Zamknij

Unia Europejska chce stworzyć bazy na Księżycu. Trwa poszukiwanie jaskiń

02.03.2021 09:23
Księżyc
fot. Shutterstock

Naukowcy uważają, że na Księżycu istnieją jaskinie, w których ludzie mogliby założyć swoje bazy. Europejska Agencja Kosmiczna zamierza je odnaleźć.

Trwają przygotowania do misji poszukiwań księżycowych jaskiń, w których mogłyby powstać bazy naukowe. Jak podaje GeekWeek.pl, Unia Europejska opracowuje właśnie plan kolonizacji Srebrnego Globu.

Zobacz także: NASA pokazuje, jak wygląda Wenus z bliska. Ten widok zapiera dech

Unia Europejska stworzy bazy na Księżycu

Badania naukowe prowadzone w ostatnich latach wykazały, że na Księżycu istnieją jaskinie potężnych rozmiarów. Mogą mieć nawet kilkadziesiąt kilometrów długości. Naukowcy z Purdue University podczas analizy danych zebranych z sond kosmicznych obliczyli, że w niektórych z tych obiektów mogłyby się zmieścić całe miasta. Odkryli także stabilne tunele, które dzięki panującym na Księżycu warunkom nadawałyby się do tego, by stworzyć tam schronienie dla ludzi.

Stworzenie kolonii na naturalnym satelicie Ziemi od dawna jest wielkim marzeniem agencji kosmicznych. Gdyby ludzkość wykorzystała znajdujące się tam jaskinie, pozwoliłoby to na rozwiązanie dwóch problemów jednocześnie. Astronauci nie tylko mogliby się ukryć przed zabójczym promieniowaniem Słońca, lecz także uniknęliby skutków wahania temperatur - od -190 stopni Celsjusza do 150 stopni Celsjusza.

Zobacz także: Polak dostał wyróżnienie od NASA. Zrobił piękne zdjęcie Drogi Mlecznej nad Podlasiem

Jaskinie na Księżycu

Europejska Agencja Kosmiczna niedługo rozpocznie poszukiwania takich miejsc, które zamierza eksplorować przy pomocy specjalnie do tego zbudowanych robotów. Ich zadaniem będzie zbadanie wnętrza księżycowych jaskiń i przekazanie zarejestrowanych obrazów, pozwalających na utworzenie map.

Chcielibyście, by ludzie założyli bazę na Księżycu?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia