Zamknij

To może być ostatnie takie nagranie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ten widok zapiera dech

07.12.2021 09:57
Kosmos
fot. Shutterstock

Stacja ISS powoli kończy swoją pracę - choć zostało jej jeszcze kilka lat życia, agencja NASA ogłosiła już, że czas rozpocząć poszukiwania kolejnego kosmicznego domu. Zdjęcia i nagrania astrofografów, które powstaną w najbliższym czasie, przejdą więc do historii jako jedne z ostatnich.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna zaczęła się psuć. Coraz częściej występują na niej awarie, których nie da się naprawić. Jak podaje NASA, już za kilka lat czeka ją deorbitacja, a szczątki ISS wpadną do oceanu. Warto więc zobaczyć jej ostatnie nagrania, zanim zostanie zastąpiona przez nowy kosmiczny dom.

Zobacz także: Widmo Brockenu widziane z samolotu. Niezwykłe nagranie astrofotografa

To koniec Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Jak podaje NASA, astronauci będą musieli opuścić Międzynarodową Stację Kosmiczną przed nadejściem 2030 roku. Nie ma już możliwości, by ją naprawić. Posiada bowiem przestarzałe elementy konstrukcyjne, które wywołują coraz liczniejsze awarie.

Po zakończeniu pracy ISS ulegnie samospaleniu w przestrzeni kosmicznej, a jej pozostałości trafią do oceanu. Nie jest jeszcze wiadome, kiedy powstanie nowa stacja, ani kto zostanie jej właścicielem. Pewne natomiast jest to, że jeśli chcemy jeszcze zobaczyć ten pierwszy w historii międzynarodowy dom w kosmosie, musimy się pospieszyć.

Niektóre ujęcia astrofotografów są naprawdę niezwykłe. Agencja NASA przypomniała niedawno nagranie, jakie powstało latem na Wyspach Kanaryjskich. Udało się wtedy zarejestrować przelot stacji na tle naszego naturalnego satelity.

Przelot stacji ISS na tle Księżyca

W sieci pojawiło się nagranie przelotu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na tle Księżyca. Widać na nim, jaka jest niewielka w porównaniu z tarczą luny. Jej prędkość robi jednak wrażenie - to aż 7,66 km/s. Chcielibyście znaleźć się na pokładzie?

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?