Zamknij

To prawdziwa gratka dla pasjonatów kosmosu. Takiej inicjatywy jeszcze nie było

23.06.2021 10:19
Kosmos
fot. Shutterstock

We Francji właśnie powstało pierwsze na świecie planetarium 3D. Zobacz, jakie atrakcje czekają jego widzów.

Francuskie planetarium La Coupole osiągnęło właśnie światową sławę. Tylko tam możemy obserwować kosmos w tak wysokiej rozdzielczości.

Zobacz także: Zaćmienie Księżyca na tle Drogi Mlecznej. Przepiękne zdjęcie od NASA

Pierwsze na świecie planetarium 3D

Pasjonaci kosmosu dobrze wiedzą, że podczas obserwacji poszczególnych zjawisk nic nie liczy się tak, jak jakość obrazu. Niezależnie od tego, czy został otrzymany za pośrednictwem teleskopu, czy też np. został przesłany przez sondę lub łazika, nasze wrażenia są zależne przede wszystkim od możliwości technicznych urządzenia.

Fani agencji NASA pokochali Kosmiczny Teleskop Hubble'a, bo posiada możliwość wykonywania zdjęć w podczerwieni. Dzięki niemu mieliśmy możliwość podpatrzeć, co znajduje się za obłokami gwiezdnego pyłu. Im bardziej szczegółowe obrazy, tym łatwiej jest nam sobie wyobrazić przestrzeń kosmiczną. Z tego właśnie powodu ogromną popularnością cieszą się też nagrania z pokładu ISS.

Miłośnicy astronomii chętnie odwiedzają placówki, w których mogą wybrać się w podróż po kosmicznej otchłani. Brakowało jednak jak dotąd prawdziwego, dobrze wyposażonego planetarium, wykorzystującego wszystkie dostępne nam odkrycia techniki. To się właśnie zmieniło. La Coupole we Francji oferuje możliwość obserwowania kosmosu w jakości 3D. Jak podaje portal GeekWeek.pl, ekrany mają tam rozdzielczość niedostępną nigdzie indziej na świecie.

La Coupole - planetarium 3D

Jesteście ciekawi, jak wygląda ta niezwykła przestrzeń? Jak się okazuje, goście planetarium La Coupole nie będą tam jedynie biernymi widzami. Mogą sterować systemem wizualizacji. Zobaczcie sami:

Zobacz także: Oto najstraszniejsze gwiazdy we Wszechświecie. Nagranie mrozi krew w żyłach

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?