Zamknij

Truskawkowy Księżyc wkrótce pojawi się na niebie. Lepiej go nie przegapić

Agnieszka Moczyróg
30.05.2017 16:53
Truskawkowy Księżyc
fot. www.instagram.com/p/BG64XRXyfG4/

To wyjątkowe zjawisko, od którego trudno oderwać wzrok. 

9 czerwca 2017 roku na niebie pojawi się Truskawkowy Księżyc. To określenie wyjątkowej pełni Księżyca. 

Truskawkowy Księżyc swą nazwę zawdzięcza Indianom z plemienia Algonquin. Kiedy pojawiał się na niebie, był to dla nich znak, że nadeszła pora zbierania truskawek. Również w Europie znane jest zjawisko Truskawkowego Księżyca, jednak na naszym kontynencie częściej określa się je mianem Pełni Różanej, która symbolizuje nadejście ciepłych dni. 

Podczas pełni Księżyc staje się różowy i najczęściej zachwyca kolorem przez kilka godzin. Jest też o wiele mniejszy niż zwykle, ponieważ znajduje się w najdalszym punkcie od Ziemi. Na nadejście Truskawkowego Księżyca nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Jego obserwacja nie wymaga użycia żadnych specjalnych narzędzi, a wręcz przeciwnie - dojrzeć go można gołym okiem.

Truskawkowy Księżyc

Truskawkowy Księżyc

‧ fot. www.instagram.com/p/BTZlsT_hc_X/

O której godzinie pojawi się Truskawkowy Księżyc?

Ci, którzy nie chcieliby przegapić tego wyjątkowego zjawiska, 9 czerwca około godziny 7:30 powinni spojrzeć w niebo. Niestety, zła wiadomość jest taka, że nie wszyscy będą mogli tego doświadczyć. 

Na tę chwilę trudno powiedzieć, czy Truskawkowy Księżyc pojawi się na polskim niebie. Warto jednak być przygotowanym na każdą ewentualność. Dobrym rozwiązaniem będzie zadbanie o lornetkę, która umożliwi nam jeszcze lepszą obserwację. Warto też wyposażyć się aparat fotograficzny. Zdjęcia Truskawkowego Księżyca są przecież zachwycające. 

Zagłosuj

Czy kiedykolwiek widziałeś Truskawkowy Księżyc?

Liczba głosów: