Zamknij

To planeta inna niż wszystkie. Z daleka widać, jaka jest na niej pora roku

20.09.2021 09:24
Saturn
fot. Shutterstock

Czy wiedzieliście, że pierścienie Saturna zmieniają swój kształt? Przekonajcie się, dlaczego.

To jedyna taka planeta należąca do naszego Układu Słonecznego - wystarczy spojrzeć na nią z daleka, by wiedzieć, jaka panuje na niej pora roku. W przypadku Saturna jest jednak inaczej. Agencja NASA pokazała, jak zmienia się jego wygląd co 7 lat.

Zobacz także: Życie w kosmosie mogło istnieć długo przed nami. Odkryto planetę, która to potwierdza

Pierścienie Saturna - tego mogliście o nich nie wiedzieć

Zbudowane z cząstek lodu i skał pierścienie, które krążą wokół Saturna, to jedno z najbardziej charakterystycznych zjawisk w naszym Układzie Słonecznym. Naukowcy nie mają pewności do tego, jak powstały. Mogą być pozostałościami jednego z księżyców planety lub materii pierwotnej, z której uformowała się planeta.

Rozciągają się na wysokość od 6630 do 120700 km ponad równikiem planety, a ich średnica sięga 250000 km. Nie są jednak zbyt grube - mają zaledwie kilkanaście metrów. Z tego powodu się "wyginają". Zmieniają kąt nachylenia przez oddziaływanie grawitacyjne. Z perspektywy Ziemi wygląda to jeszcze ciekawiej - przekształcają się wraz z porami roku na Saturnie.

Dlaczego tak się dzieje? Pierścienie krążą wokół równika, więc w zależności od kierunku osi obrotu Saturna, za każdym razem mogą nam się ukazywać w inny sposób. Agencja NASA pokazała, jak to wygląda.

Pory roku na Saturnie

Na Saturnie pora roku trwa aż 7 ziemskich lat. Niedawno zakończyło się tam lato i rozpoczęła jesień. Według naukowców może być bardzo wietrzna, a prędkość ruchów powietrza będzie sięgać nawet 1600 km/h. Potraficie to sobie wyobrazić?

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?