astronauci niedawno delektowali się tymi przysmakami. Choć wyrastały w tak wyjątkowych warunkach, podobno były przepyszne.

Wygląda na to, że NASA w przyszłości będzie się zajmować ogrodnictwem. Chcielibyście spróbować warzyw wyhodowanych w kosmosie?

Zobacz także:  Luna corona we Włoszech. Księżyc ukazał się na niebie w tęczowej aureoli

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Dasz radę?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?