Zamknij

To jedno z najpiękniejszych zdjęć Księżyca w historii. Internauci: "Zdumiewające"

14.06.2021 10:51
Księżyc
fot. Shutterstock

10 czerwca 2021 roku miał miejsce nów Księżyca, który doprowadził do częściowego zaćmienia Słońca. Agencja NASA opublikowała zdjęcie, na którym możemy zobaczyć moment jego przejścia na tle gwiazdy.

Księżyc w nowiu z ziemskiej perspektywy jest niemal niewidoczny. Trudno wypatrzeć go na niebie. Podczas zaćmienia Słońca znów staje się zauważalny. Zobaczcie sami.

Zobacz także: Zaćmienie Księżyca na tle Drogi Mlecznej. Przepiękne zdjęcie od NASA

To jedno z najpiękniejszych zdjęć Księżyca w historii

W astronomii nowiem nazywamy jedną z faz księżycowych, w której Księżyc znajduje się między Słońcem a Ziemią i z pozoru traci dostęp do światła. Ta jego strona, jaką widzimy z powierzchni naszej planety, jest pogrążona w cieniu. Przeciwną fazą nowiu jest pełnia.

Zdarza się, że nów Księżyca wytwarza zaćmienie Słońca. Dlaczego nie dzieje się tak co miesiąc? Wynika to z tego, że orbita, po której porusza się naturalny satelita Ziemi, ma kształt elipsy. Zmiany położenia obiektu sprawiają, że powstaje zaćmienie. Na tle Słońca wspaniale odbija się wtedy kształt Księżyca.

Zaćmienie Słońca 10 czerwca 2021 roku

Agencja NASA pochwaliła się jednym z najpiękniejszych zdjęć tego zjawiska, jakie kiedykolwiek powstało. Przekornie podpisała je właśnie jako zdjęcie nowiu Księżyca, a nie zaćmienia Słońca. Na fotografii Księżyc to ciemny okrąg, który wygląda, jakby "wpadał" do łódeczki stworzonej przez Słońce. Zobaczcie sami:

Zobacz także: Oto najstraszniejsze gwiazdy we Wszechświecie. Nagranie mrozi krew w żyłach

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?