Zamknij

To był najstraszniejszy piorun w historii. Sięgnął aż do kosmosu

10.08.2022 10:56
Kosmos
fot. Shutterstock

Pioruny są jednym z najbardziej tajemniczych zjawisk, jakie ukazują się nad Ziemią. Choć z pozoru wiemy o nich całkiem sporo, wciąż potrafią zaskoczyć. Ten, który ukazał się w USA, powędrował... w kosmos.

Jak wysoko sięgają pioruny? Choć mogłoby się wydawać, że jest to zjawisko występujące tylko w niższych warstwach ziemskiej atmosfery, w rzeczywistości potrafią zaskoczyć. Ich zachowanie bywa tak tajemnicze, że część z nich nazwano niebieskimi elfami i czerwonymi skrzatami. Także zupełnie zwyczajne pioruny nagle mogą nabrać ogromnego rozpędu. Zjawisko zarejestrowane w Oklahomie dało badaczom do myślenia. Jak podaje spidersweb.pl, piorun sięgnął na wysokość 80 km.

Zobacz także: "Słońce się wściekło". Na powierzchni gwiazdy występują coraz silniejsze wybuchy

Najstraszniejszy piorun w historii. Sięgnął aż do kosmosu

Pioruny to wyładowania elektryczne, które powstają przez nagrzanie powietrza nad Ziemią. Rozprzestrzeniają się między chmurami burzowymi albo sięgają powierzchni globu. Niosą ze sobą silną energię, przez co mogą być bardzo niebezpieczne. Raz na jakiś czas zdarzają się między innymi i takie, które mogłyby siać spustoszenie na ogromną skalę. Taki właśnie był piorun, który zarejestrowano podczas burzy w USA. Z niewiadomych przyczyn dotarł aż do granicy kosmosu.

Piorun niósł ze sobą sto razy większy ładunek niż inne zjawiska tego typu. Jego górna część dotarła na rekordową wysokość 80 km nad Ziemią. Według amerykańskiej armii jest to granica, za którą rozpoczyna się kosmos. Naukowcy nie znają odpowiedzi na pytanie o to, z jakiego powodu piorun sięgnął aż tak daleko.

Piorun sięgnął wysokości 80 km

Zespół badaczy na łamach "Science Advances" zwrócił uwagę na wyjątkowość tego zjawiska. Nie jest pewne, dlaczego wyładowanie skierowało się w górę. Mogły do tego doprowadzić chmury burzowe, o ile uwolniły nadmiarowy ładunek. Jeśli jednak tak jest, oznaczałoby to, że gwałtowne burze stanowią zagrożenie dla satelitów znajdujących się na orbicie Ziemi. Globalne ocieplenie może doprowadzić do tego, że coraz więcej piorunów zacznie osiągać tak rekordową wysokość.

Obawiacie się tego?

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda panorama Marsa? W sieci pojawił się jej fałszywy obraz

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?